1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. En çok ölüm hangi hastalıktan?
En çok ölüm hangi hastalıktan?

En çok ölüm hangi hastalıktan?

 Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te ölüm nedenlerinde ilk sırada dolaşım sistemi hastalıkları yer aldı. TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü...

A+A-

 Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te ölüm nedenlerinde ilk sırada dolaşım sistemi hastalıkları yer aldı. 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Gaziantep, Adıyaman ve Kilis için de ölüm nedeni dolaşım sistemi hastalıklarının ön plana çıktığı belirlendi.
TÜİK verilerine göre, 2014 yılında Gaziantep’te gerçekleşen 6 bin 674 ölümden yüzde 34,9’unun nedeni dolaşım sistemi hastalıkları olduğu, bunu sırasıyla tümör nedeniyle gerçekleşen ölümler (yüzde 14,8), solunum sistemi hastalıkları (yüzde 9), endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar (yüzde 5,1), dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler (yüzde 3,8), sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları (yüzde 3,2) izledi. Adıyaman’da gerçekleşen 2 bin 189 ölüm vakasının ise yüzde 46,6’sını dolaşım sistemi hastalıkları oluşturdu. İkinci sırada yüzde 14,7 oranında gerçekleşen iyi huylu ve kötü huylu tümörlerden ölümler yer aldı. Bunu sırasıyla solunum sistemi hastalıkları (yüzde 10,8), endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar (yüzde 5,9), dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler (yüzde 3,7), sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları (yüzde 3,3) izledi. 2014 yılında Kilis’te gerçekleşen 770 ölüm vakasının yüzde 35,1’ini dolaşım sistemi hastalıkları oluşturdu. İkinci sırada ise yüzde 11,3 oranında gerçekleşen iyi huylu ve kötü huylu tümörlerden ölümler yer aldı. Bunu sırasıyla solunum sistemi hastalıkları (yüzde 10,6), endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar (yüzde 7,0), dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler (yüzde 6,9), sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları (yüzde 3,1) izledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.