1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Göç Kadınları için üzücü sonuç
Göç Kadınları için üzücü sonuç

Göç Kadınları için üzücü sonuç

KADEM’in ‘Göç Yolunda Kadınlar’ projesi kapsamında Gaziantep ve İstanbul’da yaşayan mülteci kadınlarla görüşerek yaptığı araştırmaya göre Suriyeli kadınların yüzde 63’ü Türkiye’de hak ihlaline uğradığını söyledi...

A+A-

Kadınların yüzde 14’ünün istismara uğradığını belirttiği raporda “Katılımcıların bu konuda bilgi paylaşmak istemeyebilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır” denildi...

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) Türkiye’deki Suriyeli kadınların yaşadığı sosyoekonomik ve hukuki sorunları mercek altına alan ‘Kadınlar Göç Yolunda’ projesine, KADEM’e İtalya’dan Eurocultura ve Uluslararası Mülteci Hakları Derneği de eşlik etti. Proje kapsamında Gaziantep ve İstanbul’da yaşayan 439 mülteci kadınla da yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmeler sonrası kaleme alınan rapora göre, Suriyeli kadınların yüzde 63’ü Türkiye’de kendilerinin veya ailelerindeki bir bireyin hak ihlali ile karşılaştığını belirtti.

İSTİSMARI SÖYLEMİYORLAR

Raporda, görüşülen Suriyeli mülteci kadınların sadece yüzde 27’sinin Türkiye’deki yasal haklarını bildikleri ortaya çıkarken, kadınların yüzde 70’i uzmanların ziyarette bulunarak kendilerine haklarını bildirmeleri gerektiğini söyledi. Suriyeli kadınlara, kendilerinin ya da ailelerinden birinin istismarla karşı karşıya kalıp kalmadığı da soruldu. Ankete katılan kadınların yüzde 14’ü istismara uğradığını belirtirken yüzde 79’u hayır yanıtını verdi. İstismara uğradığını söyleyen kadınların da yüzde 60’ı yasa dışı çalıştırıldığını, yüzde 35’i ise cinsel istismar ve tecavüze uğradığını söyledi. Raporda, “Bilhassa, kadın katılımcıların cinsel istismarla ilgili bilgi paylaşmak istemeyebilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Nitekim sadece 4 kişi cinsel istismara veya tecavüze uğradığını bildirmiştir” ifadeleri de yer aldı.

İŞTE DİĞER SONUÇLAR

En temel ihtiyaç gıda. Yasaları bilmiyorlar.

- Katılımcı kadınların yüzde 69.5’i Geçici Koruma Statüsü sonucunda elde edecekleri faydalar konusunda yeterli bilgiye sahip değil.- Suriyeli mülteci kadınların yüzde 72’si sorunlarını çözmek için yardım kuruluşlarına nasıl ulaşacaklarını bilmiyor.- Suriyeli kadınların yüzde 63’ü Türkiye’de kendileri veya herhangi bir aile ferdinde hak ihlali ile karşılaşıyor. - Ankete katılan Suriyeli kadınların yalnızca yüzde 37’si fiziksel ya da psikolojik istismar durumunda sahip oldukları hakları biliyor. - Ankete katılanların yüzde 81,5’inin aylık geliri 1500 TL veya daha altı miktarda. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.