1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Enerjide sıkıntı yaşanıyor
Enerjide sıkıntı yaşanıyor

Enerjide sıkıntı yaşanıyor

İstanbul’da “Yeşil İş 2014 Sürdürülebilir İş Buluşması” zirvesi yapıldı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “toplumsal hayata...

A+A-

İstanbul’da “Yeşil İş 2014 Sürdürülebilir İş Buluşması” zirvesi yapıldı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “toplumsal hayata geçiş, nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşme gibi etmenleri yüzünden bugün dünyada özellikle çevre ve enerji ihtiyacı konularında ciddi sıkıntıların yaşandığını söyledi. Türkiye’nin son 10 yılda yaşadığı ekonomik gelişme, artan refah seviyesi ve büyümenin daha da ileri noktalara gitmesini hedeflediklerine vurgu yapan Şahin, hedeflere ulaşırken başta yerel yönetimler olmak üzere sürdürülebilir kalkınma için yapılabilecek çok şey olduğunu belirtti.

EKO-BELEDİYE BİRİMİ KURACAĞIZ

Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi ve deneyimlerini diğer belediyelerle paylaşmak için “Eko-Belediyeler” adı altında bir birim kuracaklarını bildirdi. Belediye olarak Türkiye’de ilk, dünyada ise sayılı olan projelere imza atmaya hazırlandıklarını belirten Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ekolojik Kent Projesi, 32 milyon metrekarelik bir alanı 1/1 imar planı ile ekolojik kent tabanlı olarak hazırladık ve 5 yıl içinde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Toplu ulaşımı destekleyen, yeşil çatılı, tüm alanda su kontrollerinin yapıldığı, geri dönüşümün desteklendiği, binaların minimum enerji tükettiği, enerjisinin belli bir miktarını üretebilen bir ekolojik kent üzerinde çalışıyoruz.”

BİOGAZ TESİSİ

Elektrik üretim kaynağı Solar Otopark’ını da anlatan Şahin, Gaziantep Organize Besi Bölgesi’nde “Biogaz Tesisi” kurulacağını bildirdi.

KENTE GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİ KURULACAK

Kentte ayrıca “Güneş Enerji Santralleri” kurmayı planlandıklarını aktaran Şahin, şunları kaydetti:“Şehrimizin sembolü, sofralarımızın lezzeti Antepfıstığımız. Antepfıstığından zaten çok yönlü faydalanıyoruz ama yaş fıstık kabuğundan enerji üretebileceğimizi de umuyoruz. Belediyemiz enerji birimi şu an dünyada ilk olacak fıstık yaş kabuğundan enerji üretimi konusunda çalışıyor. Fıstık yaş kabuğunda yüksek metan oluşumu gözlenmiş ve TÜBİTAK laboratuarlarında yapılan analizler sonucunda bu netleştirilmiştir. Fıstığın yaş kabuğunu tek noktaya toplayabilip, bu atıkları biogaz tesisimize entegre etmekle enerji üretimini bir an önce hayata geçirmeyi planlıyoruz.” BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.