1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep bağışta da fark yaratmalıdır
Gaziantep bağışta da fark yaratmalıdır

Gaziantep bağışta da fark yaratmalıdır

Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların yakınları ve gaziler için başlatılan yardım kampanyasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

A+A-

HABER - MERAL KINACILAR
* Demokrasi şehitleri için 20 Milyon bağış yetmez

* Valilik, Emniyet, Milli Eğitim Müdürlüğü taşınıyor

* Demokrasi Meydanı'nın ismi değişiyor

* İşte gözaltı, tutuklama ve incelemede son durum

Vali Ali Yerlikaya, ilimizde 1 hafta içinde 20 Milyon TL yardım toplandığını, ancak bunun yeterli olmadığını belirtirken, herkesi demokrasi şehitlerinin yakınları ve gazilere yardım kampanyasına davet etti. 

Basın toplantısında gözaltı ve tutuklamalarla ilgili de bilgi veren Yerlikaya, görevden uzaklaştırılan personel sayısının 1516, olduğunu, 21 kişinin ise mesleklerinden ihraç edildiğini belirtti.  Hakim savcı askeri personel diğer kamu görevlileri ve sivil olarak 382 kişi gözaltına alındığını, 198 kişinin tutuklandığını, 53 kişinin ise incelemede olduğunu söyleyen Vali Yerlikaya, " Bir üniversite, bir özel hastane, 3 sendika, 2 vakıf, 30 tane dernek kapatıldı. 3 şirkete kayyum atandı" dedi. Yerlikaya, kayyum atanan şirketlerle ilgili de merak edilenleri yanıtladı ve "O şirketlerde çalışan insanların, kardeşlerimizin, hemşehrilerimizin maaşlarını düzenli alabilmeleri için kayyum gerekli çalışmaları yapıyorlar" dedi. 

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MEYDANI

Vali Yerlikaya, Demokrasi Meydanı'nın adının 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değişeceğini ifade ederken, Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğünün taşınacağını da belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, "burası 2 milyonluk bir şehir,  2 milyon şehrin gücünü kuvvetini toplayıp, bugüne kadar nasıl Gaziantep çok farklı olduysa, bu süreçte de öncü olmak, lider olmak bizim boynumuzun borcu. Bizde buna elçilik yapmak için huzurlarınızdayız. Allah'ın izniyle diğer şehirlerden farklı bir kampanya yapmak istiyoruz. Size ihtiyaç var. Valimizin kaptanlığında yine bir başarı hikayesi yazacağız. 

MİLLET BERTARAF ETTİ

Vali Ali Yerlikaya, 15 Temmuz akşamı Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldığını belirterek, " Milletimiz tarihinde, dünya tarihinde ender görülen bir azim ve kararlılıkla bu darbe teşebbüsünü 12 saat gibi kısa bir süre içerisinde Cenabı Allah'ın izniyle bertaraf etti. 15 Temmuz akşamından bu yana meydanlarına, sokaklarına caddelerine sahip çıktı, demokrasiye, milli iradeye, devletine, istikbaline sahip çıktı. 240 şehidimiz var.  2 bin 195 tane yaralımız var, gazimiz var. Şehitlerimizin dereceleri ali olsun, mertebeleri yüksek olsun Allah onların şefaatini milletimizin üzerinden eksik etmesin diye daima dua ediyoruz onlara, daima minnettar kalacağız. Yaralılarımıza, gazilerimize Allah'tan şifalar diliyoruz, milletimize büyük geçmiş olsun diyoruz" dedi.

BASIN FEVKALADE DURUŞ SERGİLEDİ

Milletimizin şehitlerimizin yakınlarına ve gazilerimize yardım yapmayla ilgili devamlı talepleri üzerine Başbakan Binali Yıldırım'ın bir genelge yayınladığını söyleyen Vali Ali Yerlikaya, "Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı görevlendirildi. Bu yardım toplama meselesiyle ilgili 81 vilayet hayırda yarış noktasında gayret gösteriyor. Belirli isimleri biz telefonlarla aradık, bir haftada 20 milyon liranın bir yardım toplandı. Ama biz Gaziantep'iz biz gazi şehiriz, dolayısıyla biz bu rakamı yeterli görmüyoruz. Daha üst rakamları yakalamak gibi hedefimiz var. Bu vakte kadar basınımız da gerçekten şehrimizde fevkalade bir duruş gösterdi. Bu fevkalade duruşu her zaman şükranla minnetle anacağımızı ifade etmek istiyorum. Sizlerle iftihar ediyorum Allah hepinizden razı olsun. Sizler aracılığıyla 2 milyon hemşehrimizin bizim demokrasi şehitlerimiz ve gazilerimize şu kısa vakitte toplanan 20 milyonun yanında biz bu rakamı daha üst rakama çıkaracağımızı umut ediyoruz. Şimdiden bu yardımları yapmış olanlara ve yapacak olanlarla bu şehrin valisi olarak sizler aracılığıyla huzurlarınızda iftihar ediyorum, Allah onlardan yapmış oldukları hayırlardan razı olsun.

FATMA ŞAHİN, TEŞEKKÜR ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise konuşmasına Vali Ali Yerlikaya'ya teşekkür ederek başladı. Şahin, "Tüm hemşehrilerim adına sayın valime 15 Temmuz akşamı gösterdiği liderlikten, koordinasyondaki başarısından dolayı çok teşekkür ediyorum. Hakikaten şehrimiz, bölgemiz çok büyük bir tehlikeyi sayın valimizin koordinasyonlarında, liderliğinde, bir kardeşimizin bile burnu kanamadan atlattı. Sayın Valimize bütün hemşehrilerim adına çok teşekkür ederim. Sizlere de teşekkür ediyorum. Sizlerle bizler ikiz kardeşiz. Demokrasi nöbetleriyle milli bir duruş gösterdiniz. En önemli güç vatandaşlarımızı doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirmek. Çok teşekkür ediyorum. Biz birlikte Gaziantepiz dediğimizde en önemli gücümüz sizlersiniz. Bu gücü muhafaza etmeye devam etmemiz gerekiyor. Demokrasi nöbetindede diğer bütün şehirlere örnek bir organizasyon yaptık. Finalimizi yaptık şehir milliyetçiliği olarak söylemiyorum dışarıdan gelen sanatçılar dahil bütün bu nöbetimize katılanların söylediği gazi şehir çok farklıydı dediler. Bu nedenle ben bütün hemşehrilerimize ilk akşam Cumhurbaşkanımızın talimatıyla meydanlara gelen 2 milyona duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

YENİ BİR BAŞARI HİKÂYEMİZ OLACAK

'Çocukluğumuzda Gazi şehrin nasıl gazi olduğu, 25 Aralık, 8 Şubat'ın nasıl yaşandığı ilk öğrendiğimiz tarih oldu. Bu topraklar çok zor kazanıldığı için burada ikinci bir Çanakkale, ikinci bir Plevne, ikinci bir Kurtuluş mücadesi yapıldığı için bu konuda çok hassasız' diyen Şahin şunları söyledi:"Çok büyük bir sınavı geçirdik. Gazi şehrin evlatları nasıl bugüne kadar şehitlerine, gazilerine sahip çıktıysa şehit analarının şehit yakınlarının yanında olmak bizim boynumuzun borcu. Çünkü onlar tankların önüne atılmasıydı, kurşunların altına gül bahçesine girer gibi girmeseydi bugün belki biz değil burada bir empati yapmamız lazım, burada iç savaş olsaydı bizim çocuklarımızın geleceği bitmişti. 240 şehidimizden geriye kalanlar da bizim çocuklarımız bizim analarımız. Hakikaten sayın valimizin başlattığı bütün şehirlere örnek bir destek. Bir sanayicimiz bunun yarısını verdi. Diğer sanayicilerimiz hızla bizde varız dediler ama burası 2 milyonluk bir şehir,  2 milyon şehrin gücünü kuvvetini toplayıp, bugüne kadar nasıl Gaziantep çok farklı olduysa, bu süreçte de öncü olmak, lider olmak bizim boynumuzun borcu. Bizde buna elçilik yapmak için huzurlarınızdayız. Allah'ın izniyle diğer şehirlerden farklı bir kampanya yapmak istiyoruz. Size ihtiyaç var. Valimizin kaptanlığında yine bir başarı hikayesi yazacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak bu milletin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz."

SORULARI YANITLADI

Vali Ali Yerlikaya, 15 Temmuz akşamından itibaren bugüne kadar görevden uzaklaştırılan personel sayısının Bin 516 olduğunu, bunlardan 21 kişi mesleklerinden ihraç edildiğini söyledi. Yerlikaya, "Hakim savcı askeri personel diğer kamu görevlileri ve sivil olarak 382 kişi gözaltına alındı, 198 kişi tutuklandı, 89 kişi adli kontrolle serbest bırakıldı, 42 kişi serbest bırakıldı, işlemleri devam eden ise 53 kişi" dedi.

ZİRVE, GAÜN BEŞTEPE KAMPÜSÜ HALİNE GELDİ

Gaziantep'te FETÖ'cülere ait okullar, yurtlar, dersane, etüt merkezleri, bir üniversite, bir özel hastane, 3 sendika, 2 vakıf, 30 tane derneğin kapatıldığını belirten Vali Ali Yerlikaya, "Bunların taşınır taşınmaz malları Türkiye Cumhuriyeti hazinesine, milli emlağa kaydedildi. Bunlardan Zirve üniversitesi artık Gaziantep Üniversitesi Beştepe Kampüsü haline geldi. Hazineye kaydedildikten sonra geçici tahsisi Gaziantep Üniversitesi'ne yapıldı. Özel hastanede devlete hazineye kaydedildikten iki gün sonra geçici tahsisi sağlık bakanlığımıza yapıldı. Ersin Arslan eğitim araştırma hastanemizin ek binası olarak hizmet vermeye başladı" dedi.

KAPATILAN OKULLAR, YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR

'Okullarımızın tamamıyla ilgili milli eğitim il müdürlüğümüz gereken çalışmayı yaptı' diyen Vali Yerlikaya, "Belediye başkanı, vekillerimiz ve STK'larla istişare ettik, şehitlerimizin isimlerini verelim diye fikir birliğine vardık. Hazineye devraldığımız okulların tamamına şehit isimlerini verdik. 2016-2017 dönemine inşallah en güzel şekilde bunları hazırlıyoruz, planlıyoruz. Şu anda terör örgütünün şehrimizde bir tane derneği, bir tane vakfı, sendikası, üniversitesi hiç bir şeyi yok" dedi.

CANAVARA DÖNÜŞTÜKLERİNİ GÖRDÜK

‘40 yıldan beri alnı secdeye değen, hizmet ehli insanların nasıl bir canava dönüştüğüğünü, kendi suçsuz günahsız insanların üzerine bir akşam vakti çıkıp tankla, tüfekle, topla, uçakla nasıl şehit ettiğini gördük' diyen Vali Yerlikaya, "Aslında bu ülkeyi nasıl parçalamak, hangi akla teslim etmeyle ilgili garet gösterdiklerini gördük. Milletimiz bu kötü adi oyunu bozdu. Allah tekrarından esirgesin hipimizi korusun. Yenikapı'da Cumhurbaşkanımızın organizesi davetiyle 4 miyonu aşkın insan biraraya geldi ve 80 vilayette de yüzbinlerce insan biraraya geldi. Dünya tarihinde böyle bir demokrasi şöleni olmamıştır. Parlamentoda siyasi parti başkanları biraraya geldi" diye konuştu.

GAZİANTEP'TEKİ MİTİNGE 147 BİN KİŞİ KATILDI

Gaziantep Demokrasi Meydanı'ndaki mitinge 147 bin kişinin katıldığını belirten Yerlikaya, "Cenabı Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, daim etsin. Bu şehre hizmet etmek büyük bir onur, ayrıcalık. Olağanüstü hal çerçevesinde biz milletimizin talimatı, gayretiyle, hayır duasıyla en güzel şekilde takip ederek bu terör örgütünün açık veya sinsi emellerini hiç bir zaman greçekleştiremeyeceklerini hep beraber göreceğiz. Kamu görevlerinden temizleyeceğiz. 3 tane şirketle ilgili mahkeme kayyum atadı. Dolayısıyla o şirketlerde çalışan insanların, kardeşlerimizin, hemşehrilerimizin maaşlarını düzenli alabilmeleri için kayyum, içlerinde bankacılar, avukatlar, hukukçular vergi denetim, vergi müfettişleri var, çok düzenli karma bir kayyum oluşturmuş mahkeme, ben onlarıda takdir ediyorum. Dolayısıyla 3 tane şirketimizin başta çalışanlarına herhangi bir sıkıntı olmaması için alacakları, borçları bunlarla ilgili tıpkı mal sahibi gibi kayyum kardeşlerimiz gerekli çalışmaları yapıyorlar. Şehir bu noktada çok şeylerin cevabını arıyor. Burada şehir adına 2 milyona en güzel şekilde arzedecek nakledecek yansıtacak olanlarda basındır" dedi.

HERKES DESTAN YAZDI

Vali Ali Yerlikaya, demokrasi nöbetinin Çarşamba gününe kadar devam edeceğini belirtirken, meydanın hazırlanmasında emeği geçenlere de teşekkür etti. Vali Yerlikaya, "Bu meydanın hazırlanmasında platformu, sahnenin ses düzenin hazırlanmasında, insanlarımız sıcaktan bunalmasın, zor duruma düşmesin diye gül suyu ile serinletmeye, ikramlara kadar ev sahipliğini bu kadar mükemmel ve güzel yapan belediye başkanlarımıza, hayırseverlere teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun tuttukları altın olsun, Allah ayaklarına taş değmesin diyorum. Gerçekten herkes destan yazdı" dedi.

BİR ŞİRKET 10 MİLYON VERDİ

Fatma Şahin, kampanyaya bir şirketin 1 milyon, diğer bir şirketin 2.5 Milyon TL verdiğini belirtirken, "Milyon veren var. 20 Milyon TL toplandı. Şehrimiz hayır yapmaktan çekinmeyen bir şehir" dedi.

DEMOKRASİ MEYDANI'NIN İSMİ DEĞİŞİYOR

Vali Ali Yerlikaya, Demokrasi Meydanı'nın isminin 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olması için Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin'in bir karara vardığını ifade etti. Yerlikaya, "Fatma şahin, demokrasi meydanınımızı 15 Temmuz demokrasi meydnı verme ile ilgili bir karara vardı. Meydanda konuşma yaparken bunu kendi ağzından işittik. Buradan müjdeyi verelim. Bu meydan büyüyecek, buradan ilk defa duyuralım" dedi. 

KURUMLAR TAŞINIYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in bizzat takipleriyle,  o zaman Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım'ın karayolları genel müdürlüğüne talimatı ile Valilik binasının taşınacağını belirten Ali Yerlikaya, "Bu oturduğumuz binada 20 ay sonra toplantı yapamıyor olacağız. Burası 15 Temmuz Demokrasi meydanının gazi şehre yakışır hale gelmesi için taşınacak. Milli Eğitim il müdürlüğü şu anda yeni bir binaya taşınacak. Onlarla ilgili hazırlık yapılacak. Emniyet müdürlüğümüzle ilgili 1 Mayıs'ta DAEŞ'in saldırısından sonra biz emniyet müdürlüğünü, gelir idaresi başkanlığına defterdarlığa veriyoruz. MİT bölge başkanlığımızın yeni taşındığı yerin, oranın tam karşısında 70 dönüm yer Mehmet Şimşek'in girişimleriyle, oradan bize 70 dönüm yer veriliyor. Projeyi bulduk, revize ediyoruz. Emniyet müdürlüğü, çevik kuvvet ve dışarıda hiç bir şubesi, o kampüsün içinde kalmayıp yeni yapacağımız kampüsün içinde kalmak üzere o yeni adrese taşınacak. Valilik olarak Fevzi Çakmak'a karayollarının olduğu yere gideceğiz" dedi. Fatma Şahin de, "Stadyumla beraber 1 milyonu ağırlayacağımız meydanımız olacak" dedi.

SON LİSTE İŞTE BU

Gaziantep'te 15 Temmuz darbe girişimi sonrası görevden uzaklaştırılan veya ihraç edilenlerin listesi: Aile ve Sosyal Politikalar 13, İl Gıda Tarım Hayvanılık Müdürlügünden 3, Antepfıstığı Araştırma Ens 1, Gençlik Spor İl Müdürlüğünden 2, Orman Su İşleri Şu Müdürlüğü 1, İl Kültür turizm Müdürlüğü  1,  İl Müftülüğü 45, Kredi Yurtlar Kurumu 1, İş Kur 8, Gap Gümrük ve Tiç. Bölge Müdürlüğü 3, DHMİ Başmüdürlük 5, İlbank 7, Ulaştırma Deniz Hab. 7. Bölge  Müd 1, İl Emniyet Müdürlüğü 162, TEİAŞ 5, İçişleri Bakanlığı 1, Toprak Mahsülleri Ofisi Şube Müdürü 3, PTT Başmüdürlüğü 9, İl Milli Eğitim 1030, İl Halk Sağlığı 55. Kamu Hastaneleri Birliği 47, Gaziantep Üniversitesi 103.

GÖREVİNE SON VERİLENLER

Tarım Kredi Kooperatifleri 1, İl Jandarma Komutanlığı 8, Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'nde 1, KOSGEB'te 1 ve İpekyolu Kalkınma Ajansı'nda 10 kişinin görevine son verildi.

HAKKINDA İŞLEM YAPILANLAR

Gaziantep'te, adli, askeri, kamu ve sivilde ise durum şöyle: 87 hakim savcı gözaltına alınırken 78'i tutuklandı, 9'u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Askeri personel (jandarma hariç) 53 işi gözaltına alandı, 52 kişi tutuklandı, biri serbest bırakıldı. Kamu personelinde, 154 kişi gözaltına alındı, 39 kişi tutuklandı, 63 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 17 kişi serbest bırakıldı, 35'inin işlemi devam ediyor. Sivilde, 88 kişi gözaltına alındı, 29 kişi tutuklandı, 17 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 24 kişi de serbest bırakıldı, 18 kişinin işlemi devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.