1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. En ucuza bertaraf ediyorlar
En ucuza bertaraf ediyorlar

En ucuza bertaraf ediyorlar

Türkiye’nin en ucuz atık bertaraf bedelinin Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Gazi Danışmanlık tarafından uygulandığı açıkladı. Açıklamada,...

A+A-

Türkiye’nin en ucuz atık bertaraf bedelinin Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Gazi Danışmanlık tarafından uygulandığı açıkladı. Açıklamada, Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki devri yapılan 4 Büyükşehir Belediyesinden birisinin de Gaziantep olduğu vurgulandı.

 

Yetkililer, “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde; hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının çevreye zarar vermeyecek şekilde öncelikle kaynağında azaltılması ilkesi doğrultusunda gerek hafriyat üreticilerinin gerekse taşıyıcılarının işlerini kolaylaştırıcı bir yönetim modeli uygulanmaktadır. Oluşan hafriyatlar öncelikle yol altyapı ve dolgu amaçlı olarak kullanılarak ihtiyaç fazlası atıklar depolama alanında bertaraf edilmektedir. Bu bağlamda, belediyemizin yapmış olduğu çalışmalar diğer kurum ve kuruluşlar tarafından model olarak alınıyor” görüşlerine yer verdi. 

HAFRİYAT BERTARAF BEDELİ

Gazi Danışmanlık Müşavirlik ve Kontrollük Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş yetkilileri, hafriyat bedellerinin çok uygun olduğunu ifade ederek, “2011 m³ birim fiyatı 2 TL+KDV iken, 2014 yılında belediyemiz iştirakine geçtikten sonra yüzde 25 oranında düşürülmüştür. Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Bertaraf ücreti 15.08.2014 tarih ve 369 sayılı Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararı ile m³ birim fiyatı 1.50 TL+KDV olup Türkiye’de uygulanan en ucuz atık bertaraf bedelidir” diye konuştular.

EKONOMİYE GERİ KAZANDIRILIYOR

Yetkililer, hafriyat toprağının, inşaat yıkıntı ve atıklarının geri kazanımına da dikkat çekerek, “İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Mobil Konkasör vasıtası ile kırılarak geri kazanılmakta olup üretilen malzemeler regrasyon, yol ve altyapı dolgu malzemesi olarak tekrar kullanılmaktadır. Bu sistem Türkiye’de uygulanan örnek uygulamalardan birisidir. Tarafımızdan yapılan iş ve işlemler ile birlikte hafriyat üreticilerine daha hızlı ve daha verimli hizmet veriliyor. Şirketimiz bünyesinde hizmet veren Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıkları bölümü vatandaşlarımızın daha hızlı ve güvenli bir hizmet alabilmesi için çalışıyor” ifadelerini kullandılar. BÜLTEN

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.