1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En farklı üniversite
En farklı üniversite

En farklı üniversite

Sunay Akın’ın konuk olarak katıldığı ‘Abbas Güçlü İle Genç Bakış’ programı Gaziantep Üniversitesinde gerçekleştirildi.  Gaziantep Üniversitesinin...

A+A-

Sunay Akın’ın konuk olarak katıldığı ‘Abbas Güçlü İle Genç Bakış’ programı Gaziantep Üniversitesinde gerçekleştirildi.  Gaziantep Üniversitesinin 40 yılı geride bırakan, Türkiye’nin seçkin üniversitelerinden birisi olduğunu belirten Abbas Güçlü, 40 yılı deviren çok sayıda üniversitenin olduğunu ama Gaziantep Üniversitesini farklı kılan çok önemli, farklı özelliklerinin olduğunu belirterek, “Türkiye’nin dört bir yanından çok değerli arkadaşlarımızı buraya getiren çok farklı özellikler var. Nasıl ki pek çok güzelliklerin farkında olmadığımız gibi Gaziantep Üniversitesinin yarattığı güzelliklerinde farkında değiliz” dedi.

SOMA'YA YARDIM

Soma madeninde şehit olanlara yardım amaçlı kampanya düzenlenmesi için Gaziantep Üniversitesinin telefonlarının kilitlendiğini söyleyen Abbas Güçlü, “Onların aileleri için başlatılacak bir kampanyayı ‘Genç Bakış’ olarak, üniversiteliler olarak destekliyoruz. Bu yönde çok sayıda gerek sosyal medya üzerinden gerekse telefon bağlantılarıyla talep var. Şehitlerimizin yakınlarının yeniden maden ocaklarına mahkûm olmaması için taşın altına elimizi koymaya hazırız” diyerek, Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinin bu duyarlılığının örnek olması gerektiğini söyledi.

TOPLUMUN BİLİNÇLENMESİ LAZIM

Toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Akın, “Toplumu oluşturan bireyler beyinlerinde taşıdıkları sözcük sayısı kadar kendilerini anlatabilir ve beyinlerinde taşıdıkları sözcük sayısı kadar karşısındakini anlarlar. Ne kadar sözcüğün varsa o kadar anlatabiliyorsun ve ne kadar sözcüğün varsa karşındakini o kadar anlıyorsun. İşte bilinçlenme budur” diyerek, ülkemizde konuşulan alt kelime sınırının 600 sözcükle sınırlı olduğunu söyledi.

Abbas Güçlü ve Sunay Akın’a Gaziantep Üniversitesine geldikleri için teşekkür eden Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, “Yüreğimizin yandığı bir günde, bizlerle birlikte acımızı paylaşmak üzere ama bunları bilimin, insani duyarlılığın ışığında tartışmak üzere bizimle bir aradasınız. Yüreğimiz yanıyor, dağlanıyor. Bu toplantıyı hiçbir aşırılığa kaçmadan, acıyı paylaşarak, Soma’da kaybettiğimiz şehitlerimize buradan destek olmak amacıyla ertelemedik. Şu anda 300’lere yaklaşan Soma da kaybettiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, Fatiha gönderiyoruz. Kalanlara sabır diliyoruz” diyerek, herkesten şehitlerimize Fatiha göndermesi için rica etti.

PARLAYAN YILDIZ

‘Parlayan Yıldız’ Gaziantep Üniversitesinin birer pırıltıları olarak öğrencileri işaret eden Prof. Dr. Coşkun, “Biz üniversite olarak ‘Parlayan Yıldız’ Gaziantep Üniversitesiyiz. Hepiniz farklı fikirlerde, düşüncede olabiliriz ama bugün bir arada, etik düzeyde, bu insani duyarlılığın olması gereken günde son derece seviyeli bir tartışma için buradayız. Öğrencilerime güveniyor ve seviyorum” diye konuştu. Prof. Dr. Coşkun, bilimsel bakımdan yeterli akademik kadroya, üniversite-sanayi, üniversite-toplum işbirliği gibi bütün bu noktalarda bir dünya kenti Gaziantep’te bir dünya üniversitesi modeli ortaya çıkarmaya çalıştıklarını vurguladı. BÜLTEN 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.