1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. EnerjiSA'nın uygulaması çok komik
EnerjiSA'nın uygulaması çok komik

EnerjiSA'nın uygulaması çok komik

EnerjiSA, koskoca Gaziantep'te vatandaşların elektrik işlemlerini bir tek ofise sığdırmaya çalışıyor. Böylece Metropol kent Gazinatep'te elektrik işlemleri...

A+A-

EnerjiSA, koskoca Gaziantep'te vatandaşların elektrik işlemlerini bir tek ofise sığdırmaya çalışıyor. Böylece Metropol kent Gazinatep'te elektrik işlemleri için vatandaşlar resmen işkence çekmeye sevkediliyor. Elektrik aboneliği ilk müracaat,  açma, kapama, elektrik sayaç değişimi, abone devri, depozito işlemleri,  fatura ödeme, müşteri dilek ve şikayet işlemleri,  sözleşme ve  enerji satışına  kadar birçok işlem EnerjiSA’nın merkezde bulunan ofisinde yürütülecek

 Şu anda 500.000 civarında aboneliği olan dağıtım firması  80 m2 lik bir tek ofisle hizmet veriyor. Üstelik bu şehir merkezinde, trafiğin yoğun olduğu, araç park işlemlerinin sorun olduğu bölgede yer alıyor. Başvuru binasında oluşan uzun kuyruklar vatandaşın tepkisine neden oluyor.

 

Gaziantep gibi büyük bir ile tek bir binanın yetmediğinden yakınan vatandaşlar, "Koskoca Gaziantep'te Tedaş gibi bir kurumun tek şubesinin olması yanlış bir durum evde yaşlısı olan var, küçük çocuğu olan var bu insanların hepsi burada gün öldürüyor. Koskoca bir şehirde bir tane başvuru binası olursa sıra da olur kavgalar da olur. Yetkililerin bu soruna el atmasını bekliyoruz" dediler.

 

GAZDAŞ ÖRNEĞİ

 

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Gaziantep halkının bunu hak etmediğini düşündüğünü belirterek, "Şöyle bir sağımıza solumuza bakarsak, GAZDAŞ’ın 100.000 civarında  yani elektrik aboneliğinin  beşte biri kadar  aboneliği olmasına rağmen 2 ofisi ile hizmet veriyor, aynı şekilde Çevre İllerden Kahramanmaraş’ın nüfusu ve abonelik sayısı Gaziantep’in yarısı olmasına rağmen yine hem şehir merkezinde hem ana binalarında  işlemler yürütülüyor. Ofis dediğiniz korkulacak bir şey değil, 4 personel, 4 bilgisayar ve bir yerden oluşuyor. EnerjSA’dan beklentimiz Merkez İlçeler ve TEDAŞ ana binasında bu işlemlerin yürütülmesini sağlayacak ortamlar oluşturmasıdır,  ofisler kurulmasıdır" diye konuştu.  

 

 

İŞTE VATANDAŞLARIN TEPKİLERİ 

 

UĞUR YAVUZ (VATANDAŞ) 

 

"Bir saattir sırada bekliyorum elektrik abonmenliğini üzerimize almak için geldik fakat mağdur olduk. Koskoca Gaziantep'in elektrik sorunuyla ilgilenecek tek yetkili şube burası olursa bu kuyrukta olur, sırada olur. Evlerimizin yeri zaten uzak, işyerlerimizden zar zor izin alarak buralara geliyoruz işlerimizi tam anlamıyla halledemeden geri dönüyoruz . Bütün Gaziantep'in yükünü birtek şube çekemez bütün işlemler burdan dönmez."

 

HALİL DEMİR ( VATANDAŞ)

 

"Elektrik faturası borcumu ödemek için buraya geldim 1,5 saattir sıradayım çok kötü bir durum. İçeride bekliyoruz içeri tıklım tıklım dışarıya çıkıyoruz çok soğuk. Koskoca Gaziantep'te Tedaş gibi bir kurumun tek şubesinin olması yanlış bir durum evde yaşlısı olan var, küçük çocuğu olan var bu insanların hepsi burada gün öldürüyor. Bu insanlar ne yapabilirler dertlerini kimi anlatabilirler bilmiyoruz. İçerde memur sayısı çok az zaten yeterli memur az olduğu için işler çok yavaş işliyor. Buradaki memura da hak veriyoruz 6 memur bütün milletin işini nasıl yapacak adam insanlık haliyle ihtiyaç molasına çıkıyor. Bu sorunun biran önce çözülmesi için buraya ek memurlar verilmeli ve Gaziantep için Toroslar elektrik biran önce ek bina açmalı."

 

CELAL ÖZBAY(VATANDAŞ)

" İki günden beri sıradayım buraya geliyorum boş dönüyorum geciken faturalarımı yapılandırmak için geldim sıra bekliyorum . Koskoca bir şehirde bir tane başvuru binası olursa  sırada olur kavgalarda olur. Bu adamlar madem Gaziantep' te elektriği tam bir sorun haline çevirdiler neden bu ihaleyi aldılar koskoca Enerjisa yetkililerinin parası mı yokta vatandaşı kuyruklarda mağdur ediyorlar. Sürekli kesintiler oluyor, elektrik trafolarının yenilenmesi gerek yapmıyorlar. Bizim bulunduğumuz köyde trafodan elektrik çıktı eşyalarımız yanacak diye korktuk. Elektrik kesintileri de Tedaş özelleştikten sonra arttı. Elektrik kullanım bedelimiz 50 TL iken 30 TL vergi geliyor askeri ücretle çalışan biri bu faturayı nasıl ödeyecek yetkililer buraya biz vatandaşların mağdur olmaması için ikinci bir bina daha yapmalı."

 

SEVER KANKAYA(VATANDAŞ)

Bir saattir sıradayım abonmanlığı üstüme almak için geldim ama hala sıra ilerlemiyor önümde 50 kişi daha var .Tedaş önceden devlet devletteydi bu tür  sorunların hiçbiri yoktu. Buraya yeni bir ek bina açılması şart . Memur sayısının burada yeterli sayıda olduğunu düşünmüyorum biraz memur  alsalar hem istihdam artar hemde vatandaş mağdur olmaz.  Örnek olsun Gaski'ye gittim abonmanlığımı yarım saat içinde hallettim ama hala burda sırada bekliyorum."

 

BÜLENT TÜRKOĞLU (VATANDAŞ)

 

 

"Buradaki sorun büyük geçen cuma günü işten izin alarak geldim sırada 197 kişi olduğunu gördüm geri döndüm aldığım izinde boşa gitti. Bugün tekrar geldim sıraya girdim önümde hala 100 kişiye yakın adam var 12'ye kadar hallolmazsa bugünümde gidecek. Bu buraya ikinci gelişim ikidebir işyerinden izin almak doğru olmuyor bugünde bu işi yapamazsak 3. gündede elektriksiz oturacağız. Yeni eve taşındık eski aboneliği iptal ettirip direk elektriğimizi kesmişler iki gündür bu sorun yüzünden evde soğukta oturuyorum yetkililerimizin bu soruna bir el atmasını bekliyorum hiç olmazsa bize elektriklerin kesileceği bilgilendirilseydi. İki milyonluk bir şehire bu durum yakışmıyor.Tek bina bu şehire yetmiyor." Meral KINACILAR, Haluk ŞAHİN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum