1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'En çevreci OSB biziz'
 'En çevreci OSB biziz'

'En çevreci OSB biziz'

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu,en çevresi OSB'nin Gaziantep olduğunu söyledi.  Nakıpoğlu, 2003 yılında...

A+A-

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu,en çevresi OSB'nin Gaziantep olduğunu söyledi.  Nakıpoğlu, 2003 yılında devreye alınan günlük 90 bin m3 kimyasal ve biyolojik arıtma kapasitesine sahip su arıtma tesisinin 1 milyon nüfusun su ihtiyacına eşdeğer potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Şu an fiili durum da 55 bin m3 günlük arıtma gerçekleştiriyoruz. Arıtma tesisimizden deşarj edilen arıtılmış sanayi suları yönetmeliklerce şart koşulan bütün standart değerleri sağlıyor” dedi.

10 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Deşarj standartlarında su bırakmamıza rağmen Adaklı-Salkım güzergahında yaklaşık 11 km’lik dere yatağına 1600 mm. çapında koruge boru döşediklerini vurgulayan Nakıboğlu, “Sosyal sorumluluk projesi olarak ilgili köylerdeki insanların şikayetleri üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin projelendirdiği ve yapımını üstlendiği 10 milyon TL’lik finansmanın da OSB’miz tarafından karşılandığı bu çalışma sayesinde bölgedeki atık su, dere yatağından baypas edilmiştir. Projenin 1 km'lik kısmı dışında tamamı bitmiş olup Eylül ayında tamamlanacaktır. Bu proje ile atık sular çaya karışmayacak ve buradaki pınarlardan çıkan sular çaya akacaktır” dedi.

“SUYUMUZDA KOKU YOK”

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi olarak Atık Su Arıtma tesisiyle ilgili mevzuat çerçevesinde bütün sorumlulukların yerine getirildiğine dikkat çeken Başkan Nakıboğlu, “Türkiye’de çok az uygulaması olan koku giderme ünitelerini de devreye sokarak sistemi ileri arıtma tesisi haline getirdik" dedi.

AKREDİTE KURUMLAR DENETLİYOR

Gaziantep OSB Atık Su Arıtma Tesisi deşarj sularının, yetkili mercilerin kontrolünde hem online olarak hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetkilendirilmiş olan Akredite laboratuvarlar marifetiyle periyodik olarak izlendiğini belirten Nakıboğlu, şunları söyledi: "Atık Su Arıtma Tesisi üniversitelerin konunun uzmanı öğretim üyeleri ve bilim adamları tarafından incelenmiş ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisinin ülke çapında benzer arıtma tesisleri arasında örnek gösterilebilecek en iyilerinden biri olduğu bilimsel açıdan da kanıtlanmıştır.” 

“ÇEVREYE SAYGILI ENERJİ KULLANIYORUZ”

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinin sadece atık su arıtması ile yetinmeyip sanayi üretimde doğalgazı şehirden iki yıl önce kullanmaya başladığını hatırlatan Nakıboğlu, “OSB ’nin enerji konusundaki bir diğer büyük yatırımı doğalgaz altyapısıdır. Yıllık 360 milyon m3 doğalgaz tüketimini olanaklı kılan bu modern ve son derece güvenilir sistemi 500’ün üzerinde firmamız kullanarak hava kirliliğinin önlenmesine büyük katkı sağlamaktadırlar“ dedi.

YILLIK 15 MİLYON KG EVSEL ATIK TOPLANIYOR

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde çevre dostu araçlarla yıllık 15 milyon kg evsel atık toplandığını vurgulayan Nakıboğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunun yanı sıra peyzaj çalışmaları titizlikle yürütülüyor. Çevreci bir anlayışla çalışan ekiplerimiz yılda 350 bin çiçek dikerken 15 bin m2 çim ekimi yaptı. Doğaya her yıl binlerce ağaç dikerek Türkiye’nin en büyük ve en çevreci OSB’si olarak anılmaktan dolayı gurur duyuyoruz. OSB’nin genişleme hızına göre çevresel hassasiyetimiz artarak devam edecek.”İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum