1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. En iyi yatırım olacak
En iyi yatırım olacak

En iyi yatırım olacak

Bir süre önce 3 yıllık ustalık belgesi olan kaybolmaya yüz tutan meslek erbaplarına faizsiz kredi müjdesi veren Başbakan Davutoğlu’nun sözleri esnafı...

A+A-

Bir süre önce 3 yıllık ustalık belgesi olan kaybolmaya yüz tutan meslek erbaplarına faizsiz kredi müjdesi veren Başbakan Davutoğlu’nun sözleri esnafı heyecanlandırdı. 

Bu yasanın kaybolmaya yüz tutmuş birçok mesleği hareketlendireceğini ve durgunluğun biteceğini söyleyen esnaf, “Esnafa faizsiz kredi verilmesi çok iyi olur. Yeni işyeri kuracak olan bir sürü gencimiz var, hiç olmazsa bu gençlerimiz yasadan faydalanırda iş yerlerini kurarlar. Bir sene içinde 173 sedefçi arkadaşımız dükkanını kapattı. Bu esnaflar açısından faizsiz kredi olayı çok iyi olur. Bu yasa belkide hükümetimizin şimdiye kadar yaptığı en iyi yatırım olacak” dedi. 

İBRAHİM ÇAKMAK (VATANDAŞ) “BU YASA UMUDUMUZ OLDU”

“Esnafa faizsiz kredi verilmesi çok iyi bir durum. Çevremizde esnaf alan çok arkadaşımız var bunların hepside daha önceden kredi aldı ve durumları iyi kredilerini ödüyorlar. Bu durum aslında bize de fırsat oldu oğlum kaç yıldan beri ustalık belgesi olmasına rağmen para bulamadığı için başkasının yanında çalışıyordu bu yasa umudumuz oldu çıkarsa oğlum belkide hemen dükkanını kurabilir. Bu yasa yalnız benim oğlum yada benim için değil kaybolmak üzere olan birçok meslek var bu mesleklerdeki ustaların çoğu kirasını dahi ödeyemediği için dükkanını kapattı bu yasayla hiç değil bunlara bir umut olur esnaf canlanır, ekonomi rahatlar.”  

CEZMİ POLAT( VATANDAŞ) “BİTMEK ÜZERE OLAN BİRÇOK MESLEĞİ BU YASA KURTARACAK “

“Esnafa faizsiz kredi olayı çok güzel olur. Yeni işyeri kuracak olan bir sürü gencimiz var hiç olmazsa bu gençlerimiz yasadan faydalanır da iş yerlerini kurarlar. Bizler artık yaşlandık kaç seneden beri asgari ücretle karın tokluğuna çalışıyorum aldığım paranında hayrını dahi  göremiyorum yasa çıkarsa hiç olmazsa bir market kurarım kızıma da bir kuaför açarım elin işini yapmaktan kurtulurum. Bu yasayı umutla bekliyorum Allah Başbakanımızdan razı olsun biz dar gelirli birçok vatandaşın umudu oldu bu yasa artık bitmek üzere olan birçok mesleği ise kurtaracak.”

 

MÜZEYYEN GÜNER (ESNAF)

“BU MÜJDEYLE ÇOK MUTLU OLDUK”

 

“Başbakanımızın verdiği bu müjdeyle çok mutlu olduk. Eğer bu yasa çıkarsa bizde hemen başvururuz. Şuanda birçok meslek zaten can çekişiyor özellikle Gaziantep’i baz aldığımızda Gaziantep’te Bakırcılar, Sedefçiler, Yemeniciler çok zor durumda. Bir sene içinde 173 sedefçi arkadaşımız dükkanını kapattı. Bu esnaflar açısından faizsiz kredi olayı çok iyi olur. Parasızlıktan dolayı başkalarının yanında çalışan çok fazla usta var bu yasa çıkarsa bu arkadaşlar hiç olmazsa rahatlar kendi işyerlerini açabilirler. Yasayla ilimizdeki marka sayısı da artar üretimde artar.”

 

MERDANE DOĞAN (ESNAF)

“HÜKÜMETİMİZİN ŞİMDİYE KADAR YAPTIĞI EN İYİ ŞEY “

 

“Bizler alın terimizle çalışıp ekmek paramızı kazanan insanlarız. 35 yıldan beri bu bakırcılık mesleğine hizmet ediyorum sayılı ustalardan biriyim ama başkasının yanında çalışıyorum bu yasa çıkarsa, Türkiye’deki bir çok küçük esnaf varsa bayram eder. Ben bu yaşıma kadar yokluktan dolayı kendi işyerimi açamadım belki ben bile açabilirim böyle bir durum olursa. Bu yasa belkide hükümetimizin şimdiye kadar yaptığı en iyi yaptırım olacak çünkü esnafta para yok  hiç olmazsa bu kredilerle esnaf rahatlar piyasaya nakit para akar birçok meslek erbabı arkadaşımızda rahatlar. Birde yasa çıkmadan yetkili arkadaşlarımız nereye başvurulması gerektiği hususunda esnafları ve vatandaşları bilgilendirirlerse seviniriz.”  

 

TURGAY BAKIR (ESNAF)

“HERKES SATICI OLURSA ÜRETİLEN MALLARI KİM ALACAK? “

 

“ Başbakanın açıkladığı bu bu yasanın esnafa pek yarayışlı olduğunu düşünmüyorum çünkü daha önce bu yasa gibi Gaziantep Organizesinde birçok fabrikaya hibe krediler verildi adamın pazarı yok ki nasıl satsın da aldığı borcu ödesin esnaf zaten borcun içinde. Bu durum durur durur Amerika’daki Mortgage krizi gibi beş  altı sene sonra kokusu çıkar esnafı borçluyken daha borçlu hale getirirler. Bu yasayı kullanıpta işyeri açacak birçok vatandaş vardır bu vatandaşların çoğu zaten zor durumda olan esnafın ekmeğine kan doğrayacak. Bir ülkede herkes satıcı olursa kim alacak bu üretilen malları”  Haluk ŞAHİN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum