1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GAZİANTEP’İ BOĞUYORUZ
GAZİANTEP’İ BOĞUYORUZ

GAZİANTEP’İ BOĞUYORUZ

Gazetemizde geçtiğimiz günlerde çıkan meteorolojik bir haber vardı. Sormuştuk yetkililere, “Gaziantep neden son yıllarda özellikle de bu yıl çok sisli...

A+A-

Gazetemizde geçtiğimiz günlerde çıkan meteorolojik bir haber vardı. Sormuştuk yetkililere, “Gaziantep neden son yıllarda özellikle de bu yıl çok sisli olmaya başladı” diye.. Meteoroloji  Bölge Müdürü Ahmet Kocaman’ın verdiği cevap şaşırtıcıydı..”Gaziantep’teki sisin nedeni, güneydoğu ve güneyden hafif esen rüzgardır..” Bu ne demek oluyordu, ‘güneyden hafif esen rüzgar, yüksek basınç ve az yağışa sebep olur” Haliyle Gaziantep artık havası değişen bir kent konumuna giriyordu..

Çünkü şehrimizde yıllar boyu rüzgar kuzey batı yönünden esiyordu. Bu yönden esen rüzgarlar da sert olunca Gaziantep’te yağış oluyor, kolay kolay sis oluşmuyor olsa da, uzun sürmüyordu. Bu da özellikle hava ulaşımını olumsuz yönde etkilemiyordu..

 ALMAN MİMAR JANSEN 84 YIL ÖNCE UYARMIŞ

 Şimdi bu konuya bağlayacağım bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.. Geçtiğimiz aylarda Dr.Samet Bayrak’ın gazetemizde bir röportajı vardı. Gaziantep’in geçmişi ve geleceği ile ilgili çok dikkat çekici bilgiler verdi Sayın Bayrak.. Ama bir konu vardı ki, o konu tam 84 yıl önce, Gaziantep’i yönetenlerin vurdumduymazlıkları yüzünden şehrin dengesinin nasıl bozulduğunun belgesi niteliğini taşıyordu.. Şimdi o röportajından bir bölümünü sizlerle paylaşıp, daha sonra söyleyeceklerime dikkatinizi çekmek istiyorum..Önce Samet Bayrak’ın söylediklerini bir okuyalım isterseniz:

“1931 yılında Gaziantep’te Belediye reisliğine Hamdi Kutlar’ı seçmişler. Adam şehrin planı konusu gündeme gelince benim bu işe aklım yetmez demiş. Bunun üzerine kentin önde gelenlerinden birisi Alman Hermann Jansen diye bir mimardan bahsetmiş. Hemen harekete geçilmiş ve Jansen’i Gaziantep’e çağırmışlar. Jansen o meşhur Jansen planını yapmış. Bu Jansen planı nedir? Jansen gezmiş dolaşmış ve oturmuş çizmiş, demişki, Gaziantep’te Pancarlı’dan Humanız’a kadar, Alleben Deresi’nin güzergahında sandallarla gezilecek, botanik park olacak. Yani şimdiki 100. Yıl, Kavaklık, Sarıgüllük, Değirmiçem, Tabakhane, oradan Humanız’a kadar sandallarla gezilecek alanlar olacak demiş. Ayrıca  ‘sakın ha, DEĞİRMİÇEM’E BİNA YAPMAYIN, çünkü oranın altı killi toprak depreme dayanıksız’ . Bunun yanısıra ‘ANTEP RÜZGARINI BATIDAN ALIR, BAŞPINAR YÖNÜNE SAKIN İKİ KATLIDAN FAZLA BİNA YAPMAYIN, YOKSA ŞEHRİN RÜZGARINI KESERSİNİZ” demiş. Dahası, DÜZTEPE, HACIBABA, YUKARIBAYIR taraflarına da kesinlikle iki katlıdan fazla ev yapmayın HAVA SİRKÜLASYONUNU KESERSİNİZ, ŞEHİR BOĞULUR” diye sıkı sıkı tembih etmiş o yıllarda.  Jansen planı siz sağolun. Biz sanki bu adam kötülük etmiş gibi, sanki bu adam doğru söylememiş gibi, bu adamın dediğinin tam tersini yapmışız. Mesela Başpınar’a organize sanayi yapıldı, SOF’un RÜZGARI KESİLDİ. Siz sağolun ve şimdi görüyoruz  o Sof’un gelecek rüzgarın güzergahında çok katlı binalar yapılıyor.

BU KADAR VURDUMDUYMAZLIK  OLUR MU ?

 

Evet.. Samet bey, Alman mimar Jansen konusunu açıp ta şehir planı için yaptıkları önerilerini hatırlatınca, biraz sorumsuzluk ama temelinde ranta kurban edilen Gaziantep’i gözümün önüne getirdim tekrar.. Şimdilerde şehrin en önemli yönü olan batı ve kuzey kesiminin yer aldığı bölgelerdeki yüksek katlı binaların, Gaziantep’in hava ve rüzgar koridorunu nasıl kapattığını görüyorum.. 

Elbette bununla kalmayacak Gaziantep’in nefes alan borusunun tıkanması.. Çok yakında şehrin batı ve kuzey kısımlarında gökdelenler yükselecek. AVM’ler, Rezidanslar, oteller ve koca koca binalar yapılacak. Hepsi tam da Prof. Jansen’in dediği gibi şehrin hava koridorlarını kesecek ve hava sirkülasyonunun kesilmesiyle birlikte Gaziantep’i boğulacak kent haline getirecek.. Hava kirliliği artacak, rüzgar kalmayacak, yazın sıcaktan, kışın sis ve kirli havadan dolayı, Gaziantep Gaziantep olmaktan çıkarılacak.. 

 NELERE MAL OLACAK BİR BİLSELER

Kuzey batıdan esmesi gereken rüzgarın etkisinin azalması, buna karşılık güneyden gelen ılıman rüzgarın etkili olmasıyla birlikte, Gaziantep’in yazın toz bulutlu, kışın sis’ten çıkamayan bir kent haline dönüştüğünü söylemek zorundayım..  Tarım’ından tutun da, sağlığımıza kadar her yönüyle Gaziantep’te yaşayanları olumsuz etkileyecek olan bu hava koridorunun kaybolması için herkesin adeta elbirliği edercesine sessiz kalmasına anlam veremiyorum..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.