1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. G.ANTEPTE TOPLU TAŞIMAYA YAPILAN ZAMLAR
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

G.ANTEPTE TOPLU TAŞIMAYA YAPILAN ZAMLAR

A+A-
Bilindiği üzere 1 Kasım 2014 tarihi itibariyle, Gaziantep Halkına hizmet veren ve kullanıcılarının çoğunluğunu, Öğrenci, Memur, Emekli ve dar gelirli vatandaşlarımızın oluşturduğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesine ait ulaşım araçlarına %25 ila %50 oranlarında zam, Havalimanına sefer yapan otobüslerde %12 indirim yapıldı.

Faaliyete geçtiğinden bu yana yaklaşık 4 yıldır aynı tarife ile çalışan tranway ücretlerinin öğrencilerde 50 kuruştan, 75 kuruşa, tam bilette 1 liradan 1.5 liraya çıkarılması %50lik bir zamma denk geliyor.

25- 50 kuruş küçük rakamlar olabilir, buradan zam yapanlara komik de görünebilir ancak bu ulaşım aracını kullananlar için gelirleri itibariyle çok ciddi rakamlar.

Bu zamlar öğrencinin harçlığına el konulması, çalışanın emeğinin ekmeğinin gasp edilmesidir.

Çünkü yapılan zam ile ayda 15 lira öğrenciye, 30 lira tam bilet kullananlara ekstra yük yüklenmiştir.

Bu zam oranları ile bir asgari ücretlinin aylık ulaşım gideri maaşının %10nuna denk gelmekte olup onların sıkıntısına sıkıntı katmıştır...

Emekli ve Memurlar için durum diğerlerinden farklı değildir.

Maalesef bu haliyle Gaziantep  Büyükşehir Belediyesi halk için belediyecilik yapmıyor, şirket belediyeciliği anlayışı ile hareket ediyor, adeta ticari bir işletme gibi çalışıyor.

Halkın parasıyla halka zulmeden bu anlayış kabul edilemez.

Çünkü ülkemizde hiçbir çalışanın maaşına bu oranda zam yapılmamıştır.

 Bu zamlarla en temel insan hakkı olan toplu ulaşım, halkımızın canını acıtır hale gelmiştir.

Halkın parası ile alınan araçlar, yapılan zamlarla halkımız tarafından kullanılamıyor.

Oysa toplu ulaşım, çağdaş normlarda, kaliteli, ucuz ve erişilebilir olmalıdır.

Sn. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN “ Bu zammı yaparken, kenti beraber yöneteceğiz” dediği hangi STK, ODA, DERNEK veya Vakıfla  istişare yapmıştır merak ediyoruz,

Toplu taşıma araçları arasında ki dengeyi sağlamak adına Ulaştırma Koordinasyon Merkezi  (UKOME) heyetinin kararına istinaden bu zam kararının alınmasının bahane edilmesini kabul etmiyoruz.

UKOME Kurulunda bulunan bu karar imza atanların eve tramvay veya belediye otobüsü ile gitmek gibi bir sıkıntıları varmıdır, olsaydı sırf ekonomik olduğu için tramvay duraklarında bekleyen insanları anlayabilirlerdi.

Buradan Sn. Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Fatma ŞAHİNe tekrar soruyoruz,

-Ülkede hangi ücret grubuna %50 zam yapıldı ki siz ulaşıma bu zammı yaptınız.

-Enflasyonun %10, kamu çalışanına emekliye %5-8 oranında zam yapılmışken siz hangi mantıkla %50 zammı yaptınız.

-Öğrenci burslarına %50 zammı yapıldı, yada diğer giderlerinde indirimmi yaapıldı ki, öğrenciye böyle bir zammı reva gördünüz.

-Sosyal belediyecilik anlayışınızda  toplu taşıma ücretlerine zam yaparsak, binen azalır bu sayede binenler rahat eder düşüncesi mi hakimdir.

Bu ve benzeri zamlar Gaziantepin içinden çıkılması zor bir hal alan ulaşım sorunun, trafik keşmekeşinin daha yoğunlaşması anlamına geliyor.

İnsanlar bu zamlardan sonra İbrahimliden, Akkentten, Karataştan, Üniversite ve Binevlerden  özel araçlarını kullanarak şehir merkezine yoğunlaşacak, trafik sıkışıklığı daha da artacaktır.
 
3 lira verip tıkış tıkış seyehat etmektense 5 lira verip arabayla gitmek daha mantıklı gelmektedir.

Halbuki insanların toplu taşıma araçlarına yönlendirilmesine ihtiyaç var.

Bu sıkışıklığın artmaması için, biran önce yeni alınan tramvaylar hizmete sokulmalı,

Otobüs, dolmuş, halk otobüslerine uygulanan ayrı ücret tarifeleri kaldırılıp en ucuz ve en makulü, mümkünse 1 TLye ile şehir içi taşımacığı yapılmalı, ki herkes istediği yere ucuza gidebilsin.

Büyükşehir belediyesinin Plansız ve hesapsız şekilde yapılan harcamalarının faturası halka yüklenmemeli, ulaşıma yapılan zamlar derhal geri çekilmelidir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum