1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Farklılaşmak zorunlu hale geldi
Farklılaşmak zorunlu hale geldi

Farklılaşmak zorunlu hale geldi

Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, değişen tüketici kimliği ve artan beklentilerin de ürün ve hizmetlerin rakiplerden farklılaştırılmasını zorunlu...

A+A-

Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, değişen tüketici kimliği ve artan beklentilerin de ürün ve hizmetlerin rakiplerden farklılaştırılmasını zorunlu kıldığını belirtti.

Aslan, ekonomi konusunda yapılan araştırmaların, tüketicilerin satın alma davranışının her geçen gün değiştiğini gösterdiğini belirtti. Artık sıradan ürünlerin tüketicinin ilgisini çekmediğini, günümüzde her sektörde inanılmaz bir rekabet söz konusu olduğunu ifade eden Aslan, "İşletmelerimiz, tüketici tercihlerindeki değişim ile artan rekabeti dikkate alarak ve yoğun teknoloji kullanarak ürettikleri ürünlerle sektörlerinde kalıcı olabilir. Günümüzde her sektörde inanılmaz bir rekabet söz konusu. Kar payları giderek düşüyor, satış yapmak ise giderek zorlaşıyor. İşte bu durumda, rakiplerinden geride kalmak istemeyen firmalarımız başarılı olmak için mutlaka, kendi markalarıyla ve etkili pazarlama yöntemleriyle ürünlerini satmak durumunda" dedi.

TEKMER KİLİT ROL OYNUYOR

Aslan, değişen tüketici kimliği ve artan beklentilerin de ürün ve hizmetlerin rakiplerden farklılaştırılmasını zorunlu kıldığını belirtti. Bu açıdan gelecekte, Gaziantep'in ticaret ve sanayisinde Teknoloji Geliştirme Merkezinin (TEKMER) kilit rolü bulunduğunu belirten Aslan, şunları kaydetti: "Üniversitemiz bünyesinde kurduğumuz TEKMER işbirliğiyle firmalarımız, üretecekleri katma değeri yüksek ürünlerle, uluslararası pazarlarda daha aktif olabilecek ve sektörlerinde dünyanın önde gelen firmaları arasına girebilecektir. Sıradan ürünler imal etme konusunda, Çin ve diğer uzak doğu ülkeleri ile fazla rekabet edemeyeceğimiz ortadadır. Demek ki ancak yoğun araştırma ve geliştirme projeleri sonucunda üretilebilen farklı ve önemli bir ihtiyacı karşılayan ürünler imal edilebilirse daha fazla katma değer elde edilebiliyor.''

UCUZ MAL ÜRETECEĞİZ

Aslan, Gaziantepli üreticilerin, klasik ürünler yerine gelecekte kendi geliştirdikleri farklı ürünleri imal edip, piyasaya sunacaklarını düşündüğüne işaret etti. Şu ana kadar TEKMER bünyesinde sürdürülen Ar-Ge projelerine bakıldığında, makine geliştirme projelerinin ağırlıkta olduğunu gördüklerini ifade eden Aslan, "Bu demektir ki yıllardır batı ülkeleri ve Japonya, ABD, Kore gibi ülkelerden aldığımız ve karşılığında milyarlarca dolar ödeme yaptığımız makinelerin çok daha gelişmişini, gelecekte daha ucuza Gaziantep'te üreteceğiz"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.