1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. FACEBOOK KULLANICILARI DİKKAT
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

FACEBOOK KULLANICILARI DİKKAT

A+A-

Bilişim suçları her geçen hızla artıyor. Suçlar o kadar çeşit arz ediyor ki bu hız baş döndürücü desek yeridir. Bu konuda vatandaşlarımızın çok ama çok dikkatli olmaları gerekiyor. Ülkemizde her iki evden birisinde internet bağlantısı var. Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin sahip oldukları android dediğimiz, akıllı telefonları sayıya dahil değil. İnternete bağlı olarak sosyal medya hesabı olan insanların sayısı da her geçen gün artıyor. Doğal olarak bu artış bazı hackerlerin ya da dolandırıcıların iştahını kabartıyor. 

Hiçbir emek harcamadan, ter dökmeden, yorulmadan, sadece oturduğu yerden asalak gibi yaşayıp, halkın kanını emen gözü dönmüş odaklar sadece 4 dakikada bir vatandaşın 210 TL’sini cebe indiriyorsa, binlerce vatandaşın sosyal medya şifresini kırıp trilyonlar değerinde haksız kazanç sağlıyorlar demektir. 

Bugünkü yazımıza konu olan hikâye de ibretli olduğu kadar bir dramı da barındırıyor. Yazdığımız yazılarla bu gözü dönmüş karanlık ruhlu insanların ipliğini pazara çıkartmaya devam edeceğiz. Vergisini ödeyen, dürüst ve namuslu halkı soyanların yöntemlerini ifşa ediyoruz. Edeceğiz. Yazılarımızla vatandaşa kurulan tuzakları anlatıp gözlerini dört açmalarını sağlayacağız. 

Her gün yeni yöntem keşfeden dolandırıcıların taktiğini vatandaşa anlatmaya gayret ediyoruz. 

Anlatıyoruz ki hak gaspı yaşanmasın. Kamu yararı gözetilip, kimseye zarar gelmesin. İnternet üzerinden maddi ve manevi bakımdan mağdur edilen insanların sayısında büyük artış var. 

Nereden mi biliyorum? 

Kaymakamlık Tüketici Hakem Heyetine sordum.Yetmedi Adliyede Tüketici Mahkemesinde görev yapan çalışanlar da derledikleri istatistiki verilerden yola çıkarak maalesef artışın olduğunu beyan ediyorlar.Bu çok acı bir durum.

Nitekim adliyeye  gelen bir vatandaşımız müracaata geldiğinde oldukça kızgın ve kırgın bir halde yardım istediğini belirtti. Anlattıklarından yola çıkarak, elbette büyük bir hüsran yaşadığı belliydi. 

Kendisi sosyal paylaşım sitesi olan facebook’ta hesabı olan bir birey. Arkadaş listesinde olan bir arkadaşı kendisi bugün bu olaydan sonra facebook’tan arıyor ve desteğe ihtiyacı olduğunu yazılı olarak belirtiyor. 

Kendisine gelen mesajda ‘acil olarak cep telefonundan JP 83 YAZIP 5685’e gönder’ diyerek ricada bulunuyor. ‘Mesajı gönderdikten sonra telefonuma onay kodu geldi.

Tekrar evet dedim ve 5685’e gönderdim.Bir an bu mesajı bir hayır kurumuna bağış sandım.Arkadaşım yazdığı mesajlarda o kadar telaşlı ve o kadar panik bir hava içindeydi ki neye uğradığımı şaşırdım.Arka arkaya gönderdiğim mesajlardan sonra bu telaşlı hali bende bir kuşku uyandırdı.Arkadaşıma’ sen falan filan arkadaşım mısın dediğimde ‘ Evet ben senin arkadaşınım ‘dedi.’Peki sen benim arkadaşımsan beraber çalıştığımız iş arkadaşlarımızdan birisin, ismini söyle bakalım ’ dediğimde yazışmayı sonlandırdı. Belli ki o kişi arkadaşımın facebook şifresini kırmıştı.Hesabına girip beni kandırmış ve işletmişti. Ama iş işten geçmişti.

Mesajları göndermiştim.Çünkü boş bulunmuştum..Dikkatim o anlarda zaten dağılmıştı.Çünkü yazışma yapıyordum ve cep telefonuma fazla odaklanamamıştım.Sonrasında cep telefonuma gelen bilgi mesajında faturama tam tamına 210 TL fatura geldi.Şok içindeydim.Meğerse bir paralı oyun sitesine kontur yollamışım. Hemen joygame.com’u aradım.

Durumu anlattım.

Bana savcılığa yazılı şikayette bulunmamı istediler. Yapabilecekleri bir şeyin olmadığını belirttiler.Saf damgası yediğime yanarım.Ben yandım.Başkaları yanmasın.İşin garip yanı,şifresi kırılan arkadaşımın profilinde 2000 arkadaşı varmış.Kim bilir kaç arkadaşımın canını yaktılar.’  Bu tür olaylarda dikkat edilmesi gereken ana unsur şifre olayıdır. Şifre oluştururken değişik kombinasyonları uygulamakta fayda var.( *,?,!,^,% ) gibi değişik sembol,sayı ve kelimelerin karışık bir şekilde oluştuğu şifreleri kırmak imkansızdır.Ayrıca sizden internet üzerinden gelen istekleri kabul etmeden önce gözü dört açmak gerek.Her gelen isteğe cevap vermeden önce duyarlı ve dikkatli olmak gerekiyor.Bir an şifrenin başkalarının eline geçtiğini düşünerek hareket etmekte sayısız yarar var. Vatandaşın belirttiği gibi parayı kaptırmaktan çok işletilmek ve aldatılmak insana tarifi imkansız rahatsızlık veriyor.İnsanın onuru çiğneniyor.

O yüzden ‘eyvah’ demeden önce tedbirli olmak lazım.       

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.