1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En büyük sıkıntı eleman
En büyük sıkıntı eleman

En büyük sıkıntı eleman

Genç turizmci Evren Tuğsuz Gaziantep’in son dönemlerdeki hızlı büyümesi ve bu büyümenin turizme etkilerini değerlendirdi. Tuğsuz yaptığı açıklamada,...

A+A-

Genç turizmci Evren Tuğsuz Gaziantep’in son dönemlerdeki hızlı büyümesi ve bu büyümenin turizme etkilerini değerlendirdi. Tuğsuz yaptığı açıklamada, Gaziantep’te kongre turizminin geliştirilmesi gerektiğini savunarak bunun başarılması halinde kentte birçok sektörün olumlu etkileneceğini ve geri dönüşünün önemli bir katma değer olacağını ifade etti. Tuğsuz, "Bir şehrin kongre turizminde rol alması gerek oteller, gerek esnaf ve yiyecek içecek olsun tüm ticari alanlara hareket ve ekonomik zenginlik getirir" dedi.

Turizmde yeterli kalifiye eleman sıkıntısının had safhada olduğunu da anlatan Tuğsuz, “Gaziantep’te turizm alanında en büyük eksikliğin maalesef kalifiye çalışan insan kaynağı olduğunu düşünüyorum. En lüks tesisleri de yapsanız iyi ve kaliteli servis sunmadığınızda misafirinizi memnun etmeniz imkânsız. Kültür konusu ile ilgili bir eksiğimiz yok diye düşünüyorum, eski yapıların korunması ve şehrin kirli bir sanayi şehri olmasını korumamız gerekiyor. Tanıtım her zaman en önde gelen koşul, iyi bir tanıtımla Gaziantep in çok ciddi bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

DENİZ KUM ALGISI DEĞİŞTİ

Gaziantep ve bölgenin turizm açısından ufkunun açık olduğunu ve insanların artık turizm denince deniz kum sahil algısının değiştiğini de hatırlatan genç turizmci Evren Tuğsuz “Şehrimizin en büyük sıkıntısı yetişmiş, sektör eğitimi görmüş eleman bulunmayışı. Bir sanayi şehri olduğundan Gaziantep yerlisi için turizm geride kalmış bir sektör. Turizm deyince akla sadece güney gelmemeli, şehir otelciliği sadece Gaziantep değil tüm Türkiye de büyüyen bir sektör. İstanbul da bile Anadolu ve Avrupa yakasında son 2 yılda açılan otel sayısı katlanarak artıyor. Yabancı zincirlerin ilgisi büyük, bugün komşu şehir Şanlı Urfa’da da ciddi bir şehir otelciliği potansiyeli var. Gaziantep Üniversitesinin Turizm ve otelcilik bölümü şehir için iyi bir kaynak ancak maalesef gelişen pazara yeterli olamıyor. Okullar ile işbirliği yaparak sektörel tecrübe arttırmak için öğrencilerin staj yapmaları konusunda destek veriyoruz” dedi.

SEYAHAT TRAFİĞİ ARTIT

Genç turizmci Tuğsuz, Gaziantep’in nüfus olarak son yıllarda ciddi bir artışın gözlendiğini belirterek, “Organize sanayinin büyümesi iş imkânlarını arttırdı, doğu illerinden çok fazla göç aldı. Yine Suriye den gelen ve şehrimize yerleşen ciddi bir nüfus var. Şehrin gerek nüfus gerek sanayi olarak büyümesi seyahat trafiğini arttırdı. Sanayinin gelişmesi ile hammadde mümessillerinin şehre ziyareti sıklaştı. Bunlar şehirdeki oda ihtiyacını belirledi. Ayrıca yeni otellerin açılması ile arz talebi de beraberinde getirdi. Gaziantep'in gerek mutfağı gerek müze ve çarşısı ile kültür turlarının da duraklarından biri oldu. Benim şahsi fikrim şu aşamada açılan tesisler yeterli. Daha fazlasını kaldıracak bir potansiyel önümüzdeki 5 sene içinde görmüyorum. Zira Gaziantep’te sezon belli, ilkbahar ve sonbaharda yoğunluk oluyor, yaz ayları iklim dolayısı ile tamamen boş geçiyor diyebiliriz. Bu da yıllık doluluk ve ortalama fiyatları etkiliyor” dedi.

FARKLI LEZZETLER

Gazianteplilerin damak tadını da değerlendiren Tuğsuz, insanların Gaziantep dışında farklı mutfakları tercih ettiğini ancak yaşadıkları şehirde Gaziantep mutfağı dışında bir tercihte bulunmak istemediklerini belirtti. Tuğcan Otel’in dünya mutfağını sürekli konuklarına sunduğunu ve tercih alanındaki değişimin zaman içerisinde istenilen düzeye geleceğini belirterek, “Tuğcan Hotel olarak açıkçası yıllar boyu bunun sıkıntısını çektik. Gaziantepliler mutfak konusunda oldukça muhafazakâr, yerel seçimlerden kolay kolay vazgeçmiyorlar. Seyahat edip dışarıda tadıyorlar ama seçimlerini çoğunlukla yöresel tatlardan kullanıyorlar. Biz Tuğcan Hotel olarak bu konuda yine öncü olduk, 20 yıl süresince Japon mutfağından İtalyan mutfağına kadar farklı lezzetleri sunmaya devam ettik. Bugün şehrin büyümesi ve gelişmesi ile gelinen noktada yeni nesilde farklı trendlerde başlıyor, dünya mutfaklarına merak artıyor. Mesela Cam Teras Restoranımızda en çok sevilen yemeğimiz Meksika usulü Fajita. Yine her sene geleneksel Mayıs ayında 1 hafta boyunca düzenlediğimiz enginarlı farklı tatlardan oluşan Enginar Günlerimiz çok seviliyor” dedi.

LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.