1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan madencilerin sorunlarını konuştu
Erdoğan madencilerin sorunlarını konuştu

Erdoğan madencilerin sorunlarını konuştu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, maden kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı...

A+A-

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, maden kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile ilgili TBMM’de bir konuşma yaptı. 
AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda ‘Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ üzerine bir konuşma yaptı. Erdoğan, “Bu kanun tasarısı madencilik sektöründe önemli düzenlemeleri içermektedir. Madencilik sektörünün yeniden yapılanması, modern ve hızla gelişmekte olan dünyadaki madencilik uygulamalarına benzer uygulamaların ülkemizde de başlatılmasını amaçlamaktadır. Bu kanunla asıl hedefimiz, sektörde iş sağlığı ve güvenliği çıtasını da yükseltmektir. Mevcut Kanun'da 5 farklı maden arama ruhsat grubu bulunmaktadır. Kanun, aynı jeolojik ortamda birlikte bulunan farklı maden kaynaklarının birlikte aranması, işletilebilmesi imkanını sunmaktadır. Tanımlar, dünya uygulamaları dikkate alınarak yeniden yapılmıştır. Fizibilite dönemi, fizibilite raporu, yetkilendirilmiş tüzel kişi gibi yeni tanımlar eklenmiştir. Bugüne kadar uygulanmayan ancak son derece önemli olan fizibilite hazırlık dönemi imkanı getirilmiştir. Bu uygulama sayesinde madencilerimiz arama ruhsat süresini çok daha etkin ve verimli biçimde kullanabilecektir. Bu dönemde elde ettikleri verileri kullanarak verimli, emniyetli bir maden işletme planlaması ve uygulama projesi yapabileceklerdir. Bu uygulamanın bir diğer etkisi de, verilecek olan maden işletme uygulama projelerinin gerçekçi olmasıdır. Yetkilendirilmiş tüzel kişi kavramı, madencilik sektörüne getirilen yeni bir uygulama olacaktır. Bu uygulamayla mühendislik-müşavirlik hizmeti veren yapılar uyumlu hale getirilecektir. Yetkilendirilmiş tüzel kişiyle hedeflenen bir başka önemli amaç da Enerji Bakanlığı'na sunulan rapor, proje ve diğer teknik belgelerin gerçeğe ve bilime uygun sunulmasının sağlanmasıdır. Bu yeni yapıyla aramadan işletmeye kadar olan süreç bir bütünlük içinde, düzenli olarak raporlanacaktır. Bu yeni kurumsal yapıyla daha dinamik bir yapı oluşturulacaktır. Uygulamada bulunan teminat uygulaması kaldırılacak, yerine ruhsat bedeli uygulaması getirilecektir. Özellikle arama dönemi ruhsat bedellerinin düşük tutulmasına önem verilmiştir. Buradaki amaç, madencilikte önemli olan arama dönemidir. İşletme ruhsatları için alınacak olan ruhsat bedelinin yüzde 30'luk bölümü ayrı bir hesapta toplanacak ve işletme sonrası maden sahasının iyileştirilmesi amacıyla kullanılabilecektir" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.