1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Fikir bahçesinden yansımalar (3)
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Fikir bahçesinden yansımalar (3)

A+A-

Sabır ile yükselirsin, akıl ile ünlenirsin. Zaaflarla tükenirsin, iradenle yücelirsin.

Hak ettikçe sevilirsin, özlendikçe beklenirsin. Beklendikçe özlenirsin, çok geldikçe silinirsin. Çok iltifat naz getirir, çok konuşmak of çektirir.

Çok harcamak mal bitirir, sabırsızlık can çektirir. Mesafeli olmak güzel, temiz kalple olur güzel. Kötü huylu olmaz güzel, iyi huylu her an güzel.

Birbirine az ilgi duyan bütün insanlar, görüşmeye gelince, kararsızlık çekerler.

Bazıları ilgiyi hep karşıdan beklerler. Bu gibiler her yere, zehirli gül dikerler.

Sevmeye sevilmeye nasibi olmayanlar, paylaşmak gerekince, tilki gibi kaçarlar.

Sevgisi az kişiler, kardeş bile olsalar, birbirinin gönlünde, sık sık yara açarlar...

Sevgi öyle güçlü bir duygudur ki, uçan kuşu bile durdurabilir. Uçmayan kuşu ise, yıldızlara kondurur. Sevgi yoksa yürekte, kanı bile dondurur.

Sevgi dolu ortamlar, derdi hayra yordurur...

Tanıdığın birinden eğer sıkılıyorsan, aslında onunla aranda kayda değer bir dostluk yok demektir. Aslında bazı insanları ve bazı olayları unutmakta, çok sayıda fayda vardır. Yerinde ve zamanında doğru karar alamamak, budalalık sayılır. Yenilgisi ve üzüntüsü ağır olur.

Hoş görüşü az olan, insanlara dikkat etmeli. Onların dostlukları, tüyden daha hafiftir. Dargınlıkla beslenir, deli dolu yaşarlar. Onlar için sadece, kendileri akıllı, iyi ve zariftir. Onlar için başkaları akılsız ve önemsizdir. Bu düşünce onları er geç yalnız ve çaresiz bırakır. Onlar senin zor durumda olmanı, hiçbir zaman görmezler. Onlar için her doğru, gördükleri kadardır. Kendilerine vaat edilen her şeyi, tapulu malları sayarlar. Olmayan her iş için, algıları çok dardır.

İkide bir gücenir, ikide bir küserler. Baktıkları yüzlerde, sanki bir suç ararlar.

Onlar kendilerini bozuk sütten çıkmış bir ak kaşık sanırlar. Oysa son kullanma tarihi geçmiş bozuk sütten daha zararlıdırlar. Her olayın ardından, bir senaryo yazarlar. Geçimleri çok zordur, kaprisleri çok yorar. Olgun insan bunlarda, bilmiyorum ne arar?  Kalın sağlıcakla değerli okurlarım...

Not: Üç bölüm ve üç ayrı köşe yazısı olarak yazdığım bu yazlardaki fikirler,

eski yıllarda yazdığım bazı şiirlerimden yaptığım alıntılarımla düzenlediğim yazılardır. Sizleri sıkmadıysa ne mutlu bana...            

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.