1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GAZİANTEP'TE KAÇ SURİYELİ VAR?
GAZİANTEP'TE KAÇ SURİYELİ VAR?

GAZİANTEP'TE KAÇ SURİYELİ VAR?

Vali Ali Yerlikaya,  Suriyeli mülteciler için hazırlanan değerlendirme toplantısında Gaziantep’te 340 bin Suriye’linin olduğunu söyledi.  Başbakan...

A+A-

Vali Ali Yerlikaya,  Suriyeli mülteciler için hazırlanan değerlendirme toplantısında Gaziantep’te 340 bin Suriye’linin olduğunu söyledi.  Başbakan Başdanışmanı Murtaza Yetiş ise,  Suriye meselesine karşı gerekli önlem alınmadığı için bugün dünyanın küresel terör ve küresel mülteci krizi gibi iki temel sorunla uğraştığını söyledi. Sınır illerindeki gelişmeleri yerinde tespit etmeye çalıştıklarına dikkati çeken Yetiş, Gaziantep'teki sığınmacılar için sağlık, ekonomi, barınma gibi bir çok alanda başarılı çalışmalara imza atıldığını vurguladı.

YERLİKAYA: SUÇA KARIŞMA ORANI AZ

 

İl genelindeki 54 bin suç kaydının sadece 700'nün Suriyelilere ait olduğunu hatırlatan Vali Yerlikaya, “Her şeyin başı sağlık sağlıkla ilgili gelinen nokta, karşılaşmış olduğumuz sıkıntılar, Ankara’da, bakanlıklarla ilimiz arasında koordinasyon ve birbirimize düşünce alışverişini yaptık. Oldukça faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Eğitimle ilgili şunu söyleyelim. Bundan 3 yıl önce 22 bin Suriyeli öğrenciyi aldık bugün 53 bin Suriyeli öğrenci burada eğitim ve öğretim hayatında. Gerek emniyet gerek jandarma bölgesinde yaşayan Suriyeli misafirlerimizin bu yıl içerisinde ve geçmiş yıllarda Suriyeli ve yerli suç dosya kayıtları incelendiğinde Suriyelilerin suçla ilgili dosya sayılarının tahminden daha altında olduğunu düşünüyoruz. Bu yıl içerisinde polis bölgesinde 54 bin suç kaydı var bunun sadece 700’ü Suriyeli misafirlerin olduğunu düşünürsek oranın ne kadar düşük olduğu anlaşılacaktır” diye konuştu.

 

YETİŞ: İKİ TEMEL SORUN 

 

Başbakan Başdanışmanı Murtaza Yetiş, Suriye meselesine karşı gerekli önlem alınmadığı için için bugün dünyanın küresel terör ve küresel mülteci krizi gibi iki temel sorunla uğraştığını söyledi. Suriye'deki meselenin 2011'de başladığını belirtti.

 

Türkiye'nin, yaklaşık 5 yıldır Suriye sorunuyla yakından ilgilendiğini ifade eden Yetiş, "Başta Avrupa devletleri olmak üzere dünyanın bir çok ülkesi Suriye meselesinden doğacak sorunlara karşı duyarsız kaldı. Suriye meselesine karşı gerekli önlem alınmadığı için bugün dünya küresel terör ve küresel mülteci krizi gibi iki temel sorunla uğraşıyor" dedi.

AVRUPA'DA sorun

 

Yetiş, mülteci krizinin son dönemlerde Avrupa'da çok ciddi şekilde boy gösterdiğini dile getirdi. Suriye'deki sorunun 2011'de başladığını hatırlatan Yetiş, "Bu meselenin 2011 yılından beri dünya gündemine girmemesi, bu yükün Türkiye'nin özveriyle karşılamasından kaynaklanmaktadır. Bu konudaki en önemli etkenler ise halkın misafirperverliğiyle kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte ortaya koyduğu fedakarlıktır" şeklinde konuştu. Sınır illerindeki gelişmeleri yerinde tespit etmeye çalıştıklarına dikkati çeken Yetiş, Gaziantep'teki sığınmacılar için sağlık, ekonomi, barınma gibi bir çok alanda başarılı çalışmalara imza atıldığını vurguladı. Suriye'deki gelişmelerin çok ciddi boyuta ulaştığını anlatan Yetiş, "Bu meselenin Türkiye tarafından tek başına karşılanamayacağını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Biz, bir taraftan yükün altından kalkmaya çalışırken bir taraftan da dünyanın üzerine düşen sorumluluk çerçevesinde katkı vermesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum