1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GAZİANTEP’TE BÜYÜK ZENGİNLİK VAR
GAZİANTEP’TE BÜYÜK  ZENGİNLİK VAR

GAZİANTEP’TE BÜYÜK ZENGİNLİK VAR

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergun Özuslu,  GAP turlarının iptalinden ilimizin de etkilendiğini ancak Gaziantep’in güvenli bir şehir olduğunu...

A+A-

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergun Özuslu,  GAP turlarının iptalinden ilimizin de etkilendiğini ancak Gaziantep’in güvenli bir şehir olduğunu turistlerin rahatlıkla gelebildiğini söyledi.

Özuslu, “Müzelere gelen ziyaretçi sayısı 2011 yıllında 150 bin iken, 2014 yıllında 210 binlere ulaşmış bulunuyor. 2015 yıllında da bu rakamı 250 bin olarak tahmin ediyoruz. Üstelik bu sadece bakanlığımıza ait olan müzelerde. Sınır kapılarımızdan hava, kara ve demir yoluyla giriş yapan turist sayısına baktığımızda, 2013 yılında: 218 bin 424 kişi, 2014 yıllında son üç aylık verilerde 206 bin kişi ziyaret etmiş bulunuyor. 2009 yıllından itibaren ilimize gelen ve giriş yapan turistlerde artış olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

BİZDE ETKİLENDİK

‘Sınır kapılarımızdan hava, kara ve demir yoluyla giriş yapan turist sayısına baktığımızda, 2013 yılında: 218 bin 424 kişi, 2014 yıllında son üç aylık verilerde 206 bin kişi ziyaret etmiş bulunuyor’ diyen Özuslu, “2009 yıllından itibaren ilimize gelen, ilimize giriş yapan turistlerde artış olduğunu gözlemliyoruz. Turizm işletme belgeli tesislerde konaklayan turist sayısına baktığımızda 2014 yıllında 3 yüz 99 bin 390 kişinin konaklama tesislerinde kaldığını görüyoruz. İllimizde münferit olaylar oluyor, Kobani olayları, Suriye olayları vs. gibi münferit olaylardan bölge turizminde özellikle GAP turları adıyla geldiği için başka bir ilde olan bir olay Gaziantep’i de etkileyebiliyor ama Gaziantep’in güvenli bir şehir olduğunu turistlerin rahatlıkla gelebildiğini biz görüyoruz ve bunu da rahatlıkla söylüyoruz. Ama etkilenmedi demek doğru değil. Müzelerde 2011 yıllında 150 bin olan ziyaretçi sayısı 2014 yıllında 210 binlere ulaşmış bulunuyor. 2015 yıllında da bu rakamın 250 bin olarak tahmin ediyoruz bu sadece bakanlığımıza ait olan müzeler de” diye konuştu. 

GAZİANTEP’TE BÜYÜK ZENGİNLİK VAR

Yılda 2 milyona yakın ziyaretçinin geldiği Gaziantep hayvanat bahçesinin Türkiye’nin en büyük, Avrupanın 3. dünyanın da 4. büyük hayvanat bahçesi olduğunu belirten Özuslu, “İlimizde çok çeşitli ve tarihsel birikimin getirmiş olduğu bir zenginlik var. Bu zenginlikler Gaziantep kültür turizminin önemli ana unsurlarını oluşturmaktadır. İlimizde bakanlığımıza ait 4 adet müze bulunmaktadır. Bunlar Zeugma mozaik müzesi, Gaziantep Arkeoloji müzesi, Hasan Süzer Etnoğrafya müzesi, Yesemek açık hava müzesidir. Değişik kurumlara ait ve özel müteşebislere ait 10 tane müze vardır. Zeugma Mozaik müzesinde 2748 metre kare mozaik bulunuyor. Mozaikler sıralamasında dünyada ikinci sıradadır. Birinci Bardo Müzesidir. 5 bin metre kareye yakın mozaiği var. Zeugma müzesinin kurulduğu yıldan bu yana 4 adte ödül aldı. 2012 yıllında Cumhurbaşkanı kültür ve sanat büyük ödülünü aldık” diye konuştu.

TURİZM BELGESİ 39 OTELİMİZ VAR

İlimizde turizm işletme belgeli 39 otelimiz bulunduğunu, toplam oda sayısının 2 bin 652, yatak sayımızın 5  bin 334 yatırım belgeli otellimizin ise 23 adet, 2 bin 484 adet oda ve 5 bin 224 yatak sayısına sahip olduğunu belirten Özuslu, “Diğer otellerimiz de açılırsa 10 bin civarında yatak kapasitemiz olacak. İllimizde turizm işletme belgesi almış 12 adet restorant, 89 adet turizm seyahat acentası bulunmaktadır” dedi. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum