1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. GAZİANTEP’TE YOLCU TRENİ VE TCDD ARAZİLERİ...
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZİANTEP’TE YOLCU TRENİ VE TCDD ARAZİLERİ...

A+A-

Türk Ulaşım-Sen Gaziantep Şube Yönetimi olarak Geçen hafta Perşembe Günü bir basın toplantısı yaptık.

İstediğimiz gibi olmasa da amacımıza ulaştık sesimizi duyurduk. Konu tüm Gaziantep Halkını ve kamuoyunu ilgilendirmesi gereken önem ve ehemniyette.

Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü arasında imzalanan 433 dönümlük TCDD Arazisinin İmara açılmak suretiyle Belediyelere devri konusunda imzalan protokol üzerindeki endişlerimizi Gaziantep Kamuoyu ile paylaştık.

-Endişemiz kısaca bu arazilerin ranta kurban edilmemesi, -Halkın malı olarak halkın hizmetine sunulması ve en önemlisi de TCDD Çalışanlarının mağdur edilmemesi idi.

-Bu sahanın kesinlikle doğal yapısının korunarak yeşil alan yapılması, illa konut yapılacaksa, yapılması planlanan Konut alanlarından TCDD Çalışanlarına muhakkak suretle bir öncelik tanınmasıydı.

-Protokolde 40 Lojman yapılacağı ve mevcut lojman sakinlerinin mağdur edilmemesi için  lojman yapılana kadar belediyenin kiraladığı konutlarda kalmalarının sağlanacağı belirtiliyor bu iyi bir yaklaşım. Ancak bu bölgede 62 Lojman var. Yenileri yapıldığında 20 kadar çalışanın lojmanda kalması mümkün olmayacak. 60’dan fazla aile burada yaşamını sürdürüyor, yıllarca burayı evleri yurtları  bilmişler onların düzenleri bozulmamasını diliyor istiyoruz. Bunun diğer bölgelerde örneği var lojmanlar içinde oturanlara ihale usulü satıldı.

Bizlerde mevcut lojmanların fiziki yapısından ve sahanın görüntüsünden rahatsızız, arzumuz mevcut lojman sahasının rehabilite edilmesi çalışanların burada yaşamlarını sürdürmeleri...

Satılmama nedeni bu mevkide arazinin pahalı olması mı acaba diyoruz, belirlenen asgari emlak beyan değeri  metrekare’ye  fiyatı 74.06 TL verin samimi iseniz demiryolu çalışanlarına 500 tl’ye verin, istediğiniz şekilde de imar tadilatı yapın onlar yaptırsın belediyeyi niye yoruyorsunuz.

Belediye yetkilileri her ne kadar proje amacının bu sahanın çirkin görüntüsünü ortadan kaldırmak olduğunu söylese de bu şartlarda inandırıcı görünmüyor.

Öyle ise neden yıllardır bu sahanın çirkin görüntüsüne müdahale etme gereği duymadınız diyesi geliyor insanın.

TCDD Yetkilileri nasıl ikna edildi, kimler devreye girdi bilemem ancak bu durumun Gazianteplinin lehine olacağını düşünmüyoruz.

Bazı yetkililerin Sn. Fatma ŞAHİN’in ikili ilişkileri ve  ağırlığını ortaya koyarak TCDD’nin ikna ettiği iddiası ayrı bir vaka...

Biz başta Sn. Fatma Şahin olmak üzere siyasilerden; "Gaziantep’in öncelikleri arasında dünyanın en ekonomik nakliye şekli

olan Demiryolu taşımacılığı konusunda ağırlık koymasını bekliyoruz."

"Hükümetin 10 yıllık eylem planında  Gaziantep’e yolcu treni yok. Türkiye’nin 6. büyük şehrine yolcu treni yok diye sorulduğunda verilecek cevap istiyoruz..."

Gaziantep bu ekonomik konfor ve rahatlık açısından öne çıkan taşıma sisteminden neden  mahrum bu mahrumiyetin giderilmesini talep ediyoruz...

Bir vakit Hızlı tren projesi olduğu iddiası ortaya atıldı ancak bu iddiadan öteye gidemedi, ne aşamada bilmekistiyoruz...

Sn. Bakandan Gaziantep’e  yolcu treni getirmesi için ağırlık koymasını bekliyoruz.

Bu konu ile ilgili sesimizi duyurmamıza vesile olan Haber ajanslarına ve Gazetelere televizyon kuruluşlarına teşekkür ediyoruz.

 

Büyükşehir Belediye başkan adaylarından bu konuda bölgede yaşanacak sıkıntılarla ilgili görüşlerini paylaşmalarını bekliyoruz...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum