1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gaziantep için iki önemli karar
Gaziantep için iki önemli karar

Gaziantep için iki önemli karar

1- Havaalanındaki ek piste yedek bir yaklaşım cihazı takılması kararı çıktı 2- Gaziantep’in enerji altyapısı için 261 milyon TL altyapı yatırım...

A+A-

1- Havaalanındaki ek piste yedek bir yaklaşım cihazı takılması kararı çıktı 

2- Gaziantep’in enerji altyapısı için 261 milyon TL altyapı yatırım ödeneği çıktı.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Akort Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen ‘’20. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı (GAPSHOES)’’, Ortadoğu Fuar Merkezinde düzenlenen törende özellikle AK Parti Milletvekili Nejat Koçer'in büyük önem arzeden iki sorunla ilgili müjdeli haber vermesi dikkat çekti. Koçer, bakanlıktan Gaziantep için enerji, hava limanı, organize için ödenek çıktığı müjdesi verdi. Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu ise, önümüzdeki yıldan itibaren tasarıma da hibe desteği verileceğini söyledi.

FUARLAR KALİTEYİ ARTIRIYOR

OFM'de düzenlenen fuarın açılışında konuşan Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya, fuarların bölge ülke ekonomilerinin gelişimine büyük katkıları olduğunu söyledi. Akkaya, fuarların ışık kaynağı olduğunu, binlerce alıcı ve satıcıyı buluşturarak ekonomiye ciddi katma değer sağladığını belirtti. Akkaya, "Fuarlar rekabeti öne çıkarak kalitenin de artmasını sağlıyor. Fuarımıza 300'e yakın firma katılıyor. Firmalarımıza bol kazançlı günler dilerim" dedi.

 

BAKAN TALİMAT VERDİ

 

Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Buğur, fuarların yurt içi ve yurt dışında ürün tanıtımının, pazarlanmasının en etkili organizasyonlardan biri olduğunu belirtti. Uzak doğudan yapılan ithalatın verdiği zararı azaltabilmek için büyük uğraşlar verdiklerini söyleyen İbrahim Buğur, "Uzakdoğudan gelen ayakkabılar için ek vergi düzenlemesi istemiştik. Sanayi Bakanımıza bunu geçtiğimiz yılki fuarda söylemiş ve rica etmiştik. 1.5 yılda beri bakanlıkta daire başkanlıkları, genel müdürlükler nezdinde bu konunun takipçisi olduk. Israrcı olduk. En son ekonomi bakanımıza ek vergi uygulamasının illa olması gerektiğini söyledik. Bakan talimat verdi. Süre 8. ayın 10'unda doluyordu. Bakan ek verginin yetiştirilmesi konusunda talimat verdi. Bu konuda emeği geçen Sanayi Bakanımıza, Sayın Fatma Şahin’e, Sayın Adil Konukoğlu’na teşekkür ederim" diye konuştu.

 

KONUKOĞLU'DAN TASARIMA DESTEK MÜJDESİ

 

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Oda olarak yıllar önce ayakkabı fuarı fikriyle ilk yola çıktıklarında sektörü daha rekabetçi kılmak, dünya pazarlarına açmak, markalaşma ve katma değer anlamında daha iyi şartlara götürmeyi amaçladıklarını belirterek, ‘’Ne mutlu bize ki, GAPSHOES’i sektörün en önemli buluşma adresi konumuna getirdik’’ dedi.

Konukoğlu, ayakkabı sektörünün ekonomideki önemine işaret ederek, şunları söyledi:‘’Ayakkabıcı arkadaşlarıma Ankara’dan bir müjde getirdim; onu da vermek istiyorum. Dün Ankara’daydık, Sayın Sanayi Bakanımızın değerli çalışmaları sonucunda önümüzdeki yıldan itibaren tasarıma da aynı şekilde Ar-Ge’deki gibi destekler verilecek, tasarım ofisleri kurulduğu takdirde giderlerinin yüzde 50’sini hibe destek olarak alma olanağına sahip olacaklar. Bizim gerek ayakkabıcılık sektörümüzde gerekse trikotaj ve penyede, halıda tasarım ofisleri kurarak Gaziantep’e büyük katkılar sağlayacağız.’’

 

Türkiye’nin cari açığının çözümünün, yerli üretim ve yüksek katma değerli üretimden geçtiğini vurgulayan Konukoğlu, markaları yaratırken Gaziantep ve Türkiye’nin farklılıkları ortaya konulabilirse dünya pazarlarında başarılı olunabileceğini kaydetti.

Gaziantep’in ayakkabı ithalatının çok düşük düzeyde bulunduğuna, Türkiye’de ithal edilen ayakkabının sadece yüzde birini Gaziantepli firmaların yaptığına dikkati çeken Konukoğlu, ayakkabı ithalatının önüne konulan fonların bu rakamı daha da aşağı çekeceğinin altını çizdi.

 

 

AYAKKABICILIK DEDE MESLEĞİ

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise istihdam ve ihracat odaklı büyümenin önündeki engelleri kaldırmanın en büyük görevleri olduğunu ifade ederek, ‘’Yemenicilikten gelen ayakkabıcılık sektörü bizim ata mesleğimiz. Bize bırakılan büyük bir kültürel miras. Şu anda büyük markaların oluştuğu, rekabet gücünün arttığı bir dönemi yaşıyor. Bize düşen şey;  sizin rekabet gücünüzü artırıp üzerindeki yükü hafifletme ve bu alanda dünya vizyonu koyabilmek. Geçen yıla oranla ayakkabı ihracatımız yüzde 20 arttı. Doğru yoldayız doğru işler yapıyoruz. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için ben ve arkadaşlarım sizlerin hizmetkarıyız" dedi.

BİRLİKTE BÜYÜYECEĞİZ

Göreve geldiğinde ilk işinin Küsget, Kunduracılar Sitesi, Örnek Sanayi Sitesi altyapısı için talimat verdiğini, iş, ekmek üreten yerlerin özel alan sınıfına girsede altyapısını çözmeyi kendine görev bildiğini söyleyen Şahin, "Altyapı, üst yapı, temizlik, güvenlik ne gibi sorunları varsa onu yapıyoruz. Birlikte büyüyeceğiz, sen büyürsen biz büyürüz" dedi. 

‘’İhracata dayalı büyümeliyiz, yerli sanayiyi kuvvetlendirmeliyiz’’ diyen Şahin, ayakkabı sektörünün Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını tasarımla taçlandırmasının sektörü kuvvetlendireceğini ifade etti.

 

GAZİANTEP ÖRNEK VE ÖNCÜ BİR ŞEHİR

Ayakkabı fuarının 20’incisi açmanın mutluluğunu duyduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Milletvekili Nejat Koçer de ekonominin dinamik bir süreç olduğunu ve bu süreçte her gün yeni sorunlar çıkabildiğini, ama Gaziantep’in her durumda kendini yenileyen ve çıktığı her yolda başarılı olan örnek ve öncü bir şehir olduğunu söyledi.

Bugün ayakkabı fuarının 24 bin metrekarelik alanda yaklaşık 250 firmanın katılımıyla gerçekleştirildiğine işaret eden Koçer, Türkiye’de siyasi istikrarla birlikte ekonomik istikrarın da devam ettiğine işaret ederek, ‘’Gaziantep açtığı fuarlarla, yarattı işgücü ve ihracatıyla Türkiye’de ekonomik sürecin daha da önünde yer alıyor. Umuyorum ki bu daha da ileri gitsin’’ diye konuştu.

KOÇER'DEN MÜJDE

Gaziantep’in gündeminde yer alan önemli sorunlara değinen ve bu konuda bilgiler veren Koçer, yaptıkları toplantılar sonrasında şehirde yaşanan enerji sorununu EPDK’ya götürdüklerini anımsatarak, ‘’Gaziantep’te enerji altyapısına harcanmak üzere ayrılan payın artırılması için çalışma yürüttük. Dün itibariyle Gaziantep’in enerji altyapısına harcanmak üzere EPDK’nın kararıyla 261 milyon TL altyapı yatırım ödeneği çıktı. Bundan sonraki süreç özel sektör firmasının hızına ve kabiliyetine bağlı. Bunu da takip edeceğiz’’ dedi.

 

Koçer, ayrıca 5. OSB’nin altyapı işlemlerinde kullanılmak üzere geçtiğimiz hafta Sanayi Bakanlığından 2,5 milyon TL ödeneğin Gaziantep OSB'ye gönderildiğini bildirdi.

EK PİSTE YEDEK YAKLAŞIM CİHAZI

Son zamanlarda sisten dolayı uçakların inemediğini anımsatan Koçer, şu anda Gaziantep Havalimanı’nda olan ILS cihazının Atatürk Havalimanı’ndaki cihazla aynı olduğunu belirtti. Koçer, ‘’Ana pistimizin yapımı süratle devam ediyor. Ek pistimize yedek bir yaklaşım cihazı takılması için karar çıkartıldı, birkaç gün içinde ihaleye çıkıyor. Bu yaklaşım cihazı önümüzdeki birkaç ayda bağlanınca iki tane iyi ana pistimiz olacak. Havalimanın büyütülmesi noktasında da yeni proje çalışmalarını takip ediyoruz’’ dedi.

 

 

 HER TÜRLÜ DESTEĞİN VERİLMESİ GEREKİR

 

Ayakkabıcılık sektörünün Gaziantep ve ülkemiz için önemini dile getiren Vali Erdal Ata da, ‘’Türkiye’de 300 bin kişiye is sağlayan, Gaziantep’te de 500’e yakın firmanın üretim yaptığı ve on binlerce kişiye insanımıza iş imkanı sağlayan bir sektör. Asla ihmal edilmemesi, her türlü desteğin verilmesi gerekir. Bu fuarlar da buna verilen desteklerden birisi’’ dedi.

 

Şahinbey Kaymakamı Selami Aydın, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık ve Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya’nın da katıldığı fuarda, daha sonra protokol üyeleri açılış kurdelesi keserek, stantları dolaştılar.

 

FUARA 250 FİRMA KATILDI

Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen ‘’20. GAPSHOES Fuarı’’na, Gaziantep’in yanı sıra Adana, Çorum, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Antakya, Samsun, Şanlıurfa ve İzmir’den 250 firma katıldı. Toplam 24 bin metrekarelik fuar alanında ayakkabı, saraciye, ayakkabı yan sanayi, deri üreticilerinin yanı sıra ayakkabı makine üreticileri de ürünlerini sergiliyor. Ortadoğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri’nden de ziyaretçinin beklendiği fuar, 20 Aralık tarihine kadar açık olacak.

 

FİRMALARDAN HABERLER

DA-YE FARKI

Fuara katılan firmalar 2015 Yaz Koleksiyonlarını sergiliyor. DA-YE Poliüretan PVC San. Tic. Ltd. Şti., sahibi Ahmet Argılı, ayakkabı fuarında 2015 Yaz koleksiyonlarını sergilediklerini belirtti. Argılı, terlik, sandalette yeni ürünlerinin büyük ilgi görmesinden memnun olduklarını söyledi.

FOTO:Ahmet Argılı, Av. İslim Argılı Suvat ve Av.  Ali İhsan Suvat fuarda ziyaretçilerini ağırladı.

ELDİ'NİN STANDI İLGİ ÇEKTİ

Terlik ve sandalet üretimi yapan Eldi poliüretan da fuara katılan firmalar arasındaydı. Firmanın standının önündeki lastik ayakkabılar insanları geçmişe götürdü. Halil Dikici, lastik ayakkabıların büyük ilgi gördüğünü söyledi.

KONUKOĞLU, ANTEP AYAKKABISINDAN ŞAŞMIYOR

 

Fuara katılan Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, fuarın açılışından sonra fuarı gezdi. Etrafı gençlerle çevrilen Konukoğlu, giydiği ayakkabının Antep ayakkabısı olduğunu söyledi. Konukoğlu, ayakkabısını çıkararak bunu ispat etme gereği de duydu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.