1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gelecek tarıma bağlı
Gelecek tarıma bağlı

Gelecek tarıma bağlı

Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, ‘ Türkiye’nin geleceğinin tarım ve tarıma dayalı sanayiye bağlı olduğunu söyledi.ABD’de yayımlanan ve...

A+A-

Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, ‘ Türkiye’nin geleceğinin tarım ve tarıma dayalı sanayiye bağlı olduğunu söyledi.

ABD’de yayımlanan ve dünyanın en itibarlı iş dergileri arasında gösterilen Fortune’nin 2013 verilerine dayandırarak Türkiye’nin en büyük 500 şirketini belirlediği raporu değerlendire Tiryakioğlu, İSO 500’den sonra, Gaziantep’in Fortune 500’de de üst sıralarda yer almasının sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti.

KALKINMA ÖNEMLİ

‘İSO 500’ ve ‘Fortune 500'gibi büyük ölçekli araştırmaların sanayi ve kalkınmada  tarım sektörünün önemini  bir kez daha gözler önüne serdiğin kaydeden  Tiryakioğlu, "Dünya'nın en önemli tarım merkezlerinden biri olan ülkemizin ekonomi alanındaki geleceği  tarım ve tarıma dayalı sanayiye bağlı. Katma değeri yüksek tarımsal sanayi ürünlerinin  üretiminin arttırılması ve teşvik edilmesi  ihracatçılarımızı dünya pazarlarında önemli  noktalara  taşıyacaktır”" dedi.

TARIM ARAZİSİ KURULMALI

Türkiye’de tarım-sanayi entegrasyonun sağlanması için, tarım ihtisas organize sanayi bölgelerine ihtiyaç duyulduğunu belirten Tiryakioğlu, "Bugün ülkemizde birçok sanayi kolunun ham maddesini karşılayan tarım sektörü ekonomideki önemini ve cazibesini her geçen gün arttırarak hissettirmekte. Ürün bandını geniş tutan Türk üreticisi ve işletmecisi kurulacak olan tarım ihtisas organize sanayi bölgeleri sayesinde  uluslar arası pazarlarda daha rahat rekabet edebilme imkânı bulacaktır. Dolayısıyla iç pazarı rahatlatıp, ihracatı olumlu yönde etkileyecek olan bu hamleler,  ülkemizin 2023 ihracat hedefleri  içinde önemli bir atılım olacaktır”" diye konuştu. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.