Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ESKİ ANTEP KALDI MI ?

A+A-

Geçmişte yazmıştım sıkı takip edenler hatırlarlar.. Başlığını da “Eski Antep yok artık”diye koymuş, Gaziantep’in her yönüyle büyük değişikliklere uğradığını, kentin kimliğinin kaybolduğunu, artık gerçek kentlinin de bu şehirde yabancılaştığını ifade etmiştim kısaca..Onu bıraktık artık, çünkü hepsi teker teker gerçekleşti.. Şimdi rahatlıkla hepimize geçmiş olsun derim..

Şehirde trafik, ulaşım, kentin tam göbeğinde hemde 100. Yıl parkının yanıbaşında eski Karmen’in yerinde akıl almaz yüksek katlı bina yaptırılmasına göz yumulması, sürekli imar planları değişikliği, spor alanlarının yetersizliği, yeşil alanların kent ölçeğinde azaltılması, hava kirliliğinin önüne geçilemeyişi, her ne kadar emniyetin büyük çabasına karşın, yine de uyuşturucu konusunun başını almış gitmesi, Suriyelilerin artık şehirde adım başı varlığını hissettirip, kente katkı adına bir adım bile atmayışı, dünyanın ne olduğu bilinmeyen dernek vs. kuruluşlar adına cirit atması, güzelim Gaziantep’in modernleşme ve çağdaş kent ivmesini kaybettirilip, Ortadoğu şehrine dönüştürülmesi, canımızı yakan gelişmeler oluyor..

ÜNİVERSİTE ÜNİVERSİTELİKTEN ÇIKARILDI

Daha ötesine gitmeleyim, şu eğitim yuvası dediğimiz, eğitimin en üst noktası olan bilim ve ilim adamlarını yetiştirip topluma fayda sağlasın diye emekler verdiğimiz kentin en büyük Üniversitesinin düşürüldüğü halini gözünüzün önüne getirin, başka bir şey demem..

Atandığı günden beri tartışılan, AK Partililerin bile görüş ve destek ayrılığına düştüğü Rektör Ali Gür’ün özellikle cemaatçi diyerek, birçok akademisyenin açığa alınmasında, ihraç edilmesinde rol oynaması, haliyle Üniversiteyi ziyadesiyle yıpratıyor.. Öyle bir hale dönüştü ki, Sayın Ali Gür iyi bir şey yapsa bile, gerek Üniversite camiasında, gerekse toplum nazarında tartışılma konusu oluyor..

Bu iş öyle bir noktaya geldi ki, Sayın Ali Gür ile özellikle AK Parti Milletvekili Sayın Şamil Tayyar arasında müthiş bir mücadele sürüyor. Şamil Tayyar, Ali Gür’ün Cemaatçi olduğunu ve bununla beraber birçok olumsuz faaliyetleri olduğunu ileri sürüyor.. Ali Gür ise, Şamil Tayyar başta olmak üzere kendisine muhalefet eden herkese resmen savaş açmış durumda..Haklı haksız, ama  Üniversite içerisinde istediğini yapabiliyor olması, ihraç müessesenin taşlarını döşeyerek mutlaka sonuca ulaşması, dahası, açığa alınanların yargılama sonrasında suçsuzluğu kesinleşmiş iken, bunların Üniversiteye dönüşünün engellenmesinde aktif rol oynadığı bilinmesi, Ali Gür için olumsuz görüşe sahip olanların elini güçlendirmesine sebep oluyor..

BU ORTAM MUTLAKA YUMUŞATILMALI

Üzülüyoruz tabii, bu yaşananları gördükçe.. Gaziantep Üniversitesi kurulduğu günden beri hiç bu durumlara düşürülmemişti..Gün geçmiyor ki Rektör ile ilgili olumsuz haberler çıkmasın.. Sabah akşam bu kent Gaziantep Üniversitesinde olanları konuşur hale geliyorsa, onlarca akademisyen, görevli memur, bilim adamı uzaklaştırılıyorsa, bazı önemli Profesörler çareyi başka hastanelere veya il dışına gitmekte buluyorsa, bu iş  taraftarları olan takımlara dönüşmüş ve tribünlerde artık belden aşağı vuruşlar başlamışsa, siz o Üniversiteden eğitim ve bilim adına ne beklersiniz ki.. Onun için, birileri, artık kim olursa ki, bunda bana göre Sayın Vali Ali Yerlikaya’ya görev düşüyor, ortamı sakinleştirecek adım atmalı.. Nihayetinde olan kentin imajına oluyor.. Çünkü acilen kentin birinci derecedeki eğitim yuvasının normale dönmesi gerekiyor..

BİRAZ DA AK PARTİYİ KONUŞALIM MI ?

Son günlerde dikkat edildiğinde, AK Parti’de hareketli işler olduğunu görürsünüz..Özellikle uzun süredir hatırlanmayan partinin Gaziantep kurucularına gösterilmeye başlanılan ilgi.. Yemek verilmeler, geziler yaptırmalar ve hepsine şirinlik dağıtmalar.. Sorduk tabii, yılların tecrübesine sahip önemli bir isme.. Önce gülümsedi, sonra “aslında nedenini herkes biliyor, ama idare ediyoruz”işte dedi. Detay istedik, baktık konuşmuyor, o zaman biz açalım dedik ve şunu sorduk;

 “21 Mayıs sonrasına Gaziantep için iyi mesaj, birlik beraberlik havası yaratmak, mevcudun değişmesinin önüne geçilmek mi  bu hatırlanma ve ağırlanma ?” Yüzüme baktı ve “doğru söze ne denir, ama hepimiz gerçekten böyle olduğunu düşünüyoruz”diyerek noktayı koydu.. Birşey daha sordum hemen, "peki herkes yemeklere katılıyor mu, tepki veya tavır koyan yok mu ?" diye.. Cevaı "dedim ya, tepki var ama uygulayan yok, ben dahil. Galiba gözlediğim kadarıyla bir Menderes Karaduman gelmiyor bu tür yemeklere ve toplantılara"  oldu..

Aslında AK Partide konuşulacak çok şeyler olduğunu hepimiz biliyoruz.. Özellikle 21 Mayıs’taki kongre sonrası herkesin beklentisinin farklı olduğunu da biliyoruz.. Örneğin partide FETÖ’cülere dokunulmadığına inanın binlerce partili, hareket istiyor, hamle istiyor..Hemde küçüklü büyüklü kimsenin gözünün yaşına bakılmadan.. Diğer yandan özellikle koltuklarını korumak isteyenler  ise bu düzenin devam etmesi beklentisi içindeler.. Az söyleyeyim çok anlayın artık.. Şimdi kısa tutacağım, sonra yazacak ve paylaşacağım gelişmeleri.. 

BAŞKANLARIN İMZA YETKİLERİ ALINDI DEDİKODUSU

Haaa..Mutlaka bunu da yazmalıyım.. Madem şehir efsanesi haline geldi, madem bu işler her yerde konuşulmaya başlandı..Üstelik her gün onlarca kişi beni arayan oluyor, o zaman bu bilgi kirliliğini sona erdirecek sözler etmeliyim..  Son dönemlerde Gaziantep'te inanılmaz bilgi kirliliği yaşatılıyor, böylece herkesin kafası karıştırılıyor.. Özellikle başkanların imza yetkililerinin alındığı yolundaki dedikodu oldukça ilgi görüyor.. Bunda liderliği Sayın Fatma Şahin alıyor elbette.. İkinci sırada Mehmet Tahmazoğlu var.. Mesela  Rıdvan Fadıloğlu ile ilgili söylenti gelmedi kulağıma..AK Parti İl Başkanı ve yöneticiler hakkında da söylentiler yayılıyor..Bu kadar söylenti haliyle şehirde ilgi görüyor.. Hele yalanı sahiciymiş gibi anlatanlar var, inanın kahkaha atıyorum bu söylentilere.. Sevgili okurlarım, söyleyeceğim tek şey var bu konular için.. Sakın ama sakın bunlara inanmayın.. Hepsi yalan çünkü..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum