1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. En ucuz elektriği kullanıyormuşuz
En ucuz elektriği  kullanıyormuşuz

En ucuz elektriği kullanıyormuşuz

Güneydoğu Enerji Forumu'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, çok büyük bir sıkıntı olmaması durumunda bu kış doğalgaz arzında bir sıkıntı yaşamayı beklemediklerini söyledi.

A+A-

 

Karataş bölgesini besleyecek trafo merkezinin devreye alındığını ve 1 Aralık'ta enerji kullanmaya başlayacağını söyleyen Tancan, artan taleplere yönelik şehir merkezinde bir GİS trafo merkezi yeri araştırıldığını, Kuzey Şehir trafo merkezinin de yatırım programında planlandığını dile getirdi. Tancan Türkiye'nin AB ülkeleri arasında en ucuz elektrik ve dogalgazı tükettiğini de ifade etti.Elektrik Mühendisleri Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubeleri birlikteliğinde“Güneydoğu Enerji Forumu 2017” 25 Kasım 2017'de Gaziantep Ticaret Odası Konferans Salonunda yapıldı.

ARIKAN: AKÜLÜ RAYLI SİSTEME GEÇİLMELİ

Forumun açılışında konuşan Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, ülkelerin enerji sorununu çözmeden büyümeden kalkınmadan bahsetmenin mümkün olmadığını söyledi. Arıkan, "Endüstri 4.0 çağında da enerji önemini koruyor" dedi. Rüzgar enerjisi yapılan yelere güneş enerji santralleri yapılması,yerli kömüre ağırlık verilmesi, ulaşımda akülü raylı sisteme geçilmesi gibi çeşitli önerilerde bulunan Arıkan, enerjide tasurrufun önemini anlattı.

ÇELİKTÜRK:ISI YALITIMI ÖNEMLİ

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, enerji kaynaklarımızın kıt oluşu ve dışa bağımlılığımız gözönüne alındığında alternatif ve yenilebilir enerji kaynakları potansiyelinin değerlendirilmesinin büyük önem taşıdığını anlattı. Türkiye'de sadece ısınmak amaçlı yılda 14 milyar dolar enerji tüketimi yapıldığını belirten Çeliktürk, ısı yalıtımının önemine değindi.

HIDIROĞLU:TİCARET DEĞİL MÜHENDİSLİK YAPIN

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, enerji verimliliğine değindiği konuşmasında, bireysel sistemlerin kısıtlanmasının öneminden bahsetti. Dünya bugün yatırımcıların yeşil eve yöneltildiğine vurgu yapan Hıdıroğlu, "Finans kaynakları yeşil ev yatırımlarını fonluyor. Ulaşımda, konutta, sanayide enerjiyu doğru kullanmalıyız. Sadece bakanlığın, devletin aldığı kararlarla değil toplumsal duyarlılık artırılmalı. Eskiden evlerimizde büyük ampulü söküp küçük ampulü taktığımızı bilirim. Mühendis arkadaşlarımızdan ticaret değil mühendislik yapmalarını istiyorum" diye konuştu.

BEDİR:HALKIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

GAÜN Rektör Yardımcısı Metin Bedir de konuşmasında, "Enerjiye olan ihtiyaçta Çin ilk sırada Türkiye ikinci sırada. Bu ülkenin ileri gitmesinin de bir göstergesi. Enerjide tasarruf ve halkın bilinçlendirilmesi önemli. Enerjinin doğal kaynaklar üzerinden elde edilerek dışa bağımlılığın alınacak önlemlerle azaltılması gerekiyor" dedi.Vali Uğur Aladağ, konuşmasında enerji verimliliği üzerinde durdu.

TANCAN:DOGALGAZDA SIKINTI BEKLENMİYOR

Enerji politikalarının tartışıldığı birinci oturumda başkanlığı GAÜN Rektör Danışmanı Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz'ın yaparken Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, Enerji ve Tabi Kaynaklar BakanlığıYenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat katıldı.
Önceki yıllarda kış aylarına girerken doğalgaz arzında sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Tancan, "İnşallah çok büyük bir sıkıntı olmazsa bu kış doğalgaz arzında bir sıkıntı yaşamayı beklemiyoruz." dedi. Tancan, 2016 sonu itibarıyla Türkiye'nin birincil enerjideki toplam arzının 135 milyon ton petrole eş değer olduğunu söyledi.
Türkiye'nin bu alandaki enerjinin yüzde 24'ünü yerli kaynaklardan karşılayabildiğine işaret eden Tancan, dışa bağımlılığın azaltılması konusunda geçen yıl "Milli Enerji ve Maden Politikası"nın belirlendiğini ve bu alanda önemli çalışmalar yapıldığını kaydetti.
Tancan, "Elektrik dağıtımında üçüncü tarife dönemindeyiz. 18 milyar liralık dağıtım alt yapısında yatırım gerçekleştirilecek. Bu 2016-2020 yıllarını kapsıyor. 12 milyar liralık da iletim yatırımı yapılmakta" dedi.

AB ÜLKELERİNDEN AÇIK ARA ÖNDEYİZ

Doğalgaz fiyatlarında Türkiyenin konutta elektrikte AB ülkelerinden açık ara önde olduğunu söyleyen Tancan, "En ucuz doğalgazı da yine bizim sanayicimiz kullanılıyor. 2002 yılında asgari ücretin yüzde 22'si elektrik ödemeye giderken, şimdi bu oran 5.9'a düştü. Doğalgaz tüketiminde 2002 yılında yüzde asgari ücretin yüzde 32'si iken şimdi yüzde 9.8'e düşmüş. Konutta elektrikte AB ülkeleri içerisindeki en ucuz ikinci ülkeyiz, bizden önce Bulgaristan var.  Sanayide AB ülkeleri arasında en ucuz elektriği kendi sanayicimiz kullanılıyor birinci sıradayız" diye konuştu.

GAZİANTEP 1. SIRADA

2015-2016 yılları kıyaslandığında faturalanan elektrik talebi açısından 74 ilde artışın sözkonusu olduğunu belirten Tancan, "Talebin en fazla artış gösterdiği il Gaziantep. 2016 yılında 2015 yılına göre yüzde 59.5'lik faturalanan enerjide artış sözkonusu. Bizi Mardin, Osmaniye takip ediyor. En fazla enerji talebinin arttığı il Gaziantep" dedi.

GAZİANTEP'E YENİ TRAFO MERKEZLERİ

Gaziantep'te 13 tane TEİAŞ'ın trafo merkezi olduğunu belirten Tancan, şehir merkezi ve Kuzey Şehire yeni trafo merkezlerinin planlandığını söyledi.  2017 yılı içerisine Gaziantep'te 200 Milyon TL'lik iltim yatırım yapıldığını ve Karataş bölgesini besleyecek trafo merkezinin devreye alındığını anlatan Tancan, "1 Aralık'ta enerji kullanmaya başlayacak. Yani Karataş bölgesi artık daha uzak trafolardan değlde kendisine daha yakın trafodan sağlıklı kaliteli enerji kullanmaya başlayacak. Yine artan taleplere yönelik şehir merkezinde bir GİS trafo merkezi yeri araştırılıyor, yani şehir merkezine bir trafo merkezi düşünülüyor. Kuzey Şehir trafo merkezi yatırım programında planlanıyor" dedi.
Gaziantep'e dağıtımda da çok ciddi yatırımlar yapıldığını anlatan Tancan, " 2011 yılında 4 milyon TL iken şimdi 120 Milyon TL'lik yatırım yapıldı. 2018 de de inşallah devam edecek en az 120-130 Milyon TL dağıtımda da yatırım yapılacak" dedi. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.