1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GAGİAD'da kargo işine el attı
GAGİAD'da kargo işine el attı

GAGİAD'da kargo işine el attı

İlk kez Gazetemizin ortaya çıkardığı ve gündeme taşıdığı Havaalanındaki kargo rezaleti için, bu kez GAGİAD Başkanı Yaşar Erturha'da görüş belirtti...

A+A-

İlk kez Gazetemizin ortaya çıkardığı ve gündeme taşıdığı Havaalanındaki kargo rezaleti için, bu kez GAGİAD Başkanı Yaşar Erturha'da görüş belirtti ve "Yeni açılan pist ile birlikte uluslararası havalimanı statüsüne kavuşan Gaziantep Havalimanı'ndaki kargo terminali eksikliği Gaziantep'in ayıbı olmaktadır" dedi.

Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer'in gazetemizin yayından sonra görüş belirttiği kargo konusundaki gelişmelerin yavaşlamasının ardından bürünen sessizliği bu kez GAGİAD'ın bozması memnunluk yarattı. Yaşar Erturhan, Marmara Bölgesi'nden sonra Türkiye'nin en büyük sanayi ve üretim üssü olan Gaziantep'te hava kargo taşımacılığının olmaması ve hava kargo terminalinin bulunmamasının Gaziantep için lojistik bir zayıflık olduğunu bildirdi.

ÇOK BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Erturhan, Türkiye'nin yıllık 100 milyar dolarlık ihracatının yaklaşık 3 milyar dolarını tek başına Gaziantep'in gerçekleştirdiğini belirtti. Erturhan, Güneydoğu Anadolu'nun ve GAP bölgesinin en büyük ticaret hacmini gerçekleştiren ve daha da fazlasını potansiyel olarak bünyesinde bulunduran Gaziantep için kara, hava ve demiryolunun lojistik anlamında çok büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

GAZİANTEP'İN AYIBI

"Otoyol bağlantıları ile geçtiğimiz 10 yılda çok önemli mesafe kaydedilen ve verimlilik artışı sağlanan kara lojistiğinin yanında hava kargo lojistiği yönünden hiçbir mesafe alınamamıştır" diyen Erturhan, "Yeni açılan pist ile birlikte uluslararası havalimanı statüsüne kavuşan Gaziantep Havalimanı'ndaki kargo terminali eksikliği Gaziantep'in ayıbı olmaktadır. Özellikle Ortadoğu, körfez ülkeleri, Bağımsız Devletler Topluluğu, AB ülkeleri ve ABD olmak üzere dünyanın 120 ülkesine ihracat yapıp çok önemli fuarlara ev sahipliği yapan Gaziantep için kargo terminalinin kurulması aciliyet taşımaktadır" şeklinde konuştu.

GİRİŞİMDE BULUNULMALI

Erturhan, Ulaştırma Bakanlığı'nın, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin Gaziantep Hava Limanı'na kargo terminali kurulması kapsamındaki girişimlerinin Gaziantep ve ülke ihracatına ivme kazandıracağını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.