1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GAZİANTEP'İ KONUŞTULAR
GAZİANTEP'İ KONUŞTULAR

GAZİANTEP'İ KONUŞTULAR

Okan Üniversitesinin geleneksel hale getirdiği Gaziantep Zirvesi, Vali Ali Yerlikaya, Emniyet Müdürü Erhan Gülveren'in de katılımıyla Şehitkamil Kültür Merkezinde yapıldı.

A+A-

 Gaziantep kimliği ve kültürü, göç, Suriyelilerin masaya yatırıldığı panelde konuşan Vali Ali Yerlikaya, "Burası pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir kent. Tarihimiz marka, Gazilimiğimiz marka" dedi. Bekir Okan, "Suriye'den gelen göçler nedeniyle Gaziantep'in sosyal yapısını ciddi oranda bozuldu gibi geliyor" derken, Ahmet Ümit, "Suriye göçü büyük bir travma. Bu insanlarla yaşamaktan başka çaremiz yok" dedi. Faruk Bildirici, "Ben Suriyelileri Antep'in yeni bir sınavı olarak görüyorum" derken, Dr Mehmet Nuri Gültekin, "Gaziantep'in havası bile değişti. Sebebi çarpık yapılaşma" derken, Ökkeş Özekşi ise "Antep kültürünü, Anteplilik ruhunu sürdürmeye kararlıyız" dedi.

“Gaziantepli Olmak, Gaziantep’i Geleceğe Taşımak” başlıklı panel, ünlü Yazar Ahmet Ümit’in moderatörlüğünde yapıldı. Panele Hürriyet Gazetesi yazarı Faruk Bildirici, Gaziantep Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr Mehmet Nuri Gültekin ve Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi konuşmacı olarak katıldı. Panele MHP Gaziantep eski MHP Milletvekili Hasan Özdemir, Gaziantepliler federasyonu dernekleri de katıldı.

OKAN: GAZİANTEP'İN SOSYAL YAPISI BOZULDU GİBİ

Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, Gazianteplileri biraraya getirmek, Gaziantep'in sorunlarını bilimsel çatı altında, akademik görüş içerisinde araştırmak amacıyla her yıl bir konuyu seçerek zirve yaptıklarını söyledi. Bekir Okan, "Bu ikincisi Gaziantep'te yapılıyor. Burada güçlü bir ekonomi var, çünkü Gaziantepli girişimcidir, çalışkandır ve hiç bir devletin teşviği katkısı olmadan ihracatta, üretimde sayılı yere gelmiştir. Ancak sosyal yönden de Gaziantep'te hiç bir şehirde olmayan misafirperverlik vardır. Suriye'den gelen göçler nedeniyle Gaziantep'in sosyal yapısını ciddi oranda bozuldu gibi geliyor. Ancak hiç bir şehir bunu kaldıramazdı ama Gaziantepli komşuluğa önem verme kültüründen dolayı bunu kaldırabiliyor" dedi. Bekir Okan, üniversite sanayi işbirliğine değinerek, "Ülkemizin kurtuluşu Arge-ye önem vermekten geçiyor" dedi.

 

gaziantep4.jpg

 

VALİ YERLİKAYA: 450 BİN SURİYELİ VAR

Vali Ali Yerlikaya, İki yıdan beri Gaziantepli olduğunu belirterek, "İki yılda Gaziantepli olunur mu? Ökkeş beyin ve ahmet ümit beyin yanında Antepli olmayı anlatmaktan haya ediyorum. Böyle güçlü kalemlerin ve güçlü yüreklerin olduğu bir yerde Gaziantepli şöyledir böyledir demek istemiyorum. Burası pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir kent. Tarihimiz marka. Gaziliğimiz marka. Bütün dinler burada mezhepler ,farklı diller huzur içinde yaşamış, farklı mutfak kültürleri birleşmiş. Gastronomide 500 çeşit yemeğimizle tescillendik. Sofaramıza dünya sofrası diyoruz" dedi.  İhracatta bile Antep modelinin oluştuğunu belirten Yerlikaya, "174 ülkeye çat kapı ihracat yapıyoruz. İhracattata Antep modelimiz var. Ankara'yı sollayıp 5.nci oluyoruz. Böyle bir şehir. Çalışan bir kent burası. Dışarıdan gelenlerin uyumla ilgili çok fazla sorun yaşamadığı bir kentiz. 450 bin Suriyeli kardeşimiz yaşıyor. Gaziantep'in 40 yıl sonrasını planlıyoruz" diye konuştu.

 

gaziantep-001.jpg

AHMET ÜMİT: SURİYE GÖÇÜ BÜYÜK BİR TRAVMA

Ünlü Yazar Ahmet Ümit, şehir kimliğinin önemine değindi. Şehir kimliğinin sadece o şehre dair bir mesele olmadığını dile getiren Ümit, "Şehir kimliği uygarlıkla, medeniyetle ilgili bir mesele. Avrupa'da da göçler yaşandı. Ancak orada şehirler kendi kimliklerini korumayı başardılar. Büyük bir tarihi birikimimiz kültürel zenginliğimizi yarattı. Bu kimliğimizi girişimcilik, cesaret, halkın çalışkanlığında görüyoruz, dilinde bile özgün bir kimliği var. Gaziantep'te göç alan bir şehir, Suriye göçü büyük bir travma. Kendi kültürel kimliğimizin olumlu yönlerini koruyarak, göçle gelen bu insanların ihtiyaçlarını karşılayarak, bunlarla birlikte yaşamaktan başka çaremiz yok. Bu insanlar renktir, güzelliktir" dedi.

BİLDİRİCİ: ANTEP'İN YENİ BİR SINAVI

Hürriyet Gazetesi yazarı Faruk Bildirici, Gaziantep'in yeniliğe açık, yaratıcı, dönüştürücü insanların kenti olduğunu söyledi. Kentte göçten dolayı yoğun bir nüfus artışı olduğunu belirten Bildirici, "Ancak Antepli onlarla birlikte yaşamayı öğrendiler. Fakat şimdi artık çok farklı bir yapı var. 450 bin Suriyeli çok büyük bir rakam. Hangi kent sindirebilir? Ben bunu Antep'in yeni bir sınavı olarak görüyorum. Kültürümüzü korumanın yolu, demokrasi ve özgürlüklerden geçiyor" dedi.

 

gaziantep3.jpg

ÖZEKŞİ: ANTEP KÜLTÜRÜ VE RUHUNU YAŞATMALIYIZ

Ökkeş Özekşi, panelde eski Antep'i anlattı. Yazlık sinemaları, NakıpAli ve Baydar sinemalarını, o dönemde okunan Tommiks ve Teksas kitapları ile kentin önemli insanlarını anlatan Özekşi, "Şehirle bütünleşmiş insanlar vardı. Tabi göçlerle birlikte şehir de değişti. O yıllardaki kent kültürünü korumamız gerekirdi, yazılarımda kentin kimyası bozulacak diye uyarılarda bulunmuştum. Kentte yaşama kültürüne uyulmasıyla ilgili yazılar yazdım. O kültür değişik boyutlara gitti, herkes kendi kültürünü getirdi. Şu anda Anteplilerin büyük kesimi dışarıda.  Ancak bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Antep kültürünü, Anteplilik ruhunu sürdürmeye kararlıyız" diye konuştu.

GÜLTEKİN:SURİYELİLER GİTMEYECEK

Gaziantep Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr Mehmet Nuri Gültekin ise, iktisat, nüfus, çevre başta olmak üzere kentin değiştiğini söyledi. Gültekin, "Kentte herşey değişti. Anısı bile güzel. Bir kere Gaziantep muazzam bir cografyaya sahip. Çarpık kentleşmeden önce Antep'in akşamları muhteşem serin olurdu. Müthiş bir havası vardı. Çarpık kentleşme bunu bitirdi. Antep'te büyük bir dinamizm var. Şehir yaşıyor. Divanları olan, şairlerin yazarların memleketi" dedi.  Gültekin,Suriyelilerin gitmeyeceğine de değinerek, "Bunlara çözüm bulmamız gerekiyor" dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.