1. YAZARLAR

  2. Ali Koç

  3. Gaziantep ve Siyaset
Ali Koç

Ali Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaziantep ve Siyaset

A+A-

                     7 Haziran 2015 genel seçimleri hazırlıkları tüm hızıyla sürerken siyasette olmak isteyen ve istifa zorunluluğu olanlar 10 Şubat itibari ile istifalarını sundular. O kadar yoğun istifa furyası var ki şaşırmamak elde değil. Aldığımız son bilgilere göre 700 kişinin istifa ettiğidir. Neymiş bu milletvekilliği demeden geçemeyeceğim. Siz Türkiyenin çok önemli görevlerinde bulunun ama bu görevi bir vekillik için terk edin tabi bu istifalarda da ayrıca siyasi bir tavır söz konusu olabilir. Resmen Bürokrasi boşaldı, tabi herkesin bir hesabı var.

Gelelim Gaziantepe kimi derki 10 garanti kimi derki 5 tane vekillik isterim. Birileri söz verir ama doğru sonucu 8 Haziran verir. Fakat ilimizde geçen dönemki gibi olmayacağı kesin yani. Milletvekili paylaşımı mevcuttan farklı çıkacaktır.

Ak Parti de aday adayı bolluğu yaşanırken beklenen bazı istifalar gerçekleşmedi, söylenen 100 kişinin üzerinde aday adayının olacağı (tabi il dışından sürpriz isimler her seçim dönemi yaşandığı gibi olacak gibi) konuşuluyor,

Yeni İl Yönetiminin tanınmamış siyasi tecrübe bakımından yetersiz olduğu ifade ediliyor o anlamda da işleri oldukça zor görünüyor. Gaziantepten aday adayı olacak önemli isimlerin de istifaları gerçekleşti.

Bunlar arasında özellikle YÖK Kurul Üyesi ve Hokey Federasyon Başkanı etkili isimlerden Sayın Sadık Karakan son 5 yılda yaptıkları ile ön plana çıkanlardan.Tabi bekleyip sıralamayı görmek lazım ancak hangi parti olursa olsun sıralamaya koyacağı isimleri çok iyi tespit etmeli ;üretken, çalışkan, liyakat sahibi, Gaziantepe sahip çıkacak tarzda olmalı.

    Bu seçimlerde vekil sayısı bakımında çok rahat olmadığı , sayısının 9dan düşme ihtimalinin olduğu konuşuluyor.

     Cumhuriyet Halk Partisi ise şablon değişikliği yaşamadan sağdan say aynı, soldan say aynı gibi görünüyor .

    Bir de herkesin önseçim dileği her zamanki gibi mevcut.50 civarında aday adayının olacağı düşünülüyor.Sürpriz olmayacağı gibi, kafasını kuma sokup ilimizde neler yaşanıyor haberdar olmayan anlayışla kaç milletvekili çıkarılır belli değil. Ama geçen dönemki 2 sayısı muhafaza olursa kazançlı sayılır.

   Önseçimin her zaman sağlıklı olmadığını partililerin bilmesine rağmen önseçim diretmesi yaşanıyor. Yeni atanan İl yönetimi partide bir dinamizm kazandıracak gibi ,Bir avantaj partililer üstü anlayışa sahip ve örnek gösterilecek nitelik taşıyan bir yönetim olma özelliği taşıyan bir yapı ama ne yapabilecekler bekleyip görmek  lazım.

   Milliyetçi Hareket Partisi en hareketsiz gözükse de birden fazla vekil nasıl çıkarılır onun hesapları yapılıyor.Yakında yapılacak İl Başkanlığı seçimi de önemli.Tabi yönetimin bütün partiliyi kucaklaması durumunda çalışmalarında yoğunlaşacağı ve 2 milletvekili çıkarma konusunda iddialı olacağı ve Ak Partiye kayan seçmenin tekrar partiyi desteklemesi gerektiği beklentisi mevcut.

   Bu arada HDP ilk defa genel seçimlere parti olarak gireceği gibi,seçim bölgesi olarak  önem verilen yerlerden biri Gaziantep ve hedefleri 2 vekillik olarak hesaplanıyor.Burada sol siyasi ittifaklar ve CHPnin adaylarının rolü önemli.

 

Gaziantepte hangi parti kaç milletvekili çıkarırsa çıkarsın her şeyden önce,  nasıl Gaziantep Milletvekili olur ona bakmak lazım. Çünkü gidenin unuttuğu gibi, milletvekillerinin Gaziantepin sorunlarına yeteri kadar eğilmediği, hizmet vermediği son yıllarda en çok tartışılan konu.  Çünkü ilimizin çok ciddi sorunları var ve mevcut vekillerin bu konuda yeteri kadar çabası yok ve her yerde konuşulan Gaziantepin sahibi yok ifadesi var. Bu kadar vekil bir Rahmetli Mustafa Taşar olamıyor.Bu  nedenle aday olacaklar ve vekil olacaklar hesabınızı çok iyi yapın. Bütün Partiler, ilimize yakışan nitelikli adayları seçmene sunun ki,katkılar ilimizin sorunlarını çözen anlayışı getirsin…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.