1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fıstık Zirvesi'ne doğru
Fıstık Zirvesi'ne doğru

Fıstık Zirvesi'ne doğru

Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilmesi hedeflenen “Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi” bugün Şehitkamil...

A+A-

Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilmesi hedeflenen “Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi” bugün Şehitkamil Kongre Merkezi’nde yapılacak. 

Festival çerçevesinde ele alınacak olan “Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi”nde Antep fıstığının tüm detayları ele alınacak. Fıstığın daha verimli olarak yetiştirilmesi, tüm kapsamlarıyla değerlendirilmesi, dünya pazarlarında önemli bir yere sahip olmasını sağlamak; şehir ve ülke ekonomisine olan katkısının çok yönlü değerlendirilmesi konuları ele alınacak.

UZMANLAR BİRARADA

Zirve’de kamu kurum, özel sektör, akademi, yerel yönetimler, üniversiteler, fikir önderleri, uzmanlar, STK yetkilileri, uluslararası kuruluşlar ve girişimcileri bir araya getirerek yenilikçi projelerin tanıtımı, yatırım fırsatları, yasal düzenlemeler ve teşvikler için bilgi paylaşımı gerçekleştirilecek.

7 FARKLI KONUDA ÇALIŞTAY YAPILACAK

Gaziantep Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi 2014 kapsamında gerçekleştirilecek “Yeşil Altın Antep Fıstığı Çalıştayı”nda Antep fıstığı tüm yönleriyle kapsamlı olarak değerlendirmesi ve katılımcıların aktif çalışmalarıyla çalıştay sonucunda ilgili alanlarda önemli çıktıların elde edilmesi ve söz konusu çıktıların derlenerek kamuoyuyla paylaşılması hedefleniyor. 7 farklı masada ele alınacak çalıştay konuları, Antep Fıstığı Enerji ve Çevre; Antep Fıstığı İşleme Teknikleri; Antep Fıstığı ve Tarım; AR-GE ve İnovasyon; Fıstıkta Dünya Markası Olma; Antep Fıstığının Sosyal Etkisi (İstihdam ve Kadın); Antep Fıstığı Ekonomisi olarak belirlendi. 

YEŞİL ALTIN ÖDÜLLERİ VERİLECEK 

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından fıstık festivalinde düzenlenecek olan Türkiye'nin 10. Kalkınma Planı hedeflerine katkı sağlamak misyonu ile “Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi 2014”' kapsamında ilk kez fıstığa emeği geçenlere ve fıstığın enlerine ödüller verilecek. Ödüllerin düzenlenmesinin amacı, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda bölgenin fıstık konusunda gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı çok sayıdaki başarılı uygulamayı görünür kılmak ve geliştirilmesini teşvik etmek amaçlanıyor. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.