1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GAZİRAY DA TÜNELE DÖNÜLÜYOR
GAZİRAY DA TÜNELE DÖNÜLÜYOR

GAZİRAY DA TÜNELE DÖNÜLÜYOR

GAZİRAY DA TÜNELE DÖNÜLÜYOR

A+A-

Dün Ökkeş Özekşi'nin gündeme getirdiği Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi ile Organize Sanayi Bölgesini birbirine bağlayacak olan 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonla hizmet verecek olan “Gaziray” projesinin, şehir merkezindeki 5 kilometreyi bulan geçişinde 6 metrelik duvar yapılma kararından vazgeçiliyor. 

Edinilen bilgiye göre konu Gaziantep Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarınca Ulaştırma Bakanlığına götürüldü ve projenin 5 kilometrelik bölümünde duvar çekme yerine, tren rayı güzergahına tünel yapılması kararlaştırıldı. Böylece Ökkeş Özekşi'nin sakıncalı bulduğu ve özellikle Çetinkaya, Medical Park, NCR ve *** Teymur Otel, Dedeman park,  çevresindeki bölgede büyük sıkışıklık yaşanabileceğini belirttiği bölgeye 6 metrelik duvar çekilme planlaması rafa kaldırıldığı belirtildi. Böylece eğer gerçekleşirse Tuğay yönünden başlayıp tren garına kadar olan 5 kilometrelik mesafeye tünel yapılacak. Ara istasyonlar kurulacak ve bunların hepsi yer altında olacak. Mevcut durum korunacak ve üzeri de yeşil alan olacak.

ÖZEKŞİ NE YAZMIŞTI

Gazetemiz kurucusu Ökkeş Özekşi, dün Haftaya Bakış köşesinde bu konuyu ele almış ve şu değerlendirmeyi yapmıştı:

"Konumuz GAZİRAY projesinin şehir içinde geçecek olan güzergahında neler yapılacağına.. Önce bilgisini vereyim sizlere..Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi ile Organize Sanayi Bölgesini birbirine bağlayacak olan 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonla hizmet verecek olan “Gaziray” projesi gerçekten iyi düşünülmüş bir proje.. Belki biliyorsunuz Gaziray”  için eski raylar sökülmeye başlandı ve bu güzergahındaki taşınmazlarla üzerindeki yapı ve ağaçlar kamulaştırılacak. Başpınar - Gazimustafa Yavuz istasyonları arasında kalacak güzergahın en kilit noktası ise şehir içinden geçecek bölümde..

6 METRELİK DUVAR GAZİANTEP'E YAKIŞMAZ

Çünkü GAZİRAY için şehir merkezinde yapılacak olan tünel şeklindeki yol yüksekliği 6 metreyi bulacak ve beton duvarlarla çevrilecek..Daha basit tarif edecek olursam, şu bildiğimiz  ipek yolundan başlayan Tuğay yanından geçen Çetinkaya arkasındaki tren raylarının güzergahı tren rayları var ya, oradan geçecek.. Bu güzergahta yer alan taşınmazlar hemen kamulaştırılacak.. Alt ve üst yapı şeklindeki güzergah haliyle şehri Çin Seddi gibi ikiye bölecek. Yani hastane, otel, ev ve işyerlerinin önlerine 6 metrelik beton duvar çekilecek..

BU BÖLGE ZATEN BÜYÜK SIKINTIDA

Bu bölgede 3 hastane, çok sayıda otel, bankalar ve iş merkezleri daracık alana sıkışmış vaziyette.. Yani trafik o kadar yoğun ki, zaten şimdi kilitleniyor. Araçlar park edecek alan bulamıyor.. Birde bunun üzerine yolun tam ortasına 6 metrelik duvar çekilecek. Haliyle GAZİRAY geçişindeki önceliğe göre, buraya ya alttan yada üstten araçların geçebilmesi için yol yapılacak.. Şunu mutlaka belirtmeliyim. GAZİRAY güzel projedir, sözüm yoktur.. Ama güzergah konusundaki tercihlerin yanlışlığını hele hele şehri ikiye bölecek bir uygulamanın her yönüyle kaos yaratacağını söylemeliyim.. Milletvekili arkadaşlar ve belediye başkanlarımız bu konuyu mutlaka masaya yatırıp, güzergah tercihinde daha yaşanabilir bir şehir yaratabilmek adına yeni bir düzenleme yapılması için harekete geçmelidir..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum