1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GAZİANTEP'TE RANT DÖNEMİ BİTTİ
GAZİANTEP'TE RANT DÖNEMİ BİTTİ

GAZİANTEP'TE RANT DÖNEMİ BİTTİ

*Ateş buz, bonzai gibi uyuşturucu kullanımı arttı

A+A-

*Gaziantep'te büyükşehir belediyesi sürekli anket yaptırıyor

*KOSGEB"te ciddi bir FETÖ operasyonu oldu, yönetim değişti

*DEAŞ bir tehdit olmaktan büyük oranda çıktı

GAZİANTEP'TE RANT DÖNEMİ BİTTİ

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, şehirde bazı sanayicilerin arazileri ucuza kapatıp rant sağladıkları dönemin bittiğini söyleyerek "bu iş, garibanın, onun bunun elindeki arazileri 3 kuruşa beş kuruşa toplayıp,20 katı fiyatla satmaya çalışanların elinde patladı. Artık sanayicide bir durum muhakemesi yapacak, asli işine yönelecek. Eğer arazi satın almak istiyorsa da bunu normal kendi mecrasında gerçekleştirecek. Öyle spekülasyonlarla bunu ranta dönüştürmeye kalkışmayacak"dedi. 

Millettin artık uyandındığını söyleyen Tayyar, "Sanayici asli işiyle uğraşacak, üretime yönelecek. Burada arazi rantıyla daha çok kazanıyorsa, niye üretime yönelsin, 10 milyarın üzerinde sanayici kredi çekmiş, çektiği kredinin tamamına yakını da araziye yatırmış. Ya böyle bir rant Allah aşkına dünyanın neresinde var? Böyle bir şey olabilir mi? Ve işte bu çarpık yapılaşmanın önlenememesinin bir sebebi de bu arazi rantıdır. Niye? Şehrin doğu yakası, kuzey yakası, yoğun göç nedeniyle gettolaşmış. Güney ve batı yakası da daha verimli, daha güzel olduğu için buradaki arazi zenginler tarafından sermaye sahipleri tarafından kapatılmış."şeklinde konuştu.

UYUŞTURUCUYA DİKKAT ÇEKTİ

Şamil Tayyar Gaziantep'in en ciddi sorunlarının başında uyuşturucu kullanımındaki artışın geldiğini söyledi. Gerek uyuşturucu ile mücadele gerekse kentin kendine has diğer sorunlarının çözümünün çarpık yapılaşmayı önlemekten geçtiğini belirterek, "Kentin büyük bölümünü imarlı ve yaşanabilir hale getirmediğimiz sürece, ne trafik, ne konut, ne sağlık, ne eğitim, ne de hava kirliliğinin önüne geçebiliriz. Maalesef uyuşturucu gibi bağımlılıklar artarak devam eder" diye konuştu. Şamil Tayyar, sorularımıza içtenlikle yanıt verirken, uyuşturucu meselesine ciddi biçimde el atılması gerektiğini hatırlattı. 

-"Gaziantep'te uyuşturucu kullanımında artış yaşanıyor. Aileler perişan, gençlerimizi kaybediyoruz. Kullanma yaşı ilkokul çağına kadar inmiş. Size de bu konuda şikayetler geliyordur?"

UYUŞTURUCUYLA YOĞUN MÜCADELE BAŞLAYACAK

-"Evet şikayetler alıyoruz. Ateş buz, bonzai gibi bu uyuşturucuların hızlı bir şekilde kullanımının arttığını görüyoruz. Bununla ilgili parti olarak hazırladığımız raporlar var. Bunlar sağlık bakanlığına da, İçişleri bakanlığına da iletildi. Önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili daha yoğun bir mücadelenin başlayacağını söyleyebilirim. Ama bu polisiye tedbirlerle çözülebilecek bir mesele değil sadece. Bunun sosyolojik sebepleri de var, buna ilişkin ciddi bir tahlil yapmak lazım. Burada özellikle aile bakanlığımızın hazırlıkları, çalışmaları, gayretleri var."

SORUNUN FARKINDAYIZ

-"Ben kişisel olarak köklü çözümün Gaziantep'teki çarpık yapılaşmayı önlemekten geçtiği kanaatindeyim. Eğer bunu becerebilirsek, ciddi bir mesafe alabiliriz. Diğer tedbirlerde eklendiğinde ciddi bir mesafe alırız. Bugün Gaziantep'in yüzde 70-80'i şehrin varoşlarında yaşıyor ve buralar da sürekli olarak suç üretiyor. Özellikle Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil belediyelerinin bu çarpık yapılaşmayı önlemeye ilişkin geliştirdikleri projeler var. Fakat bunlar eksik, yeterli değil. Bunun daha üst seviyeye çıkarılması lazım. Yani sorunun farkındayız, inşallah önümüzdeki dönemde bununla mücadelede daha ciddi adımlar atılacak."

-"Uyuşturucu tedavisinde merkezlerde yeterli değil. Bu konuda da sıkıntı yaşanıyor. Neler söyleyeceksiniz?"

GAZİANTEP'İN EN CİDDİ PROBLEMLERİNDEN BİRİ

-"Uyuşturucu bağımlısı her genci merkezde tutamıyorsunuz. Mevzuat gereği de bunların belli bir aşamadan sonra tedavisinin evde devam etmesi lazım. Fakat uyuşturucuya bulaşmış gençlerin önemli bir kısmı da dar gelirli grubuna ait aileler, bir kısmı eğitimsiz, meseleyi çok iyi kavramış değil, bir kısmı imkanları olmadığı için hadisenin üzerine gidemiyor. Dolayısıyla da bizim şu anda Gaziantep'in en ciddi problemlerinden birisi. İlk aşamada polisiye tedbirlerin hızlı bir şekilde yoğunlaştırılması, artırılması lazım ama diğer taraftanda bunun psikolojik ve sosyolojik sebepleri iyi tesbit edilmeli ve bir reçete yazılması lazım."

-"İlimiz maalesef bir ara, terör örgütlerinin hücre evleriyle anılır olmuştu. Şu anda son durum ne?"

DEAŞ TEHDİT OLMAKTAN ÇIKTI

-"Evet, düne kadar Gaziantep terörle anılan bir şehir haline gelmişti. Hemen sınırımızda DEAŞ vardı, az ilerisinde PKK'nın uzantısı PYD vardı, oralardan geçişler sağlanyordu. Fırat Kalkanı operasyonundan sonra DEAŞ bir tehdit olmaktan büyük oranda çıktı. Gaziantep'in içerisinde de DEAŞ'ın hücre evleri büyük oranda çökertildi. Hem istihbarat, hem emniyet, hem MİT, ciddi çalıştı, neredeyse yok edecek bir noktaya getirdiler. Terörle mücadelede sağlanan bu başarı inşallah uyuşturucu ile mücadeledede sağlanacaktır diye düşünüyorum."

-"FETÖ Operasyonları kapsamında el konulan şirketlerle ilgili zaman zaman bazı iddialar ortaya atılıyor. Bu iddiaların doğruluk payı var mı?"

KAYGILARIMIZI İLETTİK

-"Emniyetten, istihbarat birimlerinden, yargıdan, idareden, kayyum atamalarından kaynaklanan farklı boyutta problemler var, bunun hepsini birlikte değerlendirmek lazım. Buna ilişkin itirazlarımız var, bu itirazlarımızı ilgili kurumlara yaptık, hakimler ve savcılar yüksek kuruluna, ilgili başsavcılıklara, ilgili her kuruma kaygılarımızı ilettik. Gerekli tedbirlerin alınmasını istedik."

-"Ne gibi sıkıntılar yaşanıyor?"

20 MİLYON TL'LİK HALILAR KAYIP

-"Birincisi kayyumlar atanırken çok daha özenli ve dikkatli olmak gerekiyor. Maalef kayyum atamalarında zaman zaman yanlışlar, sıkıntılar yaşanıyor. Son olarak Royal Halı'ya atanan bir kayyum vardı. Atandıktan sonra 20 Milyon TL değerinde halıların kaybolduğuna ilişkin bir iddia gündeme geldi, kayyum görevden alındı ve TMSF iki müfettiş görevlendirdi. Benzer problemler diğer yerlerde de var."

-"Bunlar çok ciddi iddialar?"

TAKİP EDİYORUZ

-"FETÖ operasyonları bağlamında savcılıklarda görevini eksik yapan, ihmal edenler var, emniyette de, istihbarat biriminde de, yargıda da var. Özellikle son dönemde, bu FETÖ soruşturmalarını ranta çevirmek isteyen şahısların olduğuna ilişkin ciddi sıkıntılar var, onları da biz duydukça, bize ihbar geldikçe ilgili yerlere iletmeye çalışıyoruz. Yani takip ediyoruz. Eğer bu kurumlar bu uyarılara rağmen gereğini yapmazlarsa, önümüzdeki günlerde bunu çok daha açık biçimde deşifre etmeye devam edeceğiz."

-"Sıkıntılı, problemli bir süreç. Nasıl üstesinden gelinecek?" 

İDDİALARIN ÜZERİNE GİDİLMEYE BAŞLANDI

-"Devam eden bir süreç, doğru yürütülürse piç bir problem yok. Ama aksaklıklar varsa bunlara biz dikkat çekmeye devam edeceğiz. Yani eğer birileri görevini ihmal ederse veya bunu ranta çevirmeye kalkarsa siyaset kurumu olarak biz bu işe müdahil oluruz ve önlemeye çalışırız. Bizim son dönemdeki girişimlerle bazı iddiaların üzerine gidilmeye başlandı. Ve önümüzdeki dönemdede ben çok ciddi sonuçların ortaya çıkacağını düşünüyorum."

-"Bir de KOSGEB konusu var. Daha doğrusu mağdurları. Yargıya intikal etmemiş şirketlerin dosyaları neden bekletiliyor?"

KOSGEB'TE FETÖ PARMAĞI

-"Maalesef o dönem de FETÖ'nün işin içine girdiği bir süreçti. Çok sayıda şirket burada mağdur oldu. Bunlar yargıya intikal ettiği için bizim siyaset kurumu olarak dışarıdan müdahalemiz mümkün değil, ama takip ediyoruz. Eğer yanlışa devam ederlerse tabiki biz siyasetçiler olarak itirazlarımızı, tepkilerimizi ortaya koyarız. Ama bir aşamaya geldiğini düşünüyorum, ama uzadı. Yani o sürecinde en kısa zamanda tamamlanması ve suçlu ve suçsuzun mutlaka ayırt edilmesi gerekir."

-"Dosyası yargıya intikal etmemiş olan şirketlerle ilgili bir adım atılacak mı?"

KOSGEB'TE FETÖ OPERASYONU OLDU

-"Yargıya intikal etmemiş ve KOSGEB bünyesinde dosyalar varsa bu dosyalarla ilgili de soruşturmalarında en kısa sürede sonuçlandırılması gerekir. Ancak orada şöyle bir problem oldu. KOSGEB"te ciddi bir FETÖ operasyonu oldu. Yönetim değişti, yeni bir yönetim kuruluyor, o nedenle KOSGEB'te çok ciddi bir yapılanma sözkonusu olduğu için eski dosyalarla ilgili inceleme ve soruşturmalarda maalesef biraz aksadı. Önümüzdeki günlerdede onları hızlandırmaya çalışacağız."

-"Esnaf sıkıntıda. Bir dokun, bin ah işit. Ne olacak bu esnafın hali?"

BAZI BANKALAR HADSİZLİK YAPTI

-"Son dönemde şartları zorlaşan esnafa yönelik, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik olarak hükümetimizin aldığı bir karar var. İşte 50 bin TL'ye kadar sıfır faizle kredi verilmesine dair, KOSGEB üzerinden yürüyen bir kredi. Ancak ne yazıkki, siyaset kurumu bu konuda esnafa yardımcı olmaya çalışırken, kredi açacak bankaların zorluk çıkardıklarını ve çok sayıda işletmeye ya kredi vermediğini, ya da kredi miktarını azalttığını görüyoruz. Buradada maalesef bazı bankaların hadsizlik yaptığını görüyoruz. Bunlarıda takip ediyoruz. Yurttaşlarımız sıkıntılarını bize iletiyorlar, bizde gerekli merciler nezdinde onların haklı mücadelelerini takip ediyoruz."

-"Avrupa’da havası en kirli 10 şehirden 8'i Türkiye'de. Bu 8 kentin içerisinde Gaziantep ise ne yazıkki 4. sırada. Bu konuda neden köklü adımlar atılmıyor?"

SORUNLAR ZAMANA YAYILARAK ÇÖZÜLÜR

-"Gaziantep'e doğalgaz geldi ama, çarpık yapılaşmayı biz Gaziantep'te önlemeden, kentin büyük bölümünü imarlı ve yaşanabilir hale getirmediğimiz sürece, ne trafik, ne konut, ne sağlık, ne eğitim , ne hava kirliliği, ne de uyuşturucu gibi bağımlılıklar maalesef artarak devam eder. Bizim ilk aşamada ivedi olarak yapmamız gereken Gaziantep'i yaşanabilir hale getirmek ve çarpık yapılaşmayı önlemek. Ama maalesef 50 yıldır 60 yıldır birikmiş bu problemi 3 yılda 5 yılda çözüme kavuşturmak mümkün değil, çünkü 2 milyon nüfusu olan Gaziantep'in yaklaşık yüzde 70- 80'i imarsız alanda yaşıyor. Bu büyük dönüşüm zamana yayılarak çözülebilir."

-"Bu konuda neler yapılıyor?"

ORTA VADEDE ÇÖZÜLÜR

-"Bu konuda atılan olumlu ve iyi niyetli adımlar var. İşte Organize'nin hemen arkasında 50 bin konutluk o büyük proje aslında, bu amaca yönelik olarak yapılıyor. Yine farklı bölgelerde, sanayi mahallesinde yapılan kentsel dönüşüm bu maksatla yapılıyor. Siz bir taraftan çarpık yapılaşmayı önlemek için o mahalleyi yeniden inşa etmek istiyorsunuz, ama o mahallede oturanlara rezerv konutlar yapmanız gerekir, bunlar hep zamanla ve kaynakla çözülebilecek işler. Bir adım atıldı çarpık yapılaşmayı önleme konusunda. İnşallah buna hem büyükşehir, hem Şahinbey hem de Şehitkamil üzerinden hızlandırarak devam edeceğiz. Yani ben orta vadede Gaziantep'in bu meseleyi büyük ölçüde çözümleyeceğini düşünüyorum."

-"Yani zaman alacak diyorsunuz?"

20 BİN KONUT ÜRETİLDİ

-"Aslında o kadar iş yapıldı, örneğin merkezdeki belediyelerimiz 20 bine yakın yeni konut üretti ama hala ortada bir şey yokmuş gibi gözüküyor. Niye çünkü 2 milyon nüfusun yüzde 70-80'i bu imarsız alanda yaşıyor. Normal bir ilde siz 20 bin konut üretmiş olsanız 5 yılda o ilin bütün kentsel problemlerini çözmüş olursunuz. Gaziantep hakikaten yıllarca hormonlu olarak büyümüş. Ve bir obez yapıya büründürülmüş, dolayısıyla bu obez yapının normalleştirilmesi zaman alacak bir iş. Yani hem büyükşehir, hem Şahinbey, hem de Şehitkamil gayretli bir şekilde bu süreci hızlandırıyor."

-"Emlak piyasası oldukça durgun. İnsanlar o eski hareketli günleri özlüyor? Bu kriz ne zaman bitecek?"

GAZİANTEP'TE RANT DÖNEMİ BİTTİ

-"Birazda tabi küresel ekonomideki dalgalanmalar Türkiye ekonomisini de etkiledi. Gaziantep'te bundan etkilendi. Ve rant devşirmek için arazi spekülasyonu yapanların arsaları elinde patladı. Bu sağlıklı bir süreç aslında bunu böyle görmek lazım. Yani garibanın, onun bunun elindeki arazileri 3 kuruşa beş kuruşa toplayıp 20 katı fiyatla satmaya çalışanların elinde patladı. Artık sanayicide bir durum muhakemesi yapacak, asli işine yönelecek. Eğer arazi satın almak istiyorsada bunu normal kendi mecrasında gerçekleştirecek. Öyle spekülasyonlarla bunu ranta dönüştürmeye kalkışmayacak. Şimdi aslında bu yaşadıklarımız kriz gibi gözükse de Gaziantep sanayicisinin kendisine çeki düzen vermesi açısından bir fırsat diye düşünüyorum. Hani bugün eğer kendilerine çeki düzen verirlerse sıkıntıyı daha kolay atlatırlar ama vermezlerse, bir beş sene sonra hepsi altında kalır bunun. O yüzden kusura bakmasınlar artık rant dönemi Gaziantep'te bitti diye düşünüyorum."

-"Aslında herkesin kendi işini yapmasını göstermesi açısından da ders alınacak bir süreci yaşıyoruz sanırım?"

GAZİANTEP'İN GÜNEY VE BATISI ZENGİNLER TARAFINDAN KAPATILMIŞ

-"Hepsinin elinde patladı. Millette artık uyandı. Şimdi aman ha elimizdeki arazileri ucuzda olsa bir an önce devredelim, kendi işimize bakalım demeye başladılar. Sanayici asli işiyle uğraşacak, üretime yönelecek. Burada arazi rantıyla daha çok kazanıyorsa, niye üretime yönelsin, 10 milyarın üzerinde sanayici kredi çekmiş, çektiği kredinin tamamına yakını da araziye yatırmış. Ya böyle bir rant Allah aşkına dünyanın neresinde var? Böyle bir şey olabilir mi? Ve işte bu çarpık yapılaşmanın önlenememesinin bir sebebi de bu arazi rantıdır. Niye? Şehrin doğu yakası, kuzey yakası, yoğun göç nedeniyle gettolaşmış. Güney ve batı yakası da daha verimli, daha güzel olduğu için buradaki arazi zenginler tarafından sermaye sahipleri tarafından kapatılmış."

-"Zenginlerin arazi toplamaları yüzünden bugün okul yapacak arsa bulunamıyor değil mi?"

OKUL YAPACAKSINIZ YER YOK

-"Şimdi siz devlet olarak artan nüfusun taleplerini yerine getirmeye çalışıyorsunuz. İşte sağlık, eğitim, kültürel, sosyal taleplerini yerine getirmeye çalışıyorsunuz, fakat yer bulamıyorsunuz. Hastane yapacaksınız yer yok, yurt yapacaksınız yer yok. Bunu yapamazsanız kamulaştırmaya kalktığınızda da kamulaştırma bedeli çok yüksek. Eğer 5 Trilyona okul yapacaksınız, 30 Trilyona yer kamulaştırıyorsunuz. Yani bunada devletin gücü asla yetmez. Ne oluyor iş yürütülemez hale geliyor. Öyle oluncada problem büyüyor. O yüzden bu arsa spekülasyonunun asgari düzeye inmesi, çarpık yapılaşmanın önlenmesine yönelik bir mücadeleye de olumlu katkı sağlar."

"-Yani kısa vadede sorunlara köklü çözüm gözükmüyor o zaman?"

BELEDİYELER SORUNUN FARKINDA

-"Gaziantep'in kendine has problemleri var, bu problemlerin çözümüde yine özel yöntemleri zorunlu kılıyor. Kim iktidarda olursa olsun, Gaziantep'i kim yönetirse yönetsin, kısa vadede bunların hiç biri çözülmez. Ama burada esas olan şey sorunun farkında olmak, sorunun çözümüne ilişkin bir reçete üretmek ve o reçeteyi de uygulamaya geçmek. Ak Partili belediyeler sorunun farkında bu sorunu nasıl çözeceğini biliyor ve buna ilişkin adım attılar. 20 binin üzerinde merkezde konut üretildi ve şimdi bunu 100 bine çıkarmanın hesabı içerisindeler. Orta vadede problemleri azaltırız, uzun vadede kökten çözeriz diye düşünüyoruz."

-"Büyükşehir Belediyesi'nin Metro projesi sanırım trafikte önemli bir rahatlama sağlayacak?"

METRO ÖNEMLİ BİR ÇÖZÜM

-" 2 Milyon nüfus diyoruz, bunun 1 milyon 600 bini merkezde yaşıyor. Metro toplu ulaşımda çok önemli bir çözüm. Gaziantep'in de buna el atması önemli. Ama bunun için birincisi, kaynak üretmeniz, ikincisi de sizin bu imar problemini çözmeniz lazım. Çarpık yapılaşma devam ettiği sürece siz metro hattını da getiremezsiniz. Ama metro projesini hazırlıyor olmak sizin çarpık yapılaşmayı önlemek konusunda iddianızı da ifade eder."

-"Referandum çalışmaları nasıl gidiyor? Ak Parti'nin sık anket yaptırdığını duyuyoruz. Anketlerde durum nasıl gözüküyor?"

BÜYÜKŞEHİR ANKET YAPTIRIYOR

-"Genel merezde anket yapıyor, her il kendi özelinde de ayrıca anket yapıyor. Gaziantep'te büyükşehir belediyesi periyodik olarak anketler yaptırıyor. Şu anda Gaziantep'te evet oyları hayli yukarıda gözüküyor. Buna ilişkin oranlar da var. Büyükşehir'in yaptırdığı ankette yüzde 60'ın üzerinde. 5 bin 800 kişiyle yapılmış. Ama siyaset bir rüzgar işidir, daha 1 ay var. Sürecin iyi yönetilmesi lazım. bu 1 ay içinde olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa evet oyları açısından ben hiç bir problem olacağını düşünmüyorum."

-"MHP tabanında hayırcıların fazlalılığından söz ediliyor? Neler söylersiniz?"

MHP TABANINDA KAFA KARIŞIKLIĞI VARDI

-"MHP tabanında başlangıçta bir kafa karışıklığı vardı. Hatta hayırcıların evetçilerden fazla olduğu ifade ediliyordu. Ama gün geçtikçe MHP tabanının da bu evet rüzgarından daha fazla etkilendiğini görüyorum. Nisan ayının başından itibaren oyların daha kristalize olacağını düşünüyorum." Leyla ÖZEKŞİ POLAT, Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum