1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. Gaderin Romanı
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaderin Romanı

A+A-

BİRİNCİ BÖLÜM

 

 

- VIII-   

               

 

Rahime biriz dâ zaman geçsin dey …

Rahimenin gayınbobası son bir atâ kagdı ama, nafile..” O benim gardaşım!”deyp kesdirip attı Rahime…

Aynı yılın ağustosu ya da tomusuydu. İlk dâfa çog  partili seçim yapıldı. Seçime hileler gatıldê iddâları aldı yörüdü. Seçimlerde CHP 396 milletvekillê gazanırken, DP 62 milletvekillê aldı. Bu bile bôg muvaffakiyetdi. Bu  arada :” Ulan size noluy? Bu memlekete gomünistlik gerekiyse biz getiririz !”, deyen Angaranın meşhur valisi Nevzat Tandoğan intihar etti. İntihar sebebi ganıtsız  galdı.

Abov : Develüasyon : Dolar:2.80.

Millet uzun süre bu ‘deve ve ‘losyon kelimelerinin bileşkesinin ne oldônu annamıya çalışdı. Şu ihracad da neyin nesiydi ? İthalat efendi kimdi ?  Dış ticaret açê ne yav ?

Avrıpıya niye  açılıyk ? Güleşcilerimiz Avrıpa şampiyonu oldu. Yunus Gaya da garar dêştirdi. “ Ben güleşci olcam!”

“ Bu  kadar bekledik , dedi, Rahime, bir kaç ay daha geçsin ikinci seney-i devriyeyi de tamamlıyalım nikahı yaparız!”  Fargındamısêz Rahimenin dili düzeliy…

Rahime Antep âzının çatlak a ‘larından gn karışımı burun seslerinden, klerin g olmasından, tlerin d olmasından kurtuluyordu, yanı gurtuluydu, gurtulmıya çalışıydı...

 İşin garip tarafı Salih de gederek Antep âzını dâ çog taklidedmiye,  Antepli kimi gonuşmuya gayret gösteriydi…Ne der ne sôlersin, tersine dünya…

Tabii  Salihin ki boşuna dêldi, bi sebebi vardı. Seçimler sırasında; hususiyetle Rahimenin gayınbobası tarafından Savcı Salih aleyhine dedigodular da yaymıya başlamışlardı…. 

“  Antepli dêl, Savcı demirgıratı dutuy…

“ Yunusu da o vurdurttu…

 ” Şimdi de garısını…”

Particilig de işin içine girdi. Particilig gana susamış sülügler kimi  ocaglara,  bucaglara, köylere., gahvelere, radyo boşlarına, meyhanalara, sohbetlere bulaştı. Çarıglı enkan-ı harbin hemen hepsi : “Ben başbahan olsam!...” dey ahkâm-ı kebirler kesmiye başladı..

Başbakan Peker :  “Vicdan ile Allah arasındaki hududun dışına çıkarak, dünya işlerinde dinin etkisini kullanmak isteyenler cemiyete zehir katan insanlardır!” dedi.

Abov bu nasıl hanek la ?!

Savcı Salih de namaza başladı. Önceleri Cuma. Sonâ beş vahıt. Yunus Gaya iki yaşını bitirdi. Et fiyetleri artdı. Garamanın goyunu sônadan çıhar oyunu hesabı etin kilosu iki  lira yirmi guruşa yügseldi.

Bolçevigligle, gomünistlik bir süredir yer dêşdirmiye başladı. Ancak  gonünizm Meclise de sirayet eddi.  İçişleri Bahanı Demograt Partilileri gomünizme hızmet etmegle suçladı. Esgi milli Eğitim Bahanı Hasan Ali Yücel de gendisini gomünistlikle suçluyan Kenan Öneri mahgemiye verdi. Gülme gomşuna gelir başına! 

Mart  gapıdan bagdırır gazma küreg yâdırırken, baharı begliyen gumrular kimi Savcı Salihle dul Rahime nikâhlanıp zifafa girdiler. Dâ önce girdilerse mabalları boyunlarına. Çünkü zifaf gecesi onlardan kimse ganlı bez istemedi. Alan razı, satan razı, arada ne gezer çullu tazı

Pekey! Dedigodular bitti mi ? Ne gezer?

“ Müddümümi savcısı da az dêlmiş ha !”

“ Yere bahan yüreg yahan Rahimeye de bahındı hele!”

“ Yunusun gatili savcıdır derlerdi de inanmazdım, aha şindi mabalı boynuna yorum…”

 “ Bahusus…..

“ Nitekim…

“ İsdifa edip partiye geçecekmiş deyler…”

” La yorum  ohudun mu Çarşamba ‘da Yoğurt Pazarı Camii imamı verdiği vaazda : Başımızda Halk Partisi oldukça başka partiye gitmeyiniz mealinde vaaz vermiş…”

Savcı Salih gazetede ohuy : Turancılar Beraat etti.  Bu haberin hemen yanıbaşında bi başga haber: “Zincirli Hürriyet gazetesine saldırıldı…”

Savcı Salih gendi gendine soruy :Bu Mehmet Ali Aybar da kimmiş yav?

“ Annaşıldı, dedi gendi gendine Savcı Salih, Rahimenin yeni gocası, bunlar üniversitede yuvalanmaya başlamışlar… Bizim zamanımızda…”

“ Kimler? diye sordu Rahime.

“ Hem de profesör bunlar; Pertev Naili Boratav, Muzaffer Şerif,  Doçent Behice Boran, Niyazi Berkes...daha başgaları…

 - Ne yapmışlar ki ?

-  Ne yapmışı var mı Rahime ? gomünist bunlar gomünist…

-  Komünist ne demek Salih Bey ?

“  Hani bana bey demiyecegdin bi tanem!

-  Ne yapıym alışamadım daha bi türlü…Komünist ne demek ?

-  Anlatması çok uzun... Senin annıyacân bunlar ana-avrad tanımazlar, şapgasını asan girer başgasının evine…

-  Heç öyle şey mi olurmuş!

 

-  İşte onlarda böyle…”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.