1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep'in göbeğinde bomba gibi duruyor
Gaziantep'in göbeğinde bomba gibi duruyor

Gaziantep'in göbeğinde bomba gibi duruyor

ABD'nin, Gaziantep’te Fevzi Çakmak Bulvarındaki Suriye Geçici Hükümet binasına aşırı gruplar tarafından saldırı hazırlığı olacağı yönünde bilgi...

A+A-

ABD'nin, Gaziantep’te Fevzi Çakmak Bulvarındaki Suriye Geçici Hükümet binasına aşırı gruplar tarafından saldırı hazırlığı olacağı yönünde bilgi alındığını bildirerek, vatandaşlarını uyarması şehrimizde tedirginlik yarattı. ABD'nin saldırı yapılacağı uyarısında bulunduğu Suriye geçici hükümet binasında güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılıp, güvenlik kameraları teknik ekip tarafından kontrol edildi. Yöneticiler, ABD'nin açıklamasına sessiz kalırken, siyasi parti temsilcileri ve civar esnafı endişelerini dile getirdi. Geçici hükümet binasının buradan kaldırılmasını isteyen esnaf, "Adeta diken üstündeyiz. Bu binanın burada olması nedeniyle dükkanlarımızda rahatça oturamıyoruz" dediler. 

CHP İl Başkanı Mehmet Gökdağ, güvenlik konusunda bütün tedbirler, önlemlerin titizlikle alınması gerektiğini söyleyerek, "Gaziantepli vatandaşların canı Amerikalı vatandaşlardan daha ucuz değil. Gaziantep'te yaşayan vatandaşların can güvenliği, şehir güvenliği bir şekilde korunmalı" dedi.

MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, ABD'nin yaptığı açıklamanın şehrimiz adına endişe verici olduğunu ifade ederek, "Suriyeli muhaliflere verilen binalar, bu tür riskler ve tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Allah göstermesin şehrimize böyle bir saldıra olması halinde sorumluları bu işin altında kalırlar" dedi.

Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mustafa Kemal Güneş, ABD'nin uyarısını ciddiye almak gerektiğini belirterek, "İstihbaratımız ve güvenlik birimlerimiz bunun üzerine gitmelidir. Biz polisimize ve güvenlik birimlerimize güveniyoruz" dedi.

Bakkallar Odası Başkanı Vakkas Katırlı ise kentimizde Suriyelilerden dolayı bir güvenlik sorunu olduğunu belirterek, "ABD'nin istihbaratı güçlü. İnşallah korkulan olmaz" dedi.

ÖNLEMLER ARTIRILDI

ABD Ankara Büyükelçiliği’nin vatandaşlarına yaptığı çağrının medyaya yansımasıyla, Fevzi Çakmak Bulvarında bulunan Suriye Geçici Hükümet binasında önlemler artırıldı. 2 resmi polis aracının 24 saat görevlendirildiği binada, güvenlik kameraları da teknik ekip tarafından kontrol edildi. 4 katlı geçici hükümet binasının etrafını çevreleyen bahçe duvarlarının çitlerle örülü olduğu binada, polislerin yanı sıra, bazı Suriyelilerin de güvenlik önlemi aldığı görüldü.

ABD KENDİ VATANDAŞLARINI UYARDI

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Gaziantep'te aşırı uçlardan grupların saldırı planladığına ilişkin duyumlar aldıklarını belirterek Amerikan vatandaşlarını, başta Gaziantep olmak üzere, Suriye sınırı yakınlarındaki kentlerden uzak durmaları konusunda uyardı. Açıklamada, Suriyeli muhaliflerin ve Suriye Geçici Hükümeti binasının hedef alınacağı istihbaratını aldıklarını belirten ABD Büyükelçiliği, 'Amerikan vatandaşlarına anımsatmak isteriz ki Türkiye'nin Güneydoğusu genel olarak sakin, ancak bu durum herhangi bir uyarı olmaksızın değişebilir. Amerikan vatandaşlarını Suriye sınırı yakınlarına seyahat etmemeleri konusunda uyarıyoruz' denildi. Açıklamada aşırı uç grupların kimliği hakkında ise bilgi verilmedi. 

MERKEZ 2004 YILI BAŞINDA AÇILDI

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı savaşan, Batı ülkelerinin de desteklediği Suriye Geçici Hükümeti, Suriye Devrimci ve Muhalif Güçleri Ulusal Komisyonu, 2013 yılı Kasım ayında kurulmuş ve bu yılın başında Gaziantep'te bir genel merkez açmıştı. 

SORUMLULAR BU İŞİN ALTINDA KALIR

MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, Suriye'deki iç savaştan başından beri en fazla Gaziantep'in etkilendiğini belirterek, "ABD'nin yaptığı açıklama şehrimiz adına endişe verici. Suriyelilere Gaziantep'te akıl almaz binalar verildi. Suriyeli muhaliflere verilen binalar, bu tür riskler ve tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Allah göstermesin şehrimize böyle bir saldıra olması halinde sorumluları bu işin altında kalırlar" dedi. 

SÜRGÜNDE HÜKÜMET OLUR MU?

Sürgünde bir hükümet olamayacağını, muhalif güçlere Gaziantep’te yerler vermenin mantıksız ve talihsiz bir durum olduğunu söyleyen Taşdoğan, "Onlara yer verilmesi, açıkça başka bir ülkenin iç işlerine müdahaledir. Sürgünde hükümet olur mu? Bizaylardır bu tehlikeyi görüyoruz. Tüm uyarılarımıza rağmen gerekli tedbirler alınmadı. Ülkemize yönelik böyle tehditlere karşı, MHP olarak teskereye de onay vermiştik. Ülkemizin güvenliğine yapılacak her türlü tehdit, saldırıya, uluslararası hukuka uygun olarak en güzel cevabın verileceğine inanıyoruz. Ülkemizin, şehrimizin güvenliği söz konusu. Güvenlikle ilgili atılacak her adımın arkasındayız" diye konuştu.

BİZİM VATANDAŞLARIMIZIN CANI ABD'LİLERDEN DAHA UCUZ DEĞİL

CHP İl Başkanı Mehmet Gökdağ, "Biz aylardır zaten Gaziantep'te güvenlik zaafiyetinin olduğunu söylüyorduk. Suriye politikasından dolayı şehirde ciddi bir güvenlik zaafiyeti var. Bu konuda gerekli tedbirler alınmalı. ABD'nin uyarısı ciddiye alınmalı, es geçilmemeli. Gaziantepli vatandaşların canı Amerikalı vatandaşlardan daha ucuz değil. Bu nedenle Gaziantep'te yaşayan vatandaşların can güvenliği, şehir güvenliği bir şekilde korunmalı. Umarım kötü bir olayla karşılaşmayız. Amerika kendi vatandaşları uyarıyor, bizim vatandaşlarımız nereye gidecek? O nedenle güvenlik konusunda bütün tedbirler, önlemler titizlikle alınmalı" diye konuştu.

Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mustafa Kemal Güneş, ABD'nin uyarısını ciddiye almak gerektiğini belirterek, "İstihbaratımız ve güvenlik birimlerimiz bunun üzerine gitmeli. Biz polisimize ve güvenlik birimlerimize güveniyoruz. Bir Reyhanlı'da yaşanılanları düşünüp, bu konuda ciddi önlemler alınmalıdır. Bölgenin huzura kavuşması için güvenli tampon bölge olayına geçilmesi lazım. Gaziantep istikrar yönünden bozulmaya başladı. Kobani olaylarını hatırlayalım. Eskiden hiç böyle olaylar olmazdı. Gaziantep, çalışan, üreten, vergisini veren bir şehirdir. Eski haline döndürmek lazım" diye konuştu.

ABD'NİN İSTİHBARATI GÜÇLÜ

Bakkallar Odası Başkanı Vakkas Katırlı, kentimizde Suriyelilerden dolayı bir güvenlik sorunu olduğunu belirterek, "ABD'nin istihbaratı güçlü. İnşallah korkulan olmaz" dedi.

Yetkililerin herhangi bir saldırıya karşın bina etrafında gerekli önlemleri alması gerektiğini söyleyen Katırlı, "Yetkililerin gerekli istihbaratı yapıp onların bu işe tevessül etmelerine mani olmaları lazım. Böyle bir eylemi yaptırmaması lazım. Binayı koruması lazım. Bunun için istihbaratını yaptırıp sürekli binayı izlemesi lazım. ABD kendi vatandaşını uyarıyor, ABD'nin istihbaratı güçlü. İnşallah olmaz. Esasen Suriyelilerle ilgili baştan sıkı tedbir alınması lazımdı. Çok müsamaha gösteriliyor, adamlar çok serbest" diye konuştu.

VATANDAŞ TEDİRGİN

ABD'nin Gaziantep'teki Suriye Geçici Hükümet binasına saldırı düzenlenebileceği yönünde bilgi aldığını belirterek vatandaşlarını bölgeden uzak durmaları konusunda uyarması Suriye Geçici Hükümet Binasının olduğu yerdeki esnafı tedirgin etti. Herhangi bir saldırıda kendilerinin de zarar göreceği korkusuyla yaşayan esnaf, yetkilileri göreve çağırdı. Esnaf, "Şuanda caddemizde bulunan bütün esnaflar tedirgin durumda  adeta diken üstündeyiz. Bu binanın burada olması nedeniyle dükkanımızda rahatça oturamıyoruz. Bir ülkeye yardım yapılır yapılmaz değil ama bu kadar aleni derecede şehrin göbeği sayılacak bir yere de bunların Geçici Hükümet Merkezlerini açmazsın" dediler. 

FATMA ŞAHİN'E SÖYLEMİŞTİK

'Adamlar buraya geliyor arabalarını park ediyor, günlerce kalıyor polis hiçbirşey demiyor, arabalarının içinde bomba mı var ne var bilmiyoruz' diyen esnaf, "Kendi çocuğumuzu tek başına dışarı gönderemiyoruz biz bu binayı burada istemiyoruz. Bugünlerin geleceği baştan belliydi. Suriye'deki savaşta siz bir tarafı destekler diğer tarafı küstürürseniz olacağı buydu. Peşmerge'yle dağda savaşıyorsun, ülkenden IŞİD'ın üstüne gönderiyorsun görünen köy kılavuz istemez suçluyuz. Ülkemizin aleni şekilde Suriye'deki terörist gruplara destek verdiği tüm dünya tarafından biliniyor, bu tür haberlerle Gaziantep'in ticarette  parlayan yıldızının söndürüleceğinden korkuluyor ama bizler zor durumdayız. Sayın başkanımıza bizler seçim çalışmaları zamanında burada bu binayı istemediğimizi söylemiştik kendisi bize binayla ilgili hiçbir bilgisinin olmadığını söylemişti. Şimdi bilgi de belgede var bu binayı buradan kaldırsınlar" diye konuştu.

GÜVENLİK ARTIRILDI

 

'Yardımlar yapılsın yapılmasın değil ama bu kadar aleni olunca diğer tarafları karşımıza alıyoruz' diyen esnaf, "Müslüman müslümanın her zaman yardımcısıdır fakat bu kadar aleni şekilde olmamalı. Bina buradan kaldırılıp şehir dışında daha uzağa taşınmalı. Malum haberler çıktıktan sonra buradaki güvenlik biraz olsun artırıldı. Ekip yoktu iki ekip diktiler daha önce Türk polisi bina etrafında yoktu şimdi onu da diktiler fakat yetmez buraya iki tane daha ekip göndermişler, gözükara bir caniye iki ekip ne yapabilir, adam gözünü karartmış sonuçta" dediler. Haber Merkezi/DHA 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum