1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GAZDAŞ'tan yeni tarife açıklaması
GAZDAŞ'tan yeni tarife açıklaması

GAZDAŞ'tan yeni tarife açıklaması

Doğalgaz 17.8 kuruş arttıTemiz, güvenli ve ekonomik bir yakıt olan doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılması için çalışan GAZDAŞ, kamu otoritelerinin...

A+A-

Doğalgaz 17.8 kuruş arttı

Temiz, güvenli ve ekonomik bir yakıt olan doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılması için çalışan GAZDAŞ, kamu otoritelerinin belirlediği yeni ödeme tarifeleri ile ilgili bilgilendirmede bulundu. GAZDAŞ Gaziantep Bölge Müdürü Muzaffer Yalçın, daha önce 0,87+KDV olan tarifenin 17.8 kuruş artarak 1.05+KDV olduğunu belirtti.

 

Yalçın, Gaziantep'te, sekiz yılın sonunda 24 Şubat 2014 itibarıyla taahhüt ettikleri sıfır tarife uygulamasının sonlandırıldığını belirterek, "Diğer bölgelere kıyasla en ucuz doğal gazın tüketildiği bu dönem sonrası yeni tarifeler, GAZDAŞ olarak herhangi bir yetkimizin bulunmadığı yeni kanun düzenlemesiyle belirlenerek 1 Şubat 2015'ten itibaren tüketiciye sunulmuştur'' dedi. 

 

31 ARALIK 2016'YA KADAR GEÇERLİ

 

Gaziantep bölgesinde Nizip, Kilis'in de aralarında bulumduğu 3 yerleşim bölgesinde konut ve sanayi tüketicilerine doğal gaz dağıtımında bulunan GAZDAŞ'ın, kamu adına ve kamu denetimi altında sağladığı bu hizmetin bedeline ilişkin yeni düzenlemelere dair bilgiler veren GAZDAŞ Gaziantep Bölge Müdürü Muzaffer Yalçın, '' Doğal gaz dağıtım piyasasının 4646 sayılı Doğal gaz Piyasası Kanunu'nda yapılan düzenleme ile Türkiye genelinde tarifesi belirlenen 70 dağıtım bölgesi arasında Gaziantep'te bulunmaktadır. Kanun gereği ilk sekiz yıllık hizmet süresini dolduran dağıtım şirketlerine yetkili mercilere yeni tarifeler verilmektedir. Gaziantep Bölgesi Dağitim Şirketimize, 24 Şubat 2014 tarihinde bu süreyi doldurması sonrasında , 1 Şubat 2015'ten itibaren geçerli olmak üzere yeni tarife bildirilmiştir. 1 Şubat 2015'ten 31 Aralık 2016'ya kadar geçerli olan bu tarifenin belirlenmesi ve hangi tüketim grubunun ne kadar tarife alacağı konularında, ülke genelindeki diğer dağıtım şirketleri için de geçerli olduğu gibi GAZDAŞ'ın da herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır'' diye konuştu.

 

GAZİANTEP'TE EN UCUZ DOĞAL GAZ TÜKETİLDİ

2001 yılında yürürlüğe giren Doğalgaz Piyasası Kanunu'nun, temiz ve ucuz bir enerji kaynağı olan doğal gaz kullanımının kısa sürede ülke genelinde yaygınlaştırılmasının sağlanması için yerleşim birimlerinde dağıtım hizmetinin özel sektör eliyle yapılmasını öngördüğünü ifade eden Yalçın, "Bu düzenleme çerçevesinde halen 70 yerleşim biriminde doğalgaz dağıtım hizmeti, özel sektör eliyle verilmektedir. Bu yerleşim birimlerinden biri olan Gaziantep bölgesi sınırları içinde doğal gaz şebekesi tesis edilerek, doğal gazın tüketicinin kullanımına sunulması çalışmalarına da GAZDAŞ talip olmuştur. GAZDAŞ bu hizmete talip olurken, vereceği hizmet karşılığında değerli tüketicilerden sekiz yıl boyunca herhangi bir bedel almayacağını taahhüt etti. Sıfır tarife olarak adlandırılan bu taahhüte ilşkin, doğal gaz dağıtım faaliyetlerinin kamu adına özel sektör adıyla yapıldığı geçtiğimiz sekiz yıl boyunca, sıfır tarife uygulaması 70 yerleşim biriminden aralarında Gaziantep'in de bulunduğu 10 bölgede yapılmıştır. Bu uygulama kapsamında doğal gaz arzı sağladığımız Gaziantep'te 2006'dan bu yana ülke genelinde diğer bölgelere kıyasla en ucuz doğal gaz tüketilmiştir'' dedi. 

 

GAZİANTEP'E 8 YILDA 230 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK

 

 

GAZDAŞ olarak Gaziantep bölgesinde hane halkı ve sanayicilerin en uygun şartlarda doğal gaza ulaşmasının en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayan Yalçın, "Sürekli yenilenen altyapı çalışmalarımız, bu amaz doğrultusundaki yatırımlarımızın sonucudur. Altyapı çalışmalarımız sayesinde Gaziantep bölgesinde 450 bin tüketicimizin kapısına doğal gaz kullanıma hazır hale getirilmiş ve 110 bin tüketicimiz ise fiilen dogal gaz kullanımına başlamıştır. Açıklanan bu tarife GAZDAŞ Gaziantep Bölgesi dogal gaz dağıtım şirketi olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yatırım ve sizlere vermekte olduğumuz hizmetlerin karşılığı olup doğal gaz faturalarında her metreküp doğal gazın bedeline ilave edilecektir. Söz konusu uygulamalar kapsamında GAZDAŞ 8 yıllık süre içinde Gaziantep bölgesinde 2456 km dağıtım şebekesi oluşturarak, 105 adet doğal gazın basıncını ayarlayan ve miktarını ölçen istasyon montajı gerçekleştirdi. GAZDAŞ bölgede bu altyapının oluşturulması için 2014 sonu itibariyl 230 milyon TL'lik yatırım yapmış olup, yatırımlarına hız kesmeden devam etmeyi planlıyor" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum