1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep mozaiklerin başkenti
Gaziantep mozaiklerin başkenti

Gaziantep mozaiklerin başkenti

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliğiyle “Avrupa Miras Günleri” paneli başladı. Panelde konuşan Ak Parti...

A+A-

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliğiyle “Avrupa Miras Günleri” paneli başladı. Panelde konuşan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Gaziantep'in sokaklarında dolaşırken sanki geçmişte dolaştığını söylerken, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeloloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Şahin, Gaziantep'in mozaiklerin başkenti olduğunu belirtti. Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir mozaiklerin tanıtım için önemli bir fırsat olduğunu belirtirken, Prof. Dr. Kutalmış Görkay, Zeugma'nın roma döneminde en zengin dönemini yaşadığını söyledi. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Sıtkı Severoğlu, Zeugma mozaiklerinin ayrı ayrı öykülerinin olduğunu, ortak bir Zeugma öyküsü yazılması önerisinde bulundu. Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) Başkanı Mehmet Severoğlu, müze girişinde Zeugmanın öyküsünün anlatıldığı film için para alınmasını eleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle “Avrupa Miras Günleri,” kapsamında düzenlenen ” Geçmişten Günümüze Mozaik Mirasımız” adlı konferans, Zeugma Mozaik Müzesi Kongre Merkezi’nde başladı. Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu ve Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Settar Çanlıoğlu ve Serdar Tolay ile Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Sıtkı Severoğlu katıldı.

ÖNEMLİ FIRSAT

Programda konuşan Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir, “Avrupa Konseyi’nin eğitim, kültür, miras, gençlik ve spor bölümünce yürütülen Avrupa Miras Günleri etkinlikleri 1999 yılından bu yana Avrupa Komisyonu ile Avrupa Konseyi’nin ortak etkinliği olarak düzenlenmekte ve 50 ülkede kutlanmaktadır. Her yıl bir tema belirlenerek bu tema çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerle, Avrupa Miras Günleri’ne katılım sağlanması, ükemizdeki kültürel mirasın korunmasına yönelik yaptığımız çalışmaların hem ulusal hem de uluslararası platformda tanıtımının yapılabilmesi bu konuya verdiğimiz önemin ifade edilebilmesi için önemli bir fırsat olarak değerlendirilmektedir* dedi.

SANKİ GEÇMİŞTE DOLAŞIYORUZ

Geçmişi günümüze bağlayan çok önemli bir kültür hazinesine sahip olduğumuzu belirten Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise Zeugma'nın Gaziantep için çok önemi bir hazine olduğunu belirterek, "Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın sahip olduğu en büyük mozaik alanlarına sahip olan müzelerden birisidir. Zeugma Müzesiyle bu gün dünyaya ismini duyurduğu, Cumhurbaşkanı özel ödülüne, UNESCO Dünya Miras listesinde en iyi mekan ödülüne sahip olan şu anda içinde bulunduğumuz müze ve şu anda kazı çalışmalarımızın devam ettiği Zeugma alanı ve burada çıkarılmayı bekleyen yüzlerce mozaik ve tapınakların bulunduğu ve çalışmaların bulunduğu bir çalışma önümüzde bulunmakta. Alanı ve bu dokuyu gezdiğimiz zaman ahenk içinde, Gaziantep’in o dönemki yaşantısını, ticaretini görmekteyiz. Gaziantep'in sokaklarında dolaşırken sanki geçmişte dolaşıyoruz" dedi.

 

GAZİANTEP'TE İLK DEFA DÜZENLENİYOR

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay, Gaziantep'in 6 bin yıllık geçmişe sahip bir şehir olduğunu belirterek, "Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bu medeniyetlerde günümüzü birçok tarihsel ve kültürel miras kalmıştır. Zeugma Mozaik Müzesi birçok eseri barındırmaktadır. Büyükşehir Belediyesi 2007'den bu yana 200 öğrenciye mozaik anlamında eğitim vermiştir. Avrupa Miras Günleri Gaziantep'te ilk defa düzenlenmektedir" dedi.

Prof. Dr. Mustafa Şahin ise Gaziantep'in mozaiklerin başkenti olduğunu belirterek, mozaiklerle ilgili sunum yaptı.

ZEUGMA'NIN, EN ZENGİN DÖNEMİ

Prof. Dr. Kutalmış Görkay ise, Zeugma antik kentinin dünyanın en önemli geçiş yollarından biri olduğunu, antik kentin esrarengiz yapısıyla önemli arkeolojik kalıntılara sahip olduğunu belirterek, "Antik kent en büyük zenginliği Roma döneminde yaşamış. Büyük kısmı yurtdışına kaçırılan mozaiklerde, zenginliğin ipuçlarını en çok konutlarda görüyoruz. Etnik ve sosyal kimlikleri konutlara yansıtılmış. Yaşam  zevkleri, hayat tarzları, entellektüel yapılarını görüyoruz. Yemek davetleriyle ilgili törenlerden hikayeler öğreniyoruz" dedi.

 

ZEUGMA'NIN ORTAK ÖYKÜSÜ YAZILMALI
Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Sıtkı Severoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen “Avrupa Miras Günleri” panelinde Zeugma'dan çıkarılan mozaiklerin bugünlere nasıl geldiğini anlattı. Severoğlu, "Bu mozaikler yer olmadığı için dopada bekletildi. Birkaç parçası sergilendi. Packard Vakfı'nın destekleriyle restorasyonları gerçekleşti. Bir kısmı sergilenebiliyordu. Sergilenenlerde dahi eserlerin tüm parçaları İstanbul'daki bir sergiye götürülmek istendi. Yasalara aykırı olan bu duruma kent halkı karşı çıktı. Zamanın Valisi Lütfullah Bilgin döneminde yerel imkanlarla kültür merkezi yapılarak eserler sergilenmeye başlandı" dedi.

Sonra Zeugma Mozaik Müzesi için bu kentin sivil toplum örgütlerinin çok mücadele ettiğini belirten Severoğlu, "Bu kent halkı mozaikleri sahiplendi. Şu anda çok başarılı bir müzemiz var. Çok medyatik bir müze. Zeugmanın öyküsü yazılmalı. Mozaiklerle ilgili Sanko'nun ayrı bir öyküsü var, müzenin ayrı bir öyküsü var, belediyenin ayrı bir öyküsü var. Sizin başka öykünüz var. Ortak bir öyküsü yazılmalı, Tek Zeugma mozaik öyküsü yazılmalı" dedi. 

ZEUGMA FİLMİ NİYE PARALI?

“Avrupa Miras Günleri” panelinde söz alan Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) Başkanı Mehmet Severoğlu, müze girişinde Zeugmanın öyküsünün anlatıldığı film için para alınmasını eleştirdi. Severoğlu, "Mozaik müzesine girişte 10 TL veriyorsunuz. Ayrıca müzesinin girişinde 3 boyutlu mozaik öyküsü anlatılıyor. Bunun içinde 5 Lira ödüyorsunuz. Giriş parasının dışında film için para alınması doğru değil" dedi.

Müze Müdürü ise arkeolojik kazılar için paraya ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Severoğlu ise, "Ama parayı müze almıyor şirket alıyor" dedi. 

Zeugma Kazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay’ın oturum başkanlığını yaptığı etkinlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Turizm Uzmanı Seda Duzcu, “Avrupa Miras Günleri, Kültür Bakanlığı Arkeolog Dr. Şehnaz Eraslan, “Antik Dönem Mozaiklerindeki Mitolojik Tasvirlerden Örnekler”, Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Hatice Pamir, “Antik Dönem-Antakya Mozaikleri”, Dr. Işıl Işıklıkaya, “Antik Dönem-Perge Mozaikleri”,Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeloloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Türkiye’deki Mozaik Çalışmaları” ve Zeugma Mozaik Müzesi’nde Arkeolog Abdülkadir Fıstıkçı, “Gaziantep’te Mozaik ve Mozaik Müzesi”ni anlattı.

Ayrıca fotoğraf ve mozaik sergileri açıldı. Panel bugün mozaik wordshopların yapılmasıyla sona erecek. 

Meral KINACILAR, Haluk ŞAHİN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum