1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gaziantep beklediğini bulamadı
Gaziantep beklediğini bulamadı

Gaziantep beklediğini bulamadı

Gaziantep AK Parti MKY'da yerinde saydı. AKP'nin 2.Olağanüstü kongresinde Binali Yıldırım'ın listesine daha önce olduğu gibi sadece Milletvekili Abdülhamit...

A+A-

Gaziantep AK Parti MKY'da yerinde saydı. AKP'nin 2.Olağanüstü kongresinde Binali Yıldırım'ın listesine daha önce olduğu gibi sadece Milletvekili Abdülhamit Gül girdi.  Mehmet Ali Şahin, Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Cemil Çiçek, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Recep Akdağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Bülent Gedikli gibi önceki MKYK'da yer alan 20 ismin yeni MKYK'da yer almayacak olması, yeni kurulacak kabinede de değişiklik olacağının işareti olarak kabul edildi. Dünkü kongrede Fatma Şahin divan üyeliğine seçilirken, eski Milletvekili Derya Bakbak ise MKYK'nın yedeklerinde yer aldı. 

İŞTE İSİMLER

Kongrede, 50 kişilik MKYK asil üyeliklerine, Abdülhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Ayhan Ogan, Ayşe Sula Köseoğlu, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Edibe Sözen, Efkan Ala, Emine Nur Günay, Erol Kaya, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Fatih Şahin, Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Fevzi Şanverdi, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Hüseyin Özbakır, Jülide Sarıeroğlu, Galip Ensarioğlu, Mehdi Eker, Mahmut Kaçar, Markar Esayan, Mehmet Muş, Mehmet Müezzinoğlu, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Özben Gökçen, Öznur Çalık, Rabia Sezer Katırcıoğlu, Ravza Kavakçı Kan, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayrak, Şaban Dişli, Vedat Demiröz, Veysi Kaynak, Yasin Aktay, Yaşar Karayel, Zeyit Aslan, Zeynep Alkış aday gösterildi.

BAKBAK YEDEKTEN

MKYK yedek üyeliklerine ise Derya Bakbak, Mustafa Kurt, Osman Poyraz, Tülin ErkalKara, Yıldız Seferinoğlu, Fevai Arslan, Nurdan Şanlı, Murat Yıldırım, Ahmet İnal, Mahmut Gürcan, Hatice Dudu Özkal, Murteza Zengin, Hülya Nergis, Hüseyin Üzülmez, Hacı Ahmet Özdemir, Ceyda Bölünmez Çankırı, Mustafa Hilmi Dülger, Emrullah Gür, Ahmet İzi, Salih Çağdaş, Mustafa Demir, İshak Gazel, Bünyamin Demir, Atilla Kaya, Ahmet Kılıç, teklif edildi.

İTİRAZ OLMADI

Kongrede Merkez Disiplin Kurulu asıl üyeliklerine Ali Özkaya, Ayhan Sefer Üstün, Bülent Gedikli, Emin Haberdar, Kerem Ali Sürekli, Metin Doğan, Murat Göktürk, Övünç Özkan, Sabri Öztürk, Serap Yahşi Yaşar, Zelkif Kazdal, yedek üyeliklere ise Hurşit Yıldırım, Mustafa Bilici, Oya Eronat, Salih Cora, Salih Çetinkaya delegeler tarafından önerildi. Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu asil üyeliğine ise Aziz Babuşçu, Vedat Bilgin, Nevzat Pakdil, yedek üyeliklere ise Tahir Öztürk, Figen Şaştı, aday gösterildi. Siyasi Erdem ve Etik Kurulu için asil üyeliklere Ahmet Cemil Tunç, Selçuk Özdağ,Mehmet Erdem, Güldal Akşit, Yüksel Kavuştu, yedek üyeliklere ise Halide İncekara, Zeki Aygün teklif edildi. Öte yandan, belirlenen sürede aday gösterilecek kişilere yönelik herhangi bir itiraz bulunmadığı için liste kesinleşti. BU İSİMLER ÇİZİK YEDİ  

Ak Parti'de daha önce Ahmet Davutoğlu döneminde   MKYK'da yer alan 20 ismin yeni listeye alınmadı. Çok önemli isimler olarak görünen bu siyasilerin listeye alınmayışı, Davutoğlu ekibi olarak nitelendirildi İşte o isimler: 

Alev Dedegil,Ayhan Sefer Üstün,Ayşenur Bahçekapılı,Bülent Gedikli,Cemil Çiçek,Faruk Çelik,Mehmet Ali Şahin,Mehmet Babaoğlu,Mehmet Doğan Kubat ,Mehmet Erdem, Mehmet Özhaseki,Metin Doğan,Mevlüt Çavuşoğlu,Naci Ağbal,Nihat Zeybekçi,Numan Kurtulmuş,Ömer Çelik,Recep Akdağ,Selçuk Özdağ, Selçuk Öztürk,Süleyman Soylu,Yalçın Akdoğan Zeki Aygün

YILDIRIM'IN SESİ KISILDI 

Ahmet Davutoğlu’ndan sonra kürsüye çıkan genel başkan adayı Binali Yıldırım konuşması sırasında sesi nedeniyle güçlük çekti. Yıldırım’ın sesi sık sık kesildi. Binali Yıldırım, konuya ilişkin, sesim kesilse de gönül bağımız kesilmez” dedi. AKP 2. Olağanüstü Kongresi’ne tek başına aday olarak giren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın yolu yolumuzdur. Ondan bu bayrağı devralarak bugünlere getiren Sayın Başbakanımız, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'na şükranlarımızı sunuyoruz. 11. Cumhurbaşkanımız, Sayın Abdullah Gül'e teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

ÜLKEYİ ASLA BÖLDÜRTMEYİZ

“AKP demek bölünmüş yol demek. Hava yolunu halkın yolu yapmak demek. Sağlıkta dönüşüm demek. Sosyal devlet ilkelerinin eksiksiz yerine gelmesi demek” ifadesini kullanan Yıldırım, “Ülkemizin, insanımızın 40 yıldan beri canını yakan, ülkemizi meşgul eden terör öncelikli sorunumuz olmaya devam edecek. Biz sürekli aydınlık yarınlar dedikçe onlar karanlıktan medet umuyor. Biz Türkiye'yi yeni baştan inşa ediyoruz. Yolları böleriz, ülkeyi asla böldürtmeyiz” diye konuştu.

 

KİM KABİNEYE GİRECEK?

AK Parti’de kongre sonrası hem parti yönetiminde hem de kabinede revizyon bekleniyor. Ak Parti kulislerinde cevabı en çok merak edilen soru kabinedeki revizyon ve kimlerin bakan olacağı. Ak Parti kulislerinde kabineye yeni girecek isimler arasında adı en çok konuşulanlar  Mustafa Şentop, Nihat Zeybekçi, Erol Kaya, Ömer Çelik ve Nurettin Canikli.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.