1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. FISTIK VE BAKLAVAYA AMBALAJ ARANIYOR
FISTIK VE BAKLAVAYA AMBALAJ ARANIYOR

FISTIK VE BAKLAVAYA AMBALAJ ARANIYOR

Baklava ve fıstık artık dünya pazarlarına şık ambalajlarla sunulacak. “Gaziantep Yöresel Ürünler Ambalaj Tasarım Yarışması”nda Türkiye’nin ve dünyanın ünlü tasarımcılarının baklava ve fıstık için orijinal tasarımları yarışıyor.

A+A-

Titiz bir çalışma sonucu finale kalan 33 tasarım arasından dereceye giren tasarımcıların seçilmesinin ardından 04 Ekim Salı günü ödül töreni yapılacak.

ŞAHİN:İNOVASYON ŞART

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Odası iş birliğiyle, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından da desteklenen Gaziantep Yöresel Ürünler Ambalaj Tasarım Yarışması”yla ilglii konuşan Fatma Şahin, fıstık ve baklavanın Gaziantep için “altın” değerinde olduğunu belirtti. Bu ürünlerin kalitesi kadar sunumunun da önemli olduğuna dikkati çeken Şahin, yerel ürünlerin nihai tüketiciye orijinal ambalajlarla sunulmasının ürün değerlerini arttıracağını ifade etti. Gaziantep için UNESCO’nun aldığı gastronomi kenti kararıyla yeni bir dönem, yeni bir sayfa açıldığını vurgulayan Şahin, “Bunu fırsat bilerek artık bütün alanlarda kendimizi yenilemek ve sektörlerimizde her konuda inovasyon gerçekleştirmek zorundayız" dedi.

ÇIKMAZ:ÜNLÜ TASARIMCILAR DAVET EDİLDİ

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdulkadir Çıkmaz da yarışmanın iç piyasaları ve ihracatı olumlu etkileyeceğine inandıklarını ve ürünlerin değerleri kadar sunumlarının da tüketici üzerinde olumlu etkiler yaptığını söyledi.

Yarışma takvimine göre yarışmaya tasarım gönderen tasarımcıların çalışmalarıyla ilgili ilk elemenin yapıldığını ve yarışma finaline 33 ambalaj tasarımının kaldığını belirten Çıkmaz, 3 Ekim 2016 tarihinde jüri tarafından yapılacak olan değerlendirme sonucunda dereceye girecek olan tasarımların belirleneceğini ifade etti.

BARTIK:GERÇEK DEĞERİNİ BULACAK

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık da Gaziantep Yöresel Ürünler Ambalaj Tasarım Yarışması’nın iç ve dış pazarlardaki pazar payının arttırılması ve tüketiciye orijinal Antep baklavasıyla “altın” değerindeki fıstığın hak ettikleri fiyatlarla ulaşmasının sağlanmasının önemli olduğunu ifade etti.

ÖDÜL CAZİP

Dereceye giren tasarımlara her bir kategoride 3’er olmak üzere toplam 12 ödül verilecek. Profesyonel kategoride birinci esere 50 bin TL, ikinci esere 25 bin TL, üçüncü esere ise 12 bin 500 TL ödül, Öğrenci Kategorisinde ise birinci esere 10 bin TL, ikinci esere 7 bin 500 lira, üçüncü esere ise 5 bin TL ödül verilecek.

JÜRİDE KİMLER VAR?

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz Başkanlığında ki yarışma jürisinde İmam Çağdaş Firma Sahibi, Burhan Çağdaş, İTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü - Akademisyen, Doç. Dr. H. Hüma Nur Bağlı, Güney Ambalaj San. Ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Kamerhan Dıblan, Mutfak Sanatları Akademisi, Mehmet Aksel, Orhan Irmak Tasarım - Endüstriyel Tasarımcı, Orhan Irmak, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Akademisyen, Prof. Dr. Gülay Hasdoğan, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı Sertaç Ersayın, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Bölüm Başkanı Akademisyen Yrd. Doç. Dr. A. Can Özcan, TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Akademisyen, Yrd. Doç. Dr. Arda Bülben Yazıcı, M.S.Ü Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Meltem Özkaraman Şen ve Sarten Ambalaj Ticaret ve Sanayi A.Ş. Fabrika Müdürü İlyas Dolar yer alıyor. GAİB hizmet binasında gerçekleşen ilk elemenin ardından 3 Ekim 2016 tarihinde yarışma jürisi finale kalan 33 ambalaj tasarımı arasından dereceye girenleri tespit edecek. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.