1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gidişat değişebilir
Gidişat değişebilir

Gidişat değişebilir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın, Halep’te sınırlı ateşkesi ‘değerlendirmeye değer’ bulduğunu açıklaması bölge için barış umutları yeniden...

A+A-

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın, Halep’te sınırlı ateşkesi ‘değerlendirmeye değer’ bulduğunu açıklaması bölge için barış umutları yeniden mi doğuyor sorusunu gündeme getirdi.

Açıklamayı değerlendiren Zirve Üniversitesi İktisadi-İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Dede, Suriye’de Esad’sız bir çözümün mümkün olamayacağının altını çizdi.

GİDİŞAT DEĞİŞEBİLİR

Bu tutum, uluslararası aktörler açısından pozitif bir adım anlamına gelebilir diyen Dede, “Açıklamayı, Esad’sız çözümün mümkün olmadığını gören Batılı ülkelere yönelik Esad tarafından verilen pozitif bir karşılık olarak görüyorum. Esad da Batılı ülkelerin kendi önemini anladığının farkına vardı ve böyle bir beyanatta bulundu. Böyle bir teklif varsa ve Esad bunu değerlendireceğini söylüyorsa, pozitif adımlar atmaya hazırdır anlamına geliyor.  Burası Ortadoğu bir kaç günde barış olacak her şey eski haline dönecek diye bir şey beklemiyorum ama olayların gidişatını değiştirecek bir şey şu noktada başlayabilir. “ diye konuştu. 

YANLIŞ İÇİNDELER

Türkiye’nin Suriye krizinde bir yanlış içerisinde olduğunu söyleyen Dede, “Türkiye şu an farkında değil ama bizim dışımızda hemen hemen bütün ülkeler Esad’ı devirmek üzere kurgulanan hiçbir planın Suriye’de başarıya kavuşmadığını ve kavuşmayacağını gördüler. Türkiye maalesef başından beri olaylara üst perdeden müdahil oldu. Ortadoğu’yu bilmeden ve anlamadan  Suriye’nin iç dinamiklerini görmeden, Emevi camisinde 3 hafta sonra namaz kılarız diyenler oldu.” diye konuştu. 

ÜSTÜNLÜK ESAD’DA

Aradan geçen uzun zamana rağmen Esad’ın yıkılmamasının  şu anda psikolojik üstünlüğün Esad’dan yana olmasına sebep oldu diyen Dede; “Muhalefet hala dağınık ve parçalı ve bir araya gelip Esad’ı deviremeyeceklerini anladılar. Böyle bir ateşkes belki muhalefetin de işine gelir. İlaveten hem Esad’ın hem de Suriye muhalefetinin ortak düşmanı var İŞİD. Böyle bir ateşkes dikkatlerin karşılıklı savaştan çekilip İŞİD gibi bir tehlikeye yöneltilmesini sağlayabilir.” dedi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum