1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. Gaderin Romanı
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaderin Romanı

A+A-

İKİNCİ BÖLÜM

- III -    

- Ôlum bilmeyn mi arıyı ve garıyı gezdirirsen dırdırlamıya zaman bulamazlar.Şerefe!”

Rahimenin son gonuşmaları Salihi çog irahatsız edmişdi. Milletvekili olarak dêl ha, goca olarag. Salihin can sıhıntısını fargetti arhadaşı.

“ Demograsi deyk ya Salih, evdeki muhalefete bile tahammül edemeyg!”

Acımtırag gülüşdüler.

Meclis bagçası yeni açılmışdı. Ağaçlar göveriydi. Aylardan Mayıstı. Mayısın da yimyedisi. Yıllardan 1960.

TÜRK ORDUSU VAZİFE BAŞINDA İDARE ORDUDU. 

Silahlı kuvvetler sabaha karşı saat 0.3.00 de idareyi ele aldı. Hareket hiçbir can kaybı  olmadan başarıldı, ORDU YÖNETİME EL KOYDU.

Sabah saat 0.4.36da Angara Radyosundan yapılan bir anonsda:” Bugün demokrasimizin içine düştüğü buhran ve en son müessif hadiseler dolayısıyla ve kardeş kavgasına meydan vermemek maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetleri memleketin idaresine ele almıştır.”

“ Bobamı da götürürler mi anne ?

- Dur bakalım oğlum! Allahtan umut kesilmez…Teslim olun diyorlar ama?!

- En eyisi teslim olmag…Sonunda ölüm yog ya...Geçer,  bu da geçer Rahime…”

D.P.Milletvekili, yügseglerden atıp dutan Salih guzu guzu teslim oldu. Bi gün önce aslan kesilip kükrüyen tahgigat gomisyonu üyeleri, bahanlar gurulu üyeleri ve tüm Demograt Parti üyeleri Harbohuluna götürüldüler…Ey,  ne deycin, en güçlünün hugugu her zaman geçerli oluy ne yazıg ki…

Bu da geçer deniy amma günler de geçme bilmey… Heç kimsey heç kimseynen görüşdürmeyler…Arıya goyacak torpil de galmadı! Dün gapılarını hörmetle çalanlar ortalıgdan gayboldu. Yer yarıldı yere girdiler sahı!

Gürsel :”Hareket DPlilere garşı dêl!” demiş, pekey kime garsı? Namıg Gedik intihar edmiş!”

Yunus  Gaya yên üzgün. Yıhıldı adeta çocug. Salihin özbobası olmadêni sôlesem R  acısı azalır mı acaba dey algından geçiriy Rahime? 

Bayarın, Menderesin sorgulanmasına başlanmış… Önce don davası…Bu nasıl iş yav? Demeg Türk Silahlı Guvvetleri dona karşı ehtilal yapmış! Darbe-i Hükumetin adı ehtilal olmus! De gel de âlama gülünecek halımıza!

Yunus Gaya erim erim eriy. Aylardır bobasını göremedi. Rahime Yassıadaya getmeg uçun bazı girişimlerde bulunduysa da… Sonbahar geldi çatdı. 14 ekimde duruşmalar başladı. Otuz altı gişinin idamı isteniy. Aralarında Salih yog. Onun boynu ipden uzag…

 Rahimenin Anı Defterinden

14 Ekimde duruşmalar başladı. Otuz altı kişinin idamı isdeniyor. Aralarında Salih yok. Ama bebek davası, köpek davası, kasadan çıkan don davası, yok müstehcen resimler, Başbakanın aşkı! Örtülü ödenekten alınan cımbız! Kepazelik! Bunlar aptallık! Bu aptallık bizimkini kurtarır! Bunları anlattım Yunus Kayama. O daha ziyade arkadaşlarıyla olan ilişkilerinden dolayı yaralı. Kimseyle görüşmüyor, dışarı çıkmıyor. Gerçeği söylesem mi;  Salihin…Yazmaktan bile çekiniyorum, bakarsın defterim eline falan geçer diye…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.