1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engellilerin de otobüse binme hakkı var
Engellilerin de otobüse binme hakkı var

Engellilerin de otobüse binme hakkı var

‘Dünya Beyaz Baston Körler Günü’ dolaysıyla Gaziantep Umum Minibüsçüler Odası’nı ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire...

A+A-

‘Dünya Beyaz Baston Körler Günü’ dolaysıyla Gaziantep Umum Minibüsçüler Odası’nı ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, burada engellilerin otobüslerde yaşadıkları sıkıntıları Gaziantep Umum Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak ile paylaştı. Çelebi, engelli vatandaşların herkes gibi kaldırıma çıkma, otobüse binme, pazara gitme gibi haklarının bulunduğunu söyledi.

Dünya Beyaz Baston Körler Günü’nün 1921 yılında İngiltere’de âmâ bir vatandaşın araçlardan korunmak için bastonunu beyaza boyadığını ve o tarihten itibaren 15 Ekim’in dünyada Beyaz Baston Körler Günü olarak kutlandığını anımsatan Yusuf Çelebi, bu tarihten sonra Fransa ve ABD’nin de bu günü kabul etmesiyle birlikte tüm dünyaya yayıldığını belirtti. 

ENGELLİLERE YARDIMCI OLUN

Gaziantep’te ortak aklın ürünü olan bir girişimde bulunduklarını ve engellilerin otobüslerden yararlanabilmesi için Gaziantep Umum Minibüsçüler Odası ve Gaziantep Özel Halk Otobüsleri Derneği ile birlikte hareket ettiklerini söyledi. Engelli vatandaşların herkes gibi kaldırıma çıkma, otobüse binme, pazara gitme gibi haklarının bulunduğunu vurgulayan Çelebi, bu hakların verilmesi için birlikte hareket edeceklerini kaydetti. Engelli bireylerin ülke içinde bugüne kadar fazla seyahat edemediklerini bu sıkıntılarının hala çözümlenmediğini dile getiren Yusuf Çelebi, engellilerin büyük bir kısmının dar gelirli insanlar olduğunu söyledi. Bu insanların toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kaldığını açıklayan Çelebi, bu insanlara toplu taşıma sahiplerinin ve şoförlerin yardımcı olması gerektiğini kaydetti. Raporların ‘ağır’ cümlesi bulunan engellilerde ücretsiz kart verildiğini aktaran Çelebi, engellilere kart veren derneklerin buna göre hareket etmesi gerektiğini belirtti. Engellilerin toplu taşıma araçlarına daha çok ihtiyaç duyduğunu ve hükümetin buna göre bir kanun çıkardığını ve engellilerin ve kanuna göre toplu taşıma araçlarına binmek haklarının bulunduğunu hatırlattı.

ŞOFÖRLERİ UYARDIK

Gaziantep Umum Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak ise, tüm şoförler ile görüştüğünü ve engellilere ulaşım konusunda yardımcı olacaklarını kaydetti. Yönetim kurulu ve şoförler ile birlikte bu konuda daha çok duyarlı olacaklarını aktaran Çolak, “Biz her toplantımızda arkadaşlarımıza engellilere ve yaşlılara saygılı olmaları, yardımcı olmaları konusunda uyarılar yapıyoruz. Şoför arkadaşlarımıza SMS ile uyarılar yaptık” dedi. Oda olarak engelli vatandaşlara gereken kolaylığı sağlayacaklarını Sofu Çolak, engellilerin kartlarını başkalarına kullandırmamaları yönünde ikazda bulundu. Engellilerin yanındaki refakatçilerin kartlarını başkalarına kullandırmamasını da isteyen Çolak, engellilerinde şoförlere yardımcı olmalarını istedi. Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi ile birlikte hareket edeceklerini aktaran Sofu Çolak, gerçek anlamda mağdur olan engellilere yardımcı olacaklarını bildirdi. 487 otobüslerinin bulunduğunu ve bu araçlardan hak eden tüm engellilerin yararlanacağını belirten Çolak, birlikte hareket ederek bu sorunu asgariye indireceklerini belirtti. İlerleyen günlerde eğitimlere başlayacaklarını ifade eden Çolak, daha önce yaptıkları eğitimlerin çok yararlı olduğunu ve bundan sonra da yapacaklarını sözlerine ekledi. Yusuf Çelebi ise, eğitim konusunda kendilerine yardımcı olacaklarını ve engellilerin arasında sıkıntı çeken vatandaşların bizzat eğitimlere katılarak yaşadıkları sıkıntıları anlatabileceklerini kaydetti. İHA

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.