1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GAZİANTEP KALESİ BİR SPOR KULÜBÜNDEN ÖNEMSİZ Mİ?
GAZİANTEP KALESİ BİR SPOR KULÜBÜNDEN ÖNEMSİZ Mİ?

GAZİANTEP KALESİ BİR SPOR KULÜBÜNDEN ÖNEMSİZ Mİ?

* Gaziantep Kalesi bir spor kulübünden önemsiz mi?* Üçte ikisi gecekondu olan bir kente marka denir mi?* Bizde doğu gibi Türkiye'nin kazandığı parayı...

A+A-

* Gaziantep Kalesi bir spor kulübünden önemsiz mi?

* Üçte ikisi gecekondu olan bir kente marka denir mi?

* Bizde doğu gibi Türkiye'nin kazandığı parayı yiyoruz

* Konuşmayan, fikir beyan etmeyen itaat eden insan istiyorlar

* Tahmazoğlu Kaleyi yapmak istedi yok denildi ?

Gaziantep'in son il genel meclisi başkanı, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Menderes Karaduman, ilgisizlikten dolayı daha önce gözetleme kuleleri çöken şehrimizin simgesi Kalenin yine kaderine terkedildiğini söyledi. Karaduman, "Özel İdare olarak Zeytin işliğini turizme kazandırmıştık. Şu anda camları kırık, virane şekline gelmiş. Kale'yle ilgili maalesef bir çalışma yok. Kalenin temel duvarları toprak zemin, kaymak üzere. Galerilerin güçlendirilmesi lazım, temizlenmesi lazım. Kalenin üzeri virane gibi duruyor orada restorasyon ve kazı çalışmalarının bir an önce bitmesi lazım" dedi. Menderes Karaduman'la Gaziantep Kalesini gelişmeleri konuştuk. Karaduman Kale'yle ilgili geçmişte yaptıkları çalışmaları anlatırken, yetkilileri de uyardı.

-"Gaziantep Kalesi ile ilgili endişeleriniz var, bize de bu konuda şikayetler geliyor. Neler söyleyeceksiniz?"

RÖPORTAJDAN SONRA GÖZETLEME KULELERİ ÇÖKTÜ

-"Aslında 2006 yılında Kale'nin restorasyon ve rekreasyon projesi tamamlanmış olacaktı. Ama maalesef olmadı. Defalarca uyarmamıza rağmen maalesef Kale'de yeterli çalışmalar yapılmadı. İl genel meclis başkanı seçildikten sonra Kale'ye çok önem verdik. Kale ile ilgili defalarca Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk, restorasyonu yapılmadan turizme açılmasının sakıncalı olacağını söyledik ve biz haklı çıktık. Bu konuda Gazetenize röportaj verdikten bir hafta sonra gözetleme kuleleri çöktü, Allah'tan gözetleme kuleleri saat 05.00 sıralarında çöktü de, can kaybı olmadı. Birşeyler yapıyormuş imajı verenler, Kalenin etrafında sadece dolanıyordu ama biz Kalenin temel duvarlarını, gözetleme kulelerini ve galerilerinin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu biliyorduk."

-"Özel İdare olarak Kale için neler yapmıştınız?"

MÜTEVAZİ BÜTÇEYLE DESTANLAR YAZMIŞIZ

-"Kalenin etrafındaki su hendeklerinin bir kısmını temizledik. Hendeklerin bir kısmını açtık, daha açılması gereken kısımları var. Galerilerin içerisinde güçlendirme çalışmaları yaptık, kalaslarla beraber. Keçihane yokuşu tarafında Kalenin üstünden alta doğru inen bir galeri vardı, toprak dolmuştu, bunların çalışmasını yapıyorduk. Bizim zamanımızda orada zeytin işliği vardı, onu turizme kazandırdık. Şu anda camları kırık, virane şekline gelmiş. Kalenin bittiği gözetleme kulesi çöktü o yapıldı. Biz her ay bakıyorduk. Turizm alanlarını geziyorduk raporluyorduk. En fazla bütçeyi Kale'ye ayırıyorduk. Bakıyorum o mütevazi bütçeyle biz destanlar yazmışız."

-"Kale ile ilgili şu anda bir çalışma var mı, Kale için öncelikli olarak neler yapılması gerekiyor?"

ZEMİN KAYMAK ÜZERE

-"Kale'yle ilgili maalesef bir çalışma yok. Bizim dönemimizde çalışmalar devam ediyordu. Keçihane yokuşu tarafında yol iptal edilebilir, Kalenin doğusundaki evler istimlak edilebilir, yol kaydırılabilir. Keçihane yokuşu dahil Kalenin etrafındaki hendeklerin açılması lazım. Kalenin yüzeyi taş yaptırılabilir. Böylece toprak kaymasını önlersiniz. Diğer taraftandan temelinde kayan yerler dolgu yapılarak tekrar temelden güçlendirme ile turizme kazandırılabilir. Çünkü Kalenin temel duvarları toprak zemin kaymak üzere. Yıkıldıktan sonra yeniden yapacaksınız ama zahmetli olacak, oraların güçlendirilmesi lazım. Galerilerin güçlendirilmesi lazım, temizlenmesi lazım. Kalenin üzeri virane gibi duruyor orada restorasyon ve kazı çalışmalarının bir an önce bitmesi lazım. Üç belediyemiz ve diğer sivil toplum örgütleri biraraya gelse Kale'nin restorasyonu yapılabilir, Halep kalesi gibi olabilir."

GAZİANTEP'İN SİMGESİ

-"Kale, Gaziantep için önemlidir kentin simgesidir. Bizim ulusal birliğimizi sağlayan ay yıldızlı bayrağımız Kalenin üzerinde dalgalanıyor. Altında böyle kötü bir görüntünün olması çok doğru değil. Özel idare olarak Kalenin restorasyonu ile ilgili  ödenek ayırmıştık. Sadece Gaziantep Kalesi değil, Rumkale, Tilmen, Zeugma, Yesemek'le ilgili turizm master planı çıkarılmasıyla beraber gündemimizin bir çoğunu bu konular teşkil ediyordu. Karkamış'taki mayınları temizlettik, turizme kazandırdık. Gündemimizi Gaziantep'in problemleri teşkil ediyordu. Şu anda sanki eğitim, turizm başta olmak üzere bir çok konu diğer gündemlerin gerisinde kaldı. Bu da kent için olumlu gelişmeler sayılmayacak işler. "

GAZİANTEP KALESİ BİR SPOR KULÜBÜNDEN ÖNEMSİZ Mİ?

-"Kale, partiler üzeri bir konumda şu an. Burada Ak partiler, MHP'liler, CHP'liler bir de toplansın Gaziantep Kalesine gitsinler, bir dikkat çeksinler, burçlara çıksınlar Kalenin temellerini incelesinler, galerilerinden geçsinler. Yani dikkati bu yöne çekersek Kale kurtulur, yoksa Kalemizde maalesef diğer tarihi eserler gibi atıl vaziyette kalır. Biz Gaziantep Kalesi konusunda sadece siyasi partilerin değil, sivil toplum örgütleri, sanayi odası, ticaret odası, organizenin el ele verip Kaleyi bu atıl durumdan çıkarıp turizme kazandırılmasını istiyoruz. Gaziantep Kalesi bir spor kulübünden önemsiz mi? Biz biliyoruzki  milyonlarca lira spor kulüplerine harcanıyor, gerek salon sporları olsun, gerek futbol olsun. Allah aşkına bu seçilmişlerden ve atanmışlardan hangisini Kalede gördünüz son zamanlarda, Kaleye kaç defa çıktılar? Ben soruyoum Gaziantep Kalesine yönetici olarak bu güne kadar kaç kişi çıktı. Yani şimdi Kale spordan önemsiz mi? Gaziantepspor'da biraraya gelindi kentin takımı diye, bu da kentin Kalesi. Kale, kentin gündemini işgal eden şeylerden önemsiz mi? Kale şehrin değeri, merkezidir. Niye buna sessiz kalınıyor? "

ŞEHİR GERÇEK GÜNDEMİNE DÖNMELİ

-"Gaziantep Kalesi'nin yanısıra Rumkale de dünya mirasıdır. Rumkale'nin Burçları da temelden yukarı doğru baktığımızda içler acısı durumdadır. Şöyle bir bakıyorum gerçekten bu konuların öncelik sırası gerilere kaymış durumda, bir an önce şehrin gerçek gündemine dönülmesi, toparlanması, bu konulara yönelinmesi lazım, çünkü bu turizm değerleri elimizden gittiği zaman vah deriz ama iş işten geçmiş olur. Tabi kebabın, lahmacunun, kavurmanın, dönerin öne çıktığı bir Gaziantep'te, sanayinin, turizmin de öne çıkması lazım, bu yönde adımlar atılması lazım. Sadece gündelik geçiştirmelerle bu iş olmaz ve Gazi kentimize yazık olur diye düşünüyorum."

-"Kale'de bu saydığınız eksikliklerin yapılması için yaklaşık olarak ne kadar bütçeye ihtiyaç var? Sizin döneminizde bu bütçe neden ayrılmadı?"

KALE 25 MİLYON TL'YE KURTULURDU

-"Tabi, yığma bir höyüğün üzerine yapılmış olmasına rağmen burada yaklaşık 25-30 milyon TL'ye Gaziantep Kalesi turizme kazandırılabilir. Bizim bütçemiz o tarihlerde yetersizdi. Hatta, bir belediye başkanı bana verilirse yaparım dedi ancak şehrin karar vericilerini ikna edemedik. Keşke devretseydik gerçekten yapardı, Gaziantep Kalesi kurtulmuş olurdu. 25 Milyon TL para gidiyordu."

-"Hangi belediye başkanı bana verin demişti?"

TAHMAZOĞLU'NA VERMEDİLER

-"Şahirbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu istemişti. Ancak vermediler. Benim elimde olan bir şey değildi. Ben verilmesi  taraftarıydım.  Şu andada devredilebilir. Kaleyi yapan babasının mülkü olarak kullanmayacak. Bu şehrin turizmine kazandırılacak."

-"Anıtlar Yüksek Kurulu bu konularda çok titiz?"

KORUMA KURULLARI NE İŞ YAPAR?

-"Koruma kurulları burada korumuyor. Ne iş yapar bilmiyorum? Toplanıyorlar karar çıkmıyor. Oraya karışma buraya karışma. Daha önce gözetleme kulelerine müsaade edilmiş olsaydı çökmemiş olacaktı. İnceliyorlar bitmiyor, 10 sene 30 sene sürüyor. Raporlarsın herkes işine bakar o şekilde yapılır."

-"Şehrin öncelikleri mi değişti?"

ŞEHİR ESKİ GÜNLERİNE DÖNMELİ

"-Evet. Benim anlatmak istediğim problem bu. Düşünebiliyormusunuz biz sadece turizme ilgili değil Gaziantep'te yaklaşık 3 yıl içerisinde 100 okul temeli atmışız, protokolünü yapmışız, biz bıraktıktan sonra 3 tane okul yapılabiliyor. Biz tekrar şehrin eski günlere dönmesini istiyoruz. Çünkü gömleğinizin düğmesini üstten yanlış bir tane düğmelerseniz arkasıda öyle geliyor. İlk düğmemiz eğitim, ondan sonra turizm ve diğerlerinin gelmesi lazımdı. Biz kalktık en ön düğmeye kavurmayı koyduk, nohut dürümünü, yemeği koyduk. Bunlar ise en geride kalan öncelikler oldu."

VALİ KONAĞINI BİZ YAPTIK

-"Gaziantep Emniyet müdürlüğünün bizdeki bütçesi 10 bin TL'ydi. Biz Suriye'deki doğudaki terörle ilgili karışıklıkları gözönünde bulundurarak bütçeyi 1 milyon 900 bine çıkardık. Jandarmanın bütçe 10 bindi, 100 bin TL aktardık. Bazı karakollarımızda kamera sistemleri yoktu. Şehrimizde MOBESE sistemleri yoktu, hepsini il özel idare olarak yaptık. Şu anda da ensar-mucahir ilişkisiyle övünüyorlar. Biz gece kampları yapardık, gündüz kendi işlerimizi yapardık. Bu övündükleri kamplar da özel idarenin eseri. Gaziantep valiliğinin bakım ve onarımını biz yaptık. Gaziantep Valiliğine Konağı biz yaptık. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nün tüm restorasyon işlerini biz yaptık. "

-"Siz kentimizin sorunlarını zaman zaman gündeme getiriyorsunuz? Tepki aldığınız oluyor mu?"

KONUŞAN İNSAN İSTEMİYORLAR

-"Gaziantep'te birşeyleri bilmek gündeme getirmek birilerini rahatsız ediyor. Kendileri bilmiyor öğrenmiyorlar. İddia ediyorum sizin Gazetenizdeki röportajlara bir baksınlar şahsi bir şey konuşmadım, kentle ilgili konuştum. Bir tanesi yanlış çıksıysa gelsinler. Konuşan insan istemiyorlar. Herkes konuşmayan, fikir beyan etmeyen, proje üretmeyen, sadece size itaat eden insan istiyor. Zaten yanınızda bu tip insanlar varsa onlarında kendi hesabı vardır. İtaatkar insanların mutlaka şahsi hesapları vardır. O yüzden yanınızdadır. Şehir için konuştuğun zaman bir çok insanın işine gelmeyebilir, muhalefetinde işine gelmeyebilir, iktidarın olduğu kadar ama biz bu şehirde yaşıyoruz. Gaziantep önemli bir kent."

BÖYLE MARKA KENT Mİ OLUR?

-"Gaziantep sanayisi olmazsa, turizmine de bu şekilde bakarsak bu halkın gelir seviyesini nasıl yükseltebiliriz? Türkiye kazanıyor bizde harcıyoruz. Bizde doğu gibi Türkiye'nin kazandığı parayı yiyoruz. Bunu söylediğin zaman zorlarına gidiyor. TÜİK verilerini konuştuk birileri marka kent dedi. Böyle marka kent mi olur? Ev sahibi olma bakımından 80 kent, eğitimde 80. sırada değil miydik? Türkiye'nin en borçlu ili değil miydik? Defalarca uyardım. Defalarca paranın reel ekonomide kullanılmadığını söyledim. Para gayrimenkula yatırılıyor, bankaların buradan çıkarılması zor olur, paralarını tahsil edemezler dedim. 3 sene oldu dediğimiz noktaya geldik."

-"Son olarak ne mesaj vermek istersiniz?"

ZENGİN OLSAK NE OLUR?

-"Etrafımızda olumsuz şeyler oluyor ancak biz bunlara takılıp kalmamalıyız. Devamlı başımıza ne gelecek diye bekleyemeyiz. Hep birlikte çalışarak, sanayici, turizmci, belediyeler Gaziantep'i marka yapmamız lazım. Söylemlerle marka kent olamayız. Üçte ikisi gecekondu çarpık yapılaşma olan bir kente marka denir mi? Hep bize kötülüğü yapanlar bundan 15-20 yıl önce Gaziantep'e marka diyen insanlar. Marka şehrin bir marka değeri olmaz mı? Bir tane marka söyleyin, biz ürettiğimiz şeyleri marka yapamıyoruz. Tekstilde tedarikçi olarak mal gönderiyoruz. Kendi markalarıyla satıyorlar. Etiketler değiştiriliyor. Şahsi hesaplar değil ülkenin kentin geleceği ile ilgili hesaplar yapmalıyız. Ne olur biz zengin olsak? Ülkemizde kaos, sıkıntı olursa, bunları hep beraber çekeriz. Suriye konusunda söylediklerim çıktı. Türkmenlerin ellerinde av tüfeği yoktu. Sahip çıkmaya çalıştık. Bazı insanlar oraya giden yardım tırlarını yakalattı. Milli meselelerde bizim ideolojik saplantıları bir tarafa bırakmamız lazım, ortak paydalarda biraraya gelmemiz gerekiyor." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum