1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Girişken uyardı
Girişken uyardı

Girişken uyardı

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, Rasafyolu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alan Sınırı ilan edilmesine askı süresinde itiraz etti.

A+A-

Şube Başkanı Özgür Girişken, Kadıdeğirmeni 1.Etap ve Kadıdeğirmeni 2.Etap için mahkemenin yürütmeyi durdurma kararları bulunmasına rağmen,Rasafyolu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alan Sınırı ilan edilmesinin mahkeme kararlarına muhalefet anlamına geleceğini söyledi. 

PARKIN SÜREKLİLİĞİ BOZULACAK

Özgür Girişken Büyükşehir Belediyesi'ne verdikleri dilekçede, "Osmangazi Mahallesi N38c-17c imar paftasında Büyükşehir Belediyesi Rasafyolu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alan Sınırı ilanı Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.10.2017 tarih ve 580 sayılı kararında oyçokluğu ile kabul edilip 27.10.2017 tarihinde askıya çıkarıldı. Yüzüncü Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın parçası olan planlama alanının yapılaşmaya açılmasını öngören imar plan revizyonunun Kadıdeğirmeni 1.Etap KDGPA isimli kısmı için Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’nin, Kadıdeğirmeni 2.Etap KDGPA isimli kısmı için ise Gaziantep 1.İdare Mahkemesi’nin E:2017/306 sayılı davada yürütmeyi durdurma kararları bulunmaktadır. Yürütmeyi durdurma kararlarının gerekçesi olarak parkın sürekliliğinin bozulması, kaldırılan büyük kentsel yeşil alanın yerine eşdeğer yeşil alan önerilmemesi, verilen yapılaşmanın çevreyle uyumlu olmaması, sosyal donatıların yetersiz olması, kamu yararı gözetilmemesi, planlama ve şehircilik ilkelerine aykırılık gibi çok temel ve güçlü sebepler sayılmıştır" dedi.

YENİ BİR İŞLEM YAPILMAMALIDIR

Alanda birden fazla yürütmeyi durdurma kararı bulunmasına rağmen Rasafyolu KDGPA sınırı ilanının mahkeme kararlarına muhalefet anlamına geleceğini söyleyen Girişken şunları dile getirdi:"Bu durumun farkında olunmalıdır ki, aralarında Belediye Başkanlarının, Başkan vekillerinin de bulunduğu çok sayıda Belediye Meclis Üyesinin katılmadığı bir oturumda KDGPA ilanı belediye meclisi tarafından oylanmıştır. Bilinmelidir ki Anayasa Mahkemesinin kararına göre yürütmeyi durdurma kararı sakıncalı işlemden önceki hal varmış gibi işlem yapılmasını gerektirir. Bu ilke ışığında Kadıdeğirmeni 1. Ve 2. Etaplardaki yürütmeyi durdurma kararları geçerli olduğu sürece planlama alanı bir kentsel yeşil alanmış gibi değerlendirilmeli ve herhangi bir yeni işlem yapılmamalıdır. Yapılan işlem yargı kararlarına, hukuki içtihatlara, üst ölçek plan kararlarına, İmar Yönetmeliği’ne, İmar Kanunu’na, Şehircilik ve Planlama İlkelerine aykırı olup, KDGPA sınır ilanında kamu yararı bulunmamaktadır. Bu gerekçelerle imar plan değişikliğine itiraz ediyoruz." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.