1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ferhat cinayetine büyük tepki
Ferhat cinayetine büyük tepki

Ferhat cinayetine büyük tepki

* Ailesini geçindirmek için okula gitmek yerine çalışan 13 yaşındaki Ferhat'ın vahşice öldürülmesinin yankıları sürüyor… Suriye'deki iç savaştan...

A+A-

* Ailesini geçindirmek için okula gitmek yerine çalışan 13 yaşındaki Ferhat'ın vahşice öldürülmesinin yankıları sürüyor… Suriye'deki iç savaştan kaçarak ailesiyle birlikte Gaziantep'e gelen Ferhat'ın ailesi büyük travma yaşarken, olaya tepkiler çığ gibi büyüyor… .  Suriye Birleşik Türkmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Aytekin, "Herkes ailesini geçindirmek için 10 yaşında 12 yaşından itibaren çalışmak zorunda. Bu çocuğun da ailesini geçindirmek için çalışması ve katledilmesi bizi tarifi imkansız acılara sevketti. Suriyeli olması aslında bütün insanlar adına utanç verici bir olay. Bu çocuk, şu an bizim için şehit mertebesindedir" dedi. Eğitim Sen de, "Çocukların hayatına mal olan, geleceğini elinden alan ve karanlık sokaklar ardında yaşanan çocuk dramlarına  dur denmelidir" açıklamasını yaptı. 

 

TÜRKMENLER ÖFKELİ

 

Suriye Birleşik Türkmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Aytekin, Suriyeli çocuk mültecilerin 10-12 yaşlarında okula gitmek yerine çalışmak zorunda olduğunu söyledi. Aytekin, Ferhat’ın, ailesini geçindirmek için katledildiğini belirtti. 

 

KİMSE KENDİ İSTEĞİYLE GELMEDİ

 

Türkiye’ye hiç kimsenin kendi isteğiyle gelmediğini vurgulayan Aytekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki mülteciler şu an maddi manevi her türlü sıkıntıyı yaşıyorlar. Bizim onlara yardım etmemiz gerekirken, onlara ayrı bir zorluk çıkartmamız insanlığımızla bağdaşmaz. Bu yaşananları hiç tasvip etmiyoruz, o caninin de en ağır cezayı almasını istiyoruz, bu davanın peşinde olacağız. O şehit kardeşimizin ailesinin acısını biraz dindirmek için biraz üzerinde kalacağız. Bu insanlar buraya mağduriyetten, mecburiyetten geldiler. Buraya hiçbir vatandaş kendi isteğiyle gelmedi. Herkes ailesini geçindirmek için 10 yaşında 12 yaşından itibaren çalışmak zorunda. Bu çocuğun da ailesini geçindirmek için çalışması ve katledilmesi bizi ayrıca üzüyor. O çocuğun okulda olması gerekiyordu normalde. Biz de bu işin üzerinde duracağız.“

 

AİLESİNE YARDIMCI OLACAĞIZ

 

Katledilen Ferhat’ın ailesine yardımcı olacaklarını belirterek, “Suriyeli olması aslında bütün insanlar adına utanç verici bir olay. Bu çocuk, şu an bizim için şehit mertebesindedir. Bir çocuk para için veya herhangi bir şey için kullanılıyorsa ve bunun cevabı ölüm oluyorsa ve ne yazık ki kafası kesilerek öldürülmüştür. Ailesi ve bizler şu an çok ağır bir durumdayız. Bir travma yaşıyoruz şu an.” dedi. Yaşanan olayın kabul edilemez olduğunu belirten Aytekin, Suriyeli mültecilerin Türkiye’de maddi manevi her türlü sıkıntıyı yaşadıklarını söyledi. 

 

SAĞDUYULU OLUN

 

Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin, bu tür olaylar karşısında sağduyulu olması gerektiğine dikkat çeken Aytekin, “Bu yaşanan olayın arkasında herhangi bir politik veya başka bir şey yok. İnsanların sakin ve sağduyulu olması lazım. Bu olayların olmaması için bu insanlara, bu yetkili kişilere en azından bu durumların göz ardı edilmesi gerekiyor, çünkü sığınmacılar çok zor şartlar altında yaşıyor. Bütün sığınmacı kardeşlerimiz aynı zorluklarla çarpışıyor, buna bir çare bulmamız yine toplumumuzun elinde. Ne yazık ki arada sırada böyle vahşi insanlar da çıkabiliyor. Bunu bütün topluma mal etmek yanlış olur. Suriye Birleşik Türkmenler Derneği olarak bir şeylerin altından bir şeyler çıkartmadan, duygusal davranmadan, hesap ederek yaparsak bu insanlara bu fırsatı vermeyiz.” diye konuştu.

 

AGA: EN AĞIR CEZAYI ALSIN

 

Suriye Türkmen Gençlik Kolları Başkanı Eyüp Ahmet Aga ise önceki gün Gaziantep’in Karayılan Mahallesi’nde yaşanan Suriyeli Ferhat cinayetini kınayarak, “Ferhatımıza yapılan bu çirkin cinayeti şiddetle kınıyoruz. 12 yaşındaki bir çocuğumuzu kaybettik. Suriye Türkmen Gençlik Kolları olarak bunun takipçisi olacağız. Emniyet müdürümüze çok teşekkür ederim, birkaç saat geçmeden caniyi yakaladılar. Umuyoruz ki en ağır cezayı alsın bu cani ki başka caniler ortaya çıkmasın.” ifadelerini kullandı.

 

ÇOCUKLAR OKULA GİDEMİYOR

 

Suriye’deki savaş yüzünden Türkiye’ye sığınan ailelerin çocuklarını okutamadığına değinen Aga, “Suriye’den gelen çocuklarımız okuyamıyor. Bu çocuklar ne olacak, bu çocukların gelişi ne olacak şimdi? Benim de 14 yaşında bir çocuğum var maalesef okula gidemedi. Türk hükümeti buna bir el atarsa tüm desteğimizi veririz.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

EĞİTİM'DEN KINAMA

 

Eğitim Sen Şube Kadın Sekreteri Özlem Yüksel ise, çocuk istismarlarına ve cinayetlere dikkat çekti. Yüksel, "Son olarak, ülkesindeki savaştan kaçıp Gaziantep’e yerleşen Suriyeli bir ailenin 12 yaşındaki çocuğu haftalıkla çalıştığı işyerinden gaspedilen haftalığını istediği için boğazı kesilerek öldürüldü. Bu olayda ülkemizdeki çocuk işçiliğinde ve göçmen sorununda gelinen vahim tabloyu ortaya sermektedir. Bu çocuklar sokakta, işyerlerinde değil okullarda olmalıdırlar" dedi. 

 

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE 

 

"Çocuğun madde bağımlısı biri tarafından öldürülmesi ilimizdeki bağımlılıkla mücadelenin önemini de  ortaya koymaktadır." diyen Yüksel,"Bir an önce, bu konularla ilgili kurumlar gerekli adımları atılmalı ve tedbirler alınmalıdır. Çocukların hayatına mal olan, geleceğini elinden alan ve karanlık sokaklar ardında yaşanan çocuk dramlarına  dur denmelidir.  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak bizler; bu ve benzeri vakaların bir daha yaşanması için kalıcı çözümlerin bir an evvel hayata geçirilmesini istiyoruz.Yukarıda da belittiğimiz gibi hukukun tecavüzcüleri korumak yerine adaleti tesis etmesini ve Ensar Vakfı başta olmak üzere denetimden uzak olan dini vakıf ve cemaat evlerin kapatılmasını talep ediyoruz. ” Bir kereden bir şey olmaz” anlayışı içerisinde olan Aile ve Sosyal Politikalar bakanını istifaya davet ediyoruz. Mahkemelerin çocukları ilgilendiren cinsel sömürü davalarında kararlarını verirken Türkiye’nin kabul ettiği sözleşmeleri hayata geçirmelerinin bir uluslararası ve insani yükümlülük olduğunu hatırlatıyor, çocuk istismarı ile ilgili davaların takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz" şeklinde konuştu. CHA - LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum