1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. Gaderin Romanı
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaderin Romanı

A+A-

BİRİNCİ BÖLÜM

 

 

- VIII-   

                 

Zaman! Bütün başlangıçların önceli; tüm sonların süreği. Zaman! Bilimin başlangıcı, başlangıcın sonsuzluğu, sonsuzluğun bir türlü bitmiyen sonu… İnsanoğlunun ilk bulgusu ve ebedi çüzümsüzü. Sevgisi, gorhusu…

Ne zaman ? Ay doğarken.

Ne zaman? Gün batarken.

Ne zaman? Dikilitaşın kölgesi  şuruya düşdô zaman…

Ve kölge, ilk bôg zaman ölçütü! Ve bilinir ki ışıgdır kölgeyi yaradan tanrı!

Babillerin Kamer takviminden bu yana  binlerce yıl geçmişdir. Mısırlıların M.Ö. 4241 yılından beri gullandıgları “Nil yılı” tagviminin üzerindense 6187 yıl.

Yirminci çağın birinci yarısında burada birkaç zenginin kösteklisinden; birkaç üst düzey memurun kolundahı sâtden, bir de bazı zenginlerin evlerindeki duvarlarda sarkıçları sallanıp duran, yarım sâtde bir, ya da tam sâtlerde vuran gonguyla ya da bir gugug guşunun başını çıhardıp guguglamasıyla zamanı gösderen duvar sâtinden başga her şey gelenegsel ölçülere göre ölçülür. Bir zaman ölçer de radyo : “Gonga viurulduğu zaman  saat ondokuzdu!”

Ondokuzdu ama şindi ondohuz dêl! Niye ki? Ahıp geçdi getti zaman…Geleceg geçmiş oldu…

 “ Nasıl gurulur gızım Rahime bu sât? Bagsana durmuş sallanmey!

 - Ben de bilmeym Hala ,hep rahmedli gurardı, bi kere gurmuşdum unuttum…”

Rahime bunca işin gücün arasında bi de sât gurmagla mı uğraşsın yanı ?! Zaten bi işe yaradê da yog.  Çiflig çalışanları  güccüg guşlugda kahar, bôg guşlugda yimêni yir, gavag ağacının kölgesi  guyuya erişdi mi gazan ataşa gonur, aha şu fısdıg ağacının kölgesi şu yana döndü müydü ikindi namazı,… Yanı gıssacası burada zaman kölgeyle, ışıgla ölçülür..Asıl iş güneşde ve aydadır. Gecelerin süsü ay , bôg zaman birdimlerini ölçer. Hilal ay, ayın önüçü,  dolunay,  ondördü… Güneş genelligle sât birimidir. En bôg yardımcısı da ellerdir. Gaşın üzerine gonulup şöyle bi bahılamayınca güneşe o zaman ışıg ve kölge devreye girer. Ezan da önemli bi zaman ölçütüdür. Ezandan önce, ezandan sonâ, eli gulânda…

İşin dorgusunu sôlemeg lazım gelirse peg de  sâte mâte ehtiyaç yogdur. “ Allahın günü mü bitiy!”  “Acele işe şeytan garışır! ”  ” Ağır get ki yol alasın!” “ Erişir menzil-i maksuduna ahesde geden, tiz-i refdar olanın payine dâmen dolaşır!” “En acele işin altı ay högmü var yav!”  “Sabah ola heyrola! “  “Sabahın şerri âşamın heyrinden eyidir!”

Yüz yıllardır bêyle gelmiş şindilig de bêyle gediy…

Uzaglıg ölçütü de metre mürte dêl ha! Yüz adım, beş garış, iki süngüç, bi gurşun atımı, üç cuvara içimi, burnunun dibi…

Yügseglig : iki minare boyu… Gavak ağacı gader…Sırıg kimi…

Zaman!

Nasıl da geçiy zaman!

“ Nasıl da geçiy zaman! Şuna bag daha dün diş hedêni yidigdi, şindi gocaman adam oldu…Candarma olacâm; adam dövecêm  deyp duruy…”

Zaman geçmiş Yunus Gaya dört yaşına basmışdır ama, aradan geçen zamanda neler olup bittêni bilmeg de  şindiye gader bu kitabı ohuyp da elinden admamış olan sabırlı karilerin haggıdır! Şindi şu aradan geçen zamanı annadag.

 Galiba nisan ayındaydı Sene 46 idi. İlgbaharda hususi otoların  trafiğe çıkma yasağı galdırılmışdı.  Beş yılı aşgın bi süredir çifllên hangarında paslanıp duran cip elden geçirilmiş,  tamir ettirilmiş ve de Rahimenin çiflig içerisinde araba sürme tecrübeleri başlamışdı.  Yunus Gayanın yaşı dâ o zaman güccüg.

“Afat kimi gadın anam!” demiyen galmamışdı.”Vallahi teyyare versen eline onu da uçurur!” Ve diggat buyurulsun Savcı Salihin de yardımıyla ehliyet bile alınmışdı! Hususi araba, hususi hürriyet demegdi…Anneymısez?! Rahime ile Savcı eyice birbirlerine yaglaşıylar… Birez dedigoduları çıhıy amma, aldırdıgları da yog.. İkisi de bekar, ikisi de genç, sôna,  niyetleri de ciddi…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.