1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gaziantep üreten bir il oldu
Gaziantep üreten bir il oldu

Gaziantep üreten bir il oldu

Sanayi Odası ve Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı bilgilendirme...

A+A-

Sanayi Odası ve Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı bilgilendirme ve tanıtım toplantısı yapıldı. AK Parti Milletvekili Nejat Koçer, sanayi şehri Gaziantep’in tarımla ilgili destekler alan tarımsal projeler üreten bir il haline geldiğini belirterek, “Bu destekler konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker’e huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Çünkü sanayici bir ili tarımla ilgili destekler alan tarımsal projeler üreten bir il haline getirdi” dedi.

Koçer, Gaziantep için tarıma dayalı programlara çok önem verdiklerini, bu anlamda bu toplantıda bulunmayı arzu ettiğini söyledi. Koçer, son zamanlarda kendilerinin de devreye girmesiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destekleri konusunda Gaziantep’e bakış açısının değiştiğini ifade ederek, “Bu destekler konusunda Sayın Bakanımız Mehdi Eker’e huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Çünkü sanayici bir ili tarımla ilgili destekler alan tarımsal projeler üreten bir il haline getirdi. Gaziantep 156 tane hayvancılık projesi yapmış. Bununla Türkiye’de ilk üç sıraya giriyor. Yine bugün tanıtımı yapılan desteklerle ilgili önümüzdeki birkaç yıl Gaziantep ‘i en fazla tarımsal destek alan il konumuna getirmek istiyoruz. Bunun sağlanması için ben ve diğer milletvekili arkadaşlarımızla beraber yoğun bir çaba sarf ediyoruz” diye konuştu. 

TARIMSAL SANAYİYE DAYALI ÜRÜN

Gaziantep’in 2023 yılında 30 milyar dolar ihracat hedefi olduğuna dikkat çeken Koçer, “Bunun 15 milyar dolara yakınının tarımsal sanayiye dayalı ürün olacağını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla bu toplantının 2023’e çok ciddi katkısı olacak. Tarım ürünlerinin sanayide işlenmesiyle ilgili bu süreçte bölgede en önemli rolü oynayacak şehir Gaziantep’tir. Zaten Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerin çoğu bu görevi çok iyi yapıyor. Ancak daha katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesiyle ve ihraç edilmesiyle önümüzdeki birkaç yıl bu süreç daha da hız kazanacak. Bu tarz desteklerle Gaziantep’in tarımsal alanda daha fazla faaliyet göstereceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

FUAR ÖNEMLİ

GAPTARIM Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı’nın Yıllardır Gaziantep’te düzenlediğini vurgulayan Koçer konuşmasını şu şekilde tamamladı: GAPTARIM Fuarı 5-8 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenecek ve fuarın açılışını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker yapacak. Bölgenin en büyük tarım ve hayvancılık fuarı Gaziantep’te açılacak. Devletin birçok bakanlığı hibe ve destek veriyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destekleriyle ilgili bu toplantıya katılmanız bizleri son derece memnun etti. Bu nedenle bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.”

PROJE KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Gaziantep İl Müdürü Mehmet Karayılan da konuşmasında, projenin Gaziantep için hayırlı olması için çaba sarf ettiklerini belirterek, “26 Aralık’a kadar elimizden geldiğince Gaziantep’e proje kazandırmak istiyoruz. Bunun için gece gündüz demeden çalışıyoruz” dedi. 

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

GSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özpolat ise konuşmasında Gaziantep’in sanayi ve ticaret şehri bir il durumunda olduğunu belirterek şunları söyledi: “Verimli tarım arazilerinin bulunmadığı ilimizde, 26 Ekim tarihinde tebliğ edilen kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi oldukça önemlidir.  Bitkisel ve hayvansal ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımların desteklenecek olması açısından tebliğin çok yararlı olacağı görüşündeyim. Tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere destekler verilecek. Özellikle alternatif enerji kaynakları olan jeotermal ve biyogazdan ısı veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımına yönelik yeni yatırımlara yüzde 50 oranında hibe desteği verilecek. Önceki etaplardan farklı olarak tarımsal üretime yönelik olarak mantar yetiştiriciliği ve kültür balıkçılığının yanı sıra büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımlara da yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanacak. Bu alanda faaliyet yapmak isteyen üreticilerin desteklenmesi üretim ve istihdam açısından çok yararlı olacaktır. Bizler sanayiciyiz. Üretim ve istihdam oluşturarak kentimizin ve ülkemizin kalkınması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bundan sonra da var gücümüzle çalışmaya hizmet çıtasını daha yukarılara çıkartmaya gayret göstereceğiz.” HÜSEYİN AĞAÇKIRAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.