1. YAZARLAR

  2. Ali Koç

  3. GELDİ 7 NİSAN
Ali Koç

Ali Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

GELDİ 7 NİSAN

A+A-

Günlerdir süren beklentiler, kamuoyu yoklamaları ön yoklamalar, temayül, araştırma mülakat derken geçen yazıda belirttiğimiz gibi hangi yöntem olursa olsun hepsi sadece vatandaşın katılımı sağlandı imajını vermek içindi. ve sonuçta yapılan bütün çalışmaların sonucu değil lider efendilerin dedikleri oldu sanki halk sıralamış gibide gösterilerek ve herkes taban kaybetmemek için şimdi sükunet çağrısı yapıyor.

Ve gün geldi 7 Nisan ve partilerini aday listelerini seçim kuruluna teslim ettiler Türkiye de yaşanan sürpriz ve hayal kırklığı belli ölçüde İlimizde yaşandı.

 Herkes tahmin yapıp duruyordu ama sanırım büyük oranda bazı partilerde ters köşe olundu, oldukça sürpriz aday var, beklenenler yok. çekilenler var yani listeler kabul etseniz de etmesiniz de bu .

İktidar Ak Parti bir önceki milletvekili sayısını bulması oldukça zorlaştırdı gibi, CHP 2 milletvekilliği çok gelmiş gibi liste yaptı, MHP sürpriz birinci sıra adayıyla hamle yapmak düşüncesinde, HDP son dakikaya kadar Celal Doğanı ikinci sıra düşünürken kurt siyasetçi birinci sıra olmazsa aday olmam deyip birinci sırayı kaptı. MHP nin dışında diğer AK parti-CHP ve HDP üç parti kürt seçmene bayağı göz kırpmış durumda. Tabi HDP ve CHP nin Alevi oy düşüncesi de ön planda.

Yani CHP hariç tüm partiler flaş adaylarını birinci sıra yaptılar şimdi seçmenin kafası karışık ve birçok kişi kendi partisinin dışında hangi partiye veririm düşüncesinde hiç vermem diyende var. Yani önümüzdeki süreç oldukça zor görünüyor partiler açısından,

Şimdi tahminler kaç milletvekili çıkarılır üzerinde olacaktır. her partinin hedefi var ve ona göre şekillendirdi listeyi fakat beklentilere ne kadar cevap alacaklar seçim gösterecek.

Her şeyden önce 10 hedefi koyan Ak Parti on olması bir tarafa 7 Milletvekilliği ancak görünüyor tabi HDP barajı aşmaz ise biraz farklı olur. CHP geçen seçim önseçim yaparak ancak  2 Milletvekilliği çıkardı çok çalışmış ve vatandaşın sorunları ile çok uğraşmış gibi Mehmet Şekeri tekrardan birinci sıraya yerleştirdi ikinci sıraya ise partililer tarafından eleştirilen ve başarılı İl başkanlığı yapmadığı söylenen kişiyi yani Mehmet Gökdağ ı getirerek Alevi seçmene sıcak görünme hesabı yaparken diğer alevi aday Mahmut Kozbaş sırasını beğenmeyerek adaylıktan çekildiğini açıkladı. bu durum listeler kesinleşinceye kadar azda olsa bir değişim olabileceğini gösteriyor. MHP bir olan Milletvekilliği sayısını iki yada üç yapma düşüncesinde ancak iki olma ihtimal fazla gözükmüyor gibi, HDP baraja bağlı olarak konuşulsa da barajı geçecek gibi Celal Doğan ismi bazı kesimlerde sempati ile karşılansa da partili olup ta destek vermeyecekte var gibi yani barajla birlikte bir milletvekilliği kesin gibi iki olma ihtimali var.

 

Bu değerlendirmelerden sonra 7 Hazirana kadar geçen sürede önemli liderler seçmene ne vaat edecekler ve nasıl bir seçim kampanyası yapacaklar bekleyip görmek lazım şuan ki tablo ve vatandaşın düşünceleri bu doğrultuda süreçte değişikliler hangi yönde olacak göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.