1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Geri dönülmez noktadayız
Geri dönülmez noktadayız

Geri dönülmez noktadayız

Sur eski belediye başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Demirbaş, barajı aşsalar da, aşmasalar da, 7 Haziran seçimlerinden çıkacak...

A+A-

Sur eski belediye başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Demirbaş, barajı aşsalar da, aşmasalar da, 7 Haziran seçimlerinden çıkacak tabloya saygılı olacaklarını belirtti. Demirbaş, "Türkiye halkının bu seçimde göstereceği irade bizim için esastır. Ne olursa olsun. İster barajı aşalım ister aşmayalım. Biz demokratik siyasette ısrar ediyoruz. Çünkü artık geldiğimiz nokta geri dönülmez bir noktadır. Bu artık bizim kesin kararımız" dedi.

PAPA 20 GÜNDE RANDEVU VERDİ

Sur eski belediye başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Demirbaş, EMEK Partisi Gaziantep İl Başkanı Mecit Bozkurt ile birlikte Gazetemizi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi ile seçim sürecini değerlendirdi. Özekşi'ye Papa'yla görüşmesini anlatan Demirbaş, görüşmenin çok iyi geçtiğini belirterek, "Papa'dan normalde randevu almak çok zor olur. Bir yıl bekleyenler var. Ancak bize 20 günde randevu verdiler" dedi.

BİR ÇOK İNSAN, KANDIRILDIĞINI DÜŞÜNÜYOR

Seçim süreciyle ilgili konuşan Demirbaş, halktan HDP'ye büyük bir ilgi olduğunu söyledi. Demirbaş, "Çünkü artık bu ülkede herkes diktatörlüğü değil, demokrasinin gelişmesini istiyor. Bir çok insan şunu düşünüyor; kandırıldık. Askeri vesayeti sınırlandırıp, sivil otoriyetiyi ve demokrasiyi geliştirme sözünü verdiler. Ama bir çok kişide sivil otariteleşmenin ve sivil vesayetin herşeyin ötesine geçtiği kaygısı var. Bu önemli bir nokta. Herkes Erdoğan'ın bu gidişinin Türkiye'ye zarar vereceğini düşünüyor" dedi. 

İNSANLAR HDP'Yİ TARİHİ FIRSAT OLARAK GÖRÜYOR

'CHP ve MHP'ye de çok ciddi bir rağbet yok artık' diyen Demirbaş, "Halkın CHP ve MHP'nin görevlerini yerine getirmediği yönünde bir şey var. Selahattin bey ise iyi bir vizyon çiziyor. Portre de çok iyi. Aday profilimiz iyi. Kadın sorunyarı ile ilgili ortaya çıkışımız ciddi bir etki yaratıyor. İnsanlar tedirgin, diktatörlük otoratileşme gelirse biz kaybederiz diyorlar. Toplumda ciddi bir muhafazakarlaştırma korkusu var. İnsanlar HDP'yi tarihi bir fırsat olarak görüyor. Bir çıkışın umudu görüyor. Bu umudun yeşermesini herkes istiyor" diye konuştu.

TÜRKİYE YOL AYRIMINDA

Seçimleri kişilerden bağımsız düşünmek gerektiğini, Türkiye'nin bir yol ayırımında olduğunu söyleyen Demirbaş şunları söyledi:"Ya diktatörleşerek Baas rejiminin getirdiği Saddamlaşma olacak ya da bu ülke demokratikleşecek. Demokratikleşen Türkiye Ortadoğuyu etkileyecek. Tam tersi diktatörleşme de Ortadoğuda yeni yeni sıkıntılara neden olur. Onun için bu seçim çok önemli. Ortadoğunun iki önemli sorunu var inanç ve mezhep sorunu. Etnik kimlikler ve dil sorunu. Farklılıkların bir arada yaşama anlayışı kazanırsa Ortadoğuda sorunların yüzde 60-70'i çözülecek ve istikrar olacak."

BU İŞİN BAŞKA ÇARESİ YOK

 

'7 Hazirandan sonra ya farklı renkleri, farklı kokuların olduğu bir çiçek bahçesi olan bir Türkiye ya da farklıların yok edildiği bir bahçe' diyen Demirbaş, "Kamuoyunun bir sıkıntısı var. Biz barajı aşmazsak ne olacak? Bir kere biz çıkacak olan tabloya saygı duyacağız. Nihayetinde o irade bizim için çok önemlidir. Türkiye halkının bu seçimde göstereceği irade bizim için esastır. Ne olursa olsun. İster barajı aşalım ister aşmayalım. Biz demokratik siyasette ısrar ediyoruz. Çünkü artık geldiğimiz nokta geri dönülmez bir noktadır. Bu artık bizim kesin kararımız. Çünkü bizim çıkarımız, büyük tablodaki bizim çıkarımız demokratik siyasettedir. Belki birileri kışkırtarak, tıpkı şimdi yaptığı gibi bizi demokratik siyasetin dışına itmeye, bizi marjinelleştirmeye çalışacaktır ama o insanların hiç biri bu emellerine ulaşamayacaktır.  Biz bu konuda kararlıyız, bu işin başka çaresi de yok. Çünkü nihayetinde demokratik siyaset bu işin çözümüdür."  Demirbaş, Gaziantep'in bu seçimlerde HDP açısından en hareketli illerden biri olduğunu dile getirerek aynı zamanda ilin Ortadoğunun merkezi olduğununun altını çizdi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.