1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. Geç gelen adalet adalet değildir
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

Geç gelen adalet adalet değildir

A+A-

2010 KPSS'nin iptal edilmesi hukuki bir karardır ancak ne kadar adildir, zamanla göreceğiz.

Çünkü geç gelen adalet adalet değildir. 6 yıl sonra kendi dünyalarını kurmuş 150 bin kişiye kabus yaşatmak kabul edilir gibi değil. 

Hadi onları cezalandırdık, ya onlara o imkanları sağlayanları ne yapacağız, devletin görevi sınav güvenliğini sağlamak değil mi bu güvenliği sağlayamayanları ne yapacağız.

Çok uzak bir tarih değil 2010 yılında  Kamu-Sen Genel Başkanımız Sn. İsmail Koncuk 2010 KPSS Sınavında yaşananları tüm delileri ile ortaya koyarken bazı siyasiler ve sözüm ona sendikacılar bu işten kendilerine rant devşirmeyi ihmal etmemişlerdi. 

Dün sınavı  şaibeli hale getirenleri değil, hırsızlığı ortaya çıkaran İsmail Koncuk ve Türkiye Kamu-Sen'i suçlayarak sendikacılık yapanların bugün onunla aynı ifadeleri kullanmaları düşündürücü sendikal hareket adına utanç verici bir trajedidir.

2011-12 yıllarında sendikaların üye sayıları kontrol edilirse kimin nasıl büyüdüğü yüzeysel olarak ortaya çıkacaktır.

Bazı arkadaşların sahada bizlere, "sizin başkanınız bizim ekmeğimizle oynamış, kazandığımız sınavı iptal ettirmeye çalışıyormuş" diye tepki göstermeleri, kurumlarda işe başlarken habersiz sendikaya üye yapıp, yetkili sendika olma furyası da bu vakte denk geliyor.

Her daim söylediğimiz gibi terörle mücadele kapsamında ucu kime dokunursa dokunsun, teröre destek veren, maddi manevi yardım ve yataklık eden her kim varsa devlet gereğini yapsın, ama tepedekiler özür dileyerek yada aldatıldık diye kendilerini savunurken insanların kendilerini savunma sanşları ellerinden alınmasın, mağdur edilmelerine göz yumulmasın.

Biz tüm olumsuzluklarda suçu hukukun belirlemesini,  suçluyu polisin yakalamasını adaletin doğru tecelli ettirilmesini istiyoruz.

Bu süreçte inşallah adaletsizliğe geçit vermeyeceğiz, arkadaşlarımızın mağdur olmaması için gereken her türlü yasal iş ve işlemleri takip edip girişimler de bulunacağız.

Mücadele amacımız bu konuda birilerinin haksızlık yapıp sonrada mağdura yatmasını göz yummak, onları kamufle etmek değil, gerçekten alnının teri bileğinin gücü ile çalışıp bu sınavı kazanıp işe girenlerin memleket evlatlarının mağdur edilmemesi.

 

KPSS'Yİ KALDIRMAK BÜYÜK HATA OLUR

 

Kamu Personeli Seçme Sınavını yukarıda belirttiğimiz olumsuzlukları neden göstererek kaldırıp mülakata geçiş yapmak, eski Türkiye'ye dönüşün en talihsiz emaresi olacaktır.

Sınav kazanamayan insanların işe girmek için siyasilere baskı yapması, bu işi ranta çevirmeyi iyi beceren simsarların çoğalması, Torpilin hortlaması demek olacak, yıllarını bu sınava bağlayarak dirsek çürüten gariban çocuklarına yapılmış büyük bir haksızlık olacaktır.

Hatırlayacağınız gibi 1998 de evlet Memurlarının sınavla belirlenmesi dönemin hükumeti tarafından kabul edilmiş, toplumun büyük çoğunluğu tarafından taktir görmüştü, o günden bu güne bizler dahil yüz binlerce insan sınav kazanarak kimseye eyvallah etmeden devlet memuru olmuştu.

Şuan işten OHAL kapsamında memurluktan çıkarılacakların yerine sınavsız alım yapılacak dedikodularını ciddiye alarak bizleri arayan, nasıl olacak diye yol arayanlar göz önünde bulundurduğumda olayın ne vahim bir hal alacağını düşünemiyorum.

KPSS ile gariban çocukları devlet dairelerinde iş bulma şansı yakalamış, milyonlarca insan bu sayede ekmek kapısı bulmuştur, 

FETÖ veya başka hangi terör örgütü ile mücadele ediliyorsa edilsin işe alırken daha dikkatli davranılabilir, eşitlik ilkesinde zarar vermeden teröristlerin devlet dairelerine sızmaları engellenebilir.

KPSS gibi örnek bir uygulamanın kaldırılması, çözüm olmayacağı gibi pire için yorgan yakmaktan başka işe yaramayacaktır.

Yorganı yakıp pireyi öldürdüğümüzü düşünebiliriz ancak evi yakmak gibi bir riskide unutmamamız gerekir.

Henry Wodsworth' un dediği gibi  "Bir işi doğru yapmak, neden yanlış yapıldığını anlamaktan daha az zaman alır"

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.