1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Endişeye gerek yok
Endişeye gerek yok

Endişeye gerek yok

AK Parti Gaziantep Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nejat Koçer, Irak'ta yaşananların bölge ticaretine etkileriyle ilgili CNBC-E  TV'ye...

A+A-

AK Parti Gaziantep Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nejat Koçer, Irak'ta yaşananların bölge ticaretine etkileriyle ilgili CNBC-E  TV'ye önemli açıklamalarda bulundu. Koçer, IŞİD ile başlayan süreçte Irak ve Türkiye ilişkileri bakımından endişe edecek bir durumun olmadığını belirterek, "Bu kriz yeni bir fırsatı beraberinde getirecektir" dedi.

BÖYLE HADİSELERE ALIŞIĞIZ

Uzun yıllardır bölgede bu tür hadiseleri hep birlikte yaşadığımızı belirten Nejat Koçer, "1991 körfez krizinden bu yana bu tür hadiselere bölge insanı olarak alışığız. Tıpkı Suriye’de olduğu gibi Irakta’da yaşananların ilk etapta güvenlik dâhil olmak üzere bir miktar sıkıntı çıkartsa bile sonradan yerini yeni bir sürece bırakıyor, bu süreç; krizin fırsata dönüşmesidir.  Burada da yeni fırsatların ortaya çıkacağını ve Türkiye ile olan ticaretin artacağını ümit ediyorum. Örneğin ortaya çıkan benzin sıkıntısı neticesinde Türkiye’den benzin talep edildi" dedi.

KRİZ YENİ BİR FIRSAT GETİRECEK

Şu anda Irak’tan gelen talepler içerisinde çok acil ihtiyaçlar olduğunu belirten Koçer, "Özellikle un, yağ, şeker gibi gıda ürünlerine çok hızlı ve yoğun bir talep var. Türkiye bu talebi karşılamak zorunda ve karşılayacaktır. İhracatın bir anda yüzde 50 gibi bir oranda düştüğü vs. türünde aksi yönde beyanatlar da var. Bunlara itibar edilmemeli. Bu kriz yeni bir fırsatı beraberinde getirecektir. Bölgenin ve Türkiye’nin ihracat rakamlarını krizi fırsata dönüştürerek yukarı çıkartacağını düşünüyorum. 12 milyar dolarlık ihracat rakamının 15-20 milyar dolar arası bir rakama ulaşacağını düşünüyorum. Suriye’nin krizden önce Gaziantep’le olan ihracatı 75-80 milyon dolar seviyesine düşmüştü. Bu rakam tarihte en iyi 125-130 milyon dolar seviyesindeydi.2013 yılını Gaziantep resmi olan rakam ile 300 milyon dolar ile kapattı.2014 yılında bu hızla devam edilirse 500 milyon dolar ihracat yapılacak" dedi.

SIKINTI YOL GÜVENLİĞİNDE

 Habur sınır kapısı açık olduğunu, bölgeden daha önce istenmemiş mal taleplerinin olduğunu belirten Koçer, "IŞİD ile başlayan süreci tasvip etmek mümkün değil ancak olaylarla birlikte başlayan, ihracatın düştüğü, durma noktasına geldiği gibi açıklamaları doğru bulmuyorum, yapmış olduğum tetkikler bunu gösteriyor. Sanayi ve ticaret odası başkanları ve Irak’ta ticaret yapan insanlarla yaptığım görüşmelerde endişe edecek önemli bir sıkıntının olmadığını gördüm. Mal gönderenlerin büyük bir çoğunluğunun parasını alamaması gibi bir sorun şu an için mevcut değil. Sıkıntı yol güvenliğinde, giden kamyonların hızlı bir şekilde geri dönememesinde. Sipariş iptali olan mallar duyumlarım arasında ancak özellikle günlük gıda alanında yeni ürün talebi de oldukça fazla. Özellikle Gaziantep başta olmak üzere bölge ile ticareti olan şehirlerimizin yakın zamanda çok yüklü miktarda mal göndereceği kanaatindeyim" dedi. 

ENDİŞE EDECEK DURUM YOK

Güvenlik kaynaklı olarak Habur sınır kapısında bir yığılmanın söz konusu olduğunu, kuyrukların uzamaması için gerekli çalışmaların yapıldığını ifade eden Koçer, "İlgilileri uyarıyor ve yakından takip ediyoruz. IŞİD ile başlayan süreçte Irak Türkiye ilişkileri bakımından endişe edecek bir durum yok. AB ülkelerinde komşular ile ilişkiler yüzde 45-50'lere ulaşmışken Türkiye’nin de komşularla ilişkiler ve ticaret konusunda kendi payını arttırması noktasında bizde elimizden gelen tüm gayreti gösterceğiz" dedi.

ŞOFÖRLERE TEŞEKKÜR

Bu zorluklar içerinde işini yapma gayretindeki şoförlere teşekkür eden Koçer, "Bağdat merkezli ulusal ihaleler var; çok büyük alımlar Bağdat’tan hükümet tarafından yapılıyor ancak bunun dışındaki tüm ticaret Irak’ın kuzeyi ile yapılıyor. Sadece mal ihraç etmiyoruz, Irak’ın her tarafında müteahhitlerimizin de yapmış olduğu çok büyük anlaşmalar var. Onların da alışık olduğu bazı durumlar var bu pazarda. Büyük çoğunluğu işini şu an için durdurmuş olsa da kısa zamanda düzeleceğini umut ediyoruz" şeklinde konuştu. Leyla ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.