1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep'i konuştular
Gaziantep'i konuştular

Gaziantep'i konuştular

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen, TÜHİD Anadolu Buluşmaları, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Gaziantep’te gerçekleşti.

A+A-

 

 Dört oturum şeklinde gerçekleşen programda, "İş Dünyası ve İletişim", "Medya ile İletişimin Sırrı", "Gaziantep Markası "Şimdi Gaziantep Zamanı", ve "UNESCO Gastronomi Şehri’ Gaziantep" konuları ele alındı. En eğitimsiz ve en eğitimli kesimin yaşadığına dikkat çeken Şahin, “bu sanayi şehirlerinin en büyük sorunudur” açıklamasını yaptı. 2 milyonluk şehirde, en eğitimli ve en eğitimsiz kesimler yaşıyor. Uluslararası bir şehir olduk" dedi. 

 

KALKINMA YERELDEN BAŞLIYOR

 

“Şehirler yarışıyor, kalkınma ve demokrasi yerelden başlıyor” diyen Şahin, “Şehir yarışlarını üretimde ve projede yapabilirsek, şehrin kalite ve markalaşma hedefinde yol gösterecek. Şehir yarışında yüzde 20’sinin teknik olduğunu, yüzde 80’nin iletişim olduğunu gördük. Dünya vatandaşları söz konusu ise; dünyada ki, bütün mekanizmaları kullanarak dünayayla olan iletişim ağlarımızı nasıl başlatmalıyız diye, yola başladık.  Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı gibi önemli bir daire başkanlığını kurarken, kendi teknik yaptığımız çalışmaları ilgili birimlere, koordinasyonunu ve özellikle halkımızın bizden taleplerini, direkt nasıl uygulanmamız gerektiği konusunda çalıştık” şeklinde konuştu.  

 

GASTRONOMİ KÜLTÜRÜ ESKİ MEDENİYETLERDEN KALMA

 

“Gastronomi, İpek Yolu’nun bize getirdiği sonuçtur” diyen Şahin, Gastronomi şehri olmak için bir medeniyetinizin ve bir geçmişinizin olması gerekiyor. Dünyanın en eski medeniyeti olacaksınız. Bir yaşam kültürünüz olacak. Ticaret yaptığınız kişilerle, kardeşlik sofrası oluşturamazsanız ve bu geçmişiniz yok ise; 500 bin mülteciye ev sahipiliği yapamazsınız. Dünya hayretler içinde kalıyor. Bunlar bizim rekabet gücümüzü oluşturuyor. ” vurgusunu yaptı. 

 

GÖNÜLLERE DOKUNMAYA ÇALIŞIYORUZ

 

Sosyal projeler ile gönüllere dokunmayı iletişimin merkezi olduğunu gördüklerini belirten Şahin, ”Çalışmalarımızın yüzde 20‘si teknik, yüzde 80’i iletişim çalışması. Bu konu bu kadar önemli. Dünya artık çok değişti. Büyükşehir Belediyesi olarak 4 yıl önce ‘artık şehirler yarışıyor’ dedik ve bu işin yüzde 80’inin iletişim olduğunu öngörerek yola çıktık. Buna göre çalışmalar ve projeler yaptık” dedi. Şahin, Hayata geçirdiği projelerden bahsetti: “Bakanlık tecrübem ile hayata geçirdiğimiz, 183 hattındaki, yaptığımız profosyonel çalışmanın şehirin, iç iletişimini nasıl kullanılması gerektiğini gördüğümüz için 153 hattını kuvvetli hale dönüştürdük. Sosyal projelerle, halkımızın gönlüne dokunmaya çalışıyoruz. İlk kez Büyükşehir Belediyesi olarak başlattığımız SARMER adında oluşturduğumuz merkezle biz onların ayağına gittik. 50 mahalleyi taradık. O hanenin neye ihtiyacı var ise; onların taramasını yaptık. Gruplar oluşturduk ve grupların ihtiyaçlarına göre; Sosyal İşler Daire Başkanlığını interaktif hale dönüştürdük. Bu sistemi yerel ve hane bazda uygulayarak iletişimin sosyal ağını oluşturduk.” 

 

GAZİANTEP’TE EN EĞİTİMLİ VE EN EĞİTİMSİZ KESİMLER YAŞIYOR

 

En eğitimsiz ve en eğitimli kesimin yaşadığına dikkat çeken Şahin, “bu sanayi şehirlerinin en büyük sorunudur” açıklamasını yaptı. 2 milyonluk şehirde, en eğitimli ve en eğitimsiz kesimler yaşıyor. Uluslararası bir şehir olduk. Uluslar arası boyutta Avrupa Birliği, bizim önemli ağlarımızı oluşturuyor. Avrupa Birliği, sürdürebilir kalkınma diyor. Sürdürebilir Kalkınmada, ben o dili o söylemi oluşturmazsam nasıl yarış içinde olacağım. İşte bu noktada yenileyici kardeş şehrimiz var. Benden önceki başkanımızın başlattığı ‘kardeş şehirler’ projesi var. Dünya barışı için önemli Kültürel ve sosyal çalışmalar bazında iletişime geçeceğimiz, neredeyse her kıtada kerdeş şehrimiz var. 56 ağa üye olmuşuz. Bugün UNECO ne diyor? Benim 25 Antik Kentim varken, ben buradaki rekabette kültür ve turizm alanında, Gaziantep’in gücünü neden bütün dünyaya tanıtamıyorum. Şu anda Dünya Belediyeler Birliğinin Orta Asya ve Orta Doğu dönem başkanıyım. Bir kadın başkan olarak Orta Asya ve Orta Doğu’da kadın başkan yokken onların başkanı olmak ciddi bir başarı” diye belirtti.  

 

GAZİANTEP, BİR MARKA ŞEHRİ

 

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, firmaları doğru iletişim araçlarıyla doğru hedef kitleye halkla ilişkiler birimlerinin ulaştıracağını söyledi. Ünverdi; Gaziantep’in markaları, kültürü ve yemekleriyle ülkemize değer katan, başarılarına her geçen yenisini ekleyen bir marka kent olduğunu kaydetti. Girişimciliğin ve çalışkanlığın simgesi olan Gazianteplilerin hangi işi yapıyorlarsa yapsınlar damarlarında olan girişimcilik ruhundan güç aldığını belirterek, “Her zaman Türkiye ortalamasının üzerinde büyüme gösteren Gaziantep, dinamik ekonomisi ve yatırımlarıyla bölgenin çekim merkezi haline gelmiştir. Gastronomi kenti Gaziantep’in marka değerine değer katmak amacıyla GSO olarak yaptıkları başvuru sonucunda, “Antep Katmeri” ne de coğrafi işaret tescilini aldık” dedi.

 

İSTİHDAM OLANAKLARI SUNUYORUZ

 

“Kentimiz yoğun iç ve dış göç almasına rağmen, sanayide ve ticarette önemli istihdam olanakları sumaktadır” ifadesini kullanan Ünverdi,  “Bu anlamda, ülkemize iyi bir örnek olarak, GSO-Mesleki Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’ni (GSO-MEM) kurduk. Merkezde mesleği olmayan vatandaşlarımıza ve göçle gelenlere mesleki eğitimler veriyoruz. Daha sonra eğitim verdiğimiz kursiyerleri sanayiye yönlendiriyor ve istihdam imkanı sunuyoruz. Endüstri alanında 4.0’a ulaşmak için çabalayacağız” diye konuştu.

 

EN ÇOK ÖDÜLÜ GAZİANTEP ALDI

 

Açılış konuşmasını yapan TÜHİD Yönetim Kurulu Başkanı Gonca Karakaş,  Anadolu Buluşmaları’nı, ikinci defa Gaziantep’te yapıyoruz. Sayın bakanımıza teşekkürü borç bilirim. Bir şehrin, her anlamda iletişime sahip çıkması, bizi gururlandırıyor. Anadolu’nun gelişmesi için çok çalışan derneğimizin; bu yıl, 45. senesini kutluyoruz.Bizim için önemli olan; Altın Pusula Ödüllerimizin, 17.sini düzenleyeceğiz. Altın Pusula’da, en çok ödülü alan şehrimiz Gaziantep’tir. Fakat bir sıkıntı var. Genç iletişimcilerden hiç projemiz olmadı. Siz gençleri, Ayrımcılığa karşı, toplumsal birleşmeye destek veren projelerin sürdürebilirlik açısından ödüllendirileceği Altın Pusula’da, genç iletişimcilerimiz için ödül kategorimiz var. Katılımlarınızı bekliyoruz” ifadesini kullandı. AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum