1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nabioğlu

  3. GAZİANTEP’İN KURTULUŞ DESTANI
Mehmet Nabioğlu

Mehmet Nabioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZİANTEP’İN KURTULUŞ DESTANI

A+A-

Antep halkı İşgalci emperyalist güçlere karşı  köy-köy, mahalle-mahalle, savaşarak tarihe Antep savunması olarak geçen 25 aralık 1921’e kadar 11 ay süren direniş mücadelesinde  bir destan yazarak tarihe geçti.

Dost düşman herkesin hayranlık ve takdirini kazanan, Milli Kurtuluş Savaşı tarihimizde eşsiz kahramanlığı ile hem kendini hem de Güneydoğu Anadolu’yu düşman işgalinden kurtaran  Şehit Kamiller, Karayılanlar, Şahin Beyler’le  tüm Antep halkının  zaferidir.

Bu inanılmaz direniş mücadelesi karşısında Mustafa Kemal ATATÜRK ;Türk’üm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk Köyü, Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler’ demişti.

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92.yılında tüm şehitlerimizi,gazilerimizi şükran ve minnetle anarken Gaziantep’imizin   bu anlamlı bayramı kutlu olsun.

* * *

E-HACİZ

Devletin bütçede öngörülen vergi tahsil hedeflerine ulaşabilmesi için mükellefleri vergi borçlarını zamanında ödemesi,ödemiyorsa bunu çeşitli araçlarla zorlaması konunun teamülü gereğidir.

Son zaman dilimi içerisinde Vergi İdaresi gelişen teknolojiye ayak uydurarak eskiden kullandığı tahsilatı hızlandırma yöntemler yerine yeni yöntemler geliştirdi.

Önceleri, bankalara,taşınır yada taşınmazları araştırarak ulaşılan mallar, hak ve alacaklara haciz uygulanırdı. Şimdi bunu elektronik olarak yaparak bu bilgilere anında ulaşabiliyor.

Uygulamada vergi daireleri mükelleflerin vergi borçları için bankaların Genel Müdürlükleri’ne elektronik ortamda haciz bildirisi tebliğ ederek, mükelleflerin bankalarda bulunan hesaplarına haciz koyabilme olanağına kavuştu.

Ancak, bankalar elektronik tebligatlar üzerine mükelleflerin hesaplarındaki tutarların vergi borcunu aşıp aşmadığına bakmaksızın hesapları bloke etmekte ve haciz kaldırılmadığı sürece hesaplar kullanılamaz hale gelmekte,mükellef zor durumda kaldığı gibi işlem uzarsa mükellefin ticari itibarı zarar görebilmektedir.

Mükellefler, işlem sonlanıncaya kadar banka hesaplarını kullanamamakta bu durumda da diğer ödemeler de aksayabilmektedir.

Bu son durum da mükellefin ticari itibarını zedelemekte,banka nezdinde de itibar kaybına uğramaktadır.

Gelir idaresi ticarette devamlılığın esas olduğu inancıyla bu durumları göz önünde tutarak işlemin daha hızlı birşekilde cereyan etmesi mükellefin anında haberdar edilmesi sonuçlarının zaman açısından daha da hızlandırılması gerekmektedir.

Ben alacağımı alayımda gerisinden bane ne anlayışı benimsenmemelidir.

Belirtmem gerekir ki vergi daireleri ve diğer kurumlarla olan mükellefe ait borç/alacak ilişkisinde bunların yatırılma işlemleri mükelleflere ait bir yükümlülük olup,mali müşavirlerin sorıumluluğunda değildir.

Kaldı ki günümüzde tüm bu borçlar internet ortamında kolayca yatırılabilmektedir.

Burda üzerinde hassasiyetle durulacak konu iadeler ve mahsup işlemleridir.

Öncelikle mükelleflerde borçlarını ve varsa mahsup taleplerini takip ederek bilhassa yıl sonu hesaplarının yaklaştığı bu dönemde zor durumda kalmamaları için gerekli olup,konuyla ilgili bilgi akışını mali müşavirleri ile daha  sıkı bir biçimde yürütmelidirler.

Herşey gönlünüzce olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum