1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. Gaderin Romanı
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaderin Romanı

A+A-

BİRİNCİ BÖLÜM

XII

- Dur hele bi bardag da ben içiym dey, daha birinci bardândahı arahıdan bi yudum dâ aldı... Masada bişey galmamış…Ortalıg Kel Alinin bağına dönüg; ne pendir, ne bastırma galıg…Utandı. “ Birez dâ pendir getirym bari, dey getdi birez dâ pendir getirdi…O da duzlu mu duzlu yinecê yog.. O bâ bahıy, ben ona bahıym...Yanı, Allah seni inandırsın, ters bişey sôlese çahâcam bi tene…Bu gader sinirliym yanı…La sahı biznen alay ediy yav! Biz sennen belaber getmedig mi ağam, ilk dafa, bi sürü kâp mâp yapdırıp evine…Sennen belaber annadmadıg mı biz gendi romanımızı yazdırmag isteyg dey! Hatda azıcıg da başından dinnetmedig mi teybi…Yog! O dinnedê gısmı goymuş başına, geçen sefer de sâ  söyledim ya ! Amma başga heç bi haneg yog! Ne benim hayatımdan, ne bizim kövden, ne bizim avraddan, ne arhadaşlarımdan söz etdê yog! Tuddurmuş bi langir lingir… Herif savcılıgdan istifa ediy…siyasete atılıy Antebin demirgrat partisi il başganı oluy…Hangi seneler taa 1946lar filan…Dâ o seneler de sen doğmeygdın,  ben bile  dâ beş altı yaşlarındeym zaten bişey hatirlemem…Bu dudmuş particilê annadıy, bahalılê annadıy, yog egmeg garneynenmiş, yog ezen  Arabca ohunuymuş… Ben bildim bileli ezan-ı Muhammedi böyle ohunur… Esgiden güya Tanrı uludur, tanrı uludur” diyesilermiş…Sen heç beyle bişey duydun mu ? Uyduruy bu herif yav! Neyse,! Ben bi sefer dâ yüzümü berkitdim :

”Ağam,  gusura bagma,  dedim, benim teybim senin işine yarameyse,  ben onu alıp gediym...sen de romanıyn heyrini gör…Ben romanımı yazdıracag başga bi aglı başında yazar bulurum sen heç meraglanma, dedim kinayeli, annadın mı ?

- Nasıl istersez, dedi. Ben size başında da sôledim, aslında biz romanı yazmayız, roman bizi yazar, ya da bir başga deyişle, roman gendini yazdırır...Bu bahımdan ben sizi anleym, siz isteysez ki sâti daggasıyla Memikin hayatını annadıym…Ama o zaman roman olmaz ki…sizin anılarınız, hatıralarınız   olur,  bizim heç bi gatgımız olmaz… o zaman verin mesela daktilo  yazmasını bilen birisine, yazsın, götürün matbaaya bassınlar…”

Aslında sôledên de haglı taraflarda yog dêl! 

“Gözel sôleyn de yorum , dedim, sen de heç benden bahsetmeyn ki, varsa yogsa şo Salih mi ne ve de avradı, haglısın yên gözel bi avrad….Amma bennen ne alahası var…ilerde romanda bennen bi alahası olacânı da sanmeym…öyle dêl mi ?

Hösdü. 

Ben devam eddim dedim ki, “Asıl sen gusura bagma ağam, amma yorum senin şu yazdıglarında da bennen alâhalı heç bişey yog...Azıcıg ucundan gıyısından Memik olseydı…Devam ed ağam derdim...Ey Memik yog! Memik olmayınca ben de o romanı ohumam. Alıp da kimsiye vermem!  Ben zaten hayatımda öyle geregsiz şeylerle urgaşmamışım, bu yaşdan sôna roman ohumaya kagsam gözlerime yazzıg!”

Bagdım ki bozulur kimi oluy yumuşadım, bozuntuya vermemeg içun: “Pekey ağam, dedim, gene teybim sende dursun, baharsın bi gün teybim sâ romanını yazdırır! Biz de o vahıt Memikin romanını ohurug çıgmaz ayın son çarşambasında!..He! Aynen beyle sôledim! …Heç! Güldü! Ağam ,dedi, biz sennen duz ekmeg yidig, muhaggag Memiki annadacâm da, birez sabırlı olmag lâzım… Dedêm kimi yazdêmız şeyler bizi alıp götürüy… Onun uçun romanın gaderi deym ya…”

Ne deycin ağam, hele yazsın bitirsin bâlım… İşimize gelirse bi tene alır ohurug, bizden de bahsetmeyse niye alag…Dê mi ya?!

 

He! Ben de eyle düşündüm, allesmalladıg dey kötüleşmeden ayrıldım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.